اخباربرگزیده هاخودروویژه ها

کاهش زیان مطلق خودروسازان با قیمت گذاری فصلی/ سرنوشت قیمت گذاری در زمستان به کجا می رسد؟

لاماری ایما https://lamari.ir/
به گزارش عصر خدمات، هرچند با تصمیم کمیته خودرو قیمت گذاری خودروها فصلی شد و در شش ماهه گذشته شاهد افزایش قیمت کارخانه ای خودروها بودیم اما با این حال خودروسازان همچنان بر زیاندهی تولیدات خود تاکید دارند و این موضوع سبب شد تا علیرضا رزم حسینی بر اصلاح قیمت خودرو با هدف خروج از زیاندهی خودروسازان را مطرح کند.
 از این رو در بسته جهش تولید، اصلاح قیمت گذاری خودرو به عنوان یکی از بندهای چهارگانه تعریف شده این در حالیست که در سوی دیگر و بر اساس طرح ساماندهی صنعت خودرو، نمایندگان مجلس بر حذف قیمت گذاری فصلی تاکید و اعلام کرده اند که بورس محلی برای کشف قیمت خودروها خواهد بود.
 با این وجود همچنان تصمیم مشخصی درخصوص تعیین قیمت خودروها گرفته نشده است. حال با آغاز فصل زمستان و روال فصل های گذشته این پرسش مطرح است که قیمت گذاری فصلی در شش ماهه گذشته تا چه اندازه منجر به خروج خودروسازان از زیاندهی شده است.
امیرحسن کاکایی، عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران با تاکید بر این که قیمت گذاری دستوری ذاتا موضوع بدی نیست، می گوید: خودروسازان در حالت قبلی نیز نسبت به تعیین قیمت خودرو با همفکری یکدیگر و زیر نظر دولت نسبت به تعیین قیمت خودرو اقدام می کردند تا به یک نتیجه مشخص برسند، بنابراین اصل دستوری بودن قیمت ایرادی ندارد.
وی می افزاید: مشکل اصلی قیمت گذاری دستوری، فرمولی است که مورد استفاده قرار می گیرد و عددی است که از آن استخراج می شود مشکل ایسنت که در دوسال و نیم گذشته شورای رقابت با اعداد گذشته نگر به اعداد و ارقام نگاه کرده و همواره اعدادی را به عنوان قیمت خودرو اعلام کرده که عقب تر از قیمت واقعی تولید خودرو بوده است.
کاکایی در تشریح دلیل این امر اظهار می کند: در سه سال گذشته این مشکل چندان عمیق نبود زیرا زمانی که تورم کمتر از 10 درصد باشد چندان مهم نیست که چه عددی در فرمول قرار می گیرد اما زمانی که کشور با تورم 50 درصدی دست به گریبان است هر فصلی حدود 12 تا 15 درصد افزایش قیمت خواهیم داشت اما دو سال قیمت خودروسازان به شکل معناداری از قیمت های بازار و همچنین تولید عقب بود به طوری که بعضا برخی از تولیدات تا صددرصد ضررده بود.
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران با بیان این که برخی از تولیدات خودروسازان نیز به واسطه قیمت گذاری اشتباه برای خریدار تا 200 درصد سود به همراه داشت، اظهار می کند: این روند در شش ماهه گذشته به واسطه قیمت گذاری فصل تا اندازه ای بهبود یافته زیرا به جای تعیین قیمت یک ساله در هر فصل نسبت به قیمت گذاری فصلی اقدام شد که این تصمیم منجر به کاهش زیان خودروسازان شد اما از آن جا که اعداد همچنان گذشته نگر هستند و اعداد پایه از قیمت ها و هزینه های واقعی بسیار پایین تر هستند، همچنان خودروساز با سرعت بسیار بالا در حال تولید زیان است.
وی ادامه می دهد: اعداد موجود نشان می دهد که در حال حاضر اگر هم اکنون 100 واحد می فروشد معادل 50 واحد زیان مطلق می دهد بنابراین هرچند زیاندهی در حال کاهش است اما همچنان این زیان بسیار قابل توجه است.
کاکایی با تاکید بر این که زیاندهی خودروسازان در حالیست که مردم نیز در راحتی به سر نمی برند، می گوید: از آن جا که قیمت دستوری تعیین شده اختلاف زیادی با واقعیت دارد همیشه سود کلانی برای خریدار خودرو از خودروساز تضمین شده که نتیجه آن هجوم سرمایه داران به این بازار در دوسال و نیم گذشته شده این در حالیست که موارد کنترلی قوی پیش بینی شده اما بازهم شاهد ورود دلالان به بازار خودرو از طریق راه های مختلف هستیم.
این کارشناس صنعت خودرو می افزاید: با این اوصاف قیمت گذاری دستوری که در حال اجرایی شدن است زیان ده بوده و ادامه این روند امکانپذیر نیست و باید قیمت ها اصلاح شود بنابراین قیمت گذاری دستوری منطقی با حاشیه سود اندک برای دلال و همچنین اختلاف اندک قیمت بازار و کارخانه باید هرچه سریع تر اعمال شود اما هم اکنون قیمت گذاری در احال اجرایی شدن است که بازار خودرو را به بازار دلالی تبدیل کرده است.
منبع: خودروکار
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا