عصر خدماتتحریم‌های داخلی مانع تجارت با روسیه است | عصر خدمات

رییس اتاق بازرگانی ایران و روسیه مطرح کرد:

تحریم‌های داخلی مانع تجارت با روسیه است

رییس اتاق بازرگانی ایران و روسیه گفت:مشکل اساسی برای تجارت با روسیه آن است که قوانین کشورمان به طور مرتب عوض می‌شود که این امر امکان تجارت با این کشور و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروسیا را با مشکل مواجه کرده است.

به گزارش عصر خدمات، هادی تیزهوش تابان رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه اظهار کرد: دولت چندین سال است که پیگیر پیوستن ایران به منطقه اوراسیا شامل کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان است و دو ماه پیش نیز با پیوستن ایران به این اتحادیه موافقت شد.

وی افزود: بر این اساس ایران با تعرفه‌های گمرکی اندکی وارد این منطقه می‌شود و کالاهایی که در گذشته برای صادرات آن تعرفه‌ای ۳۰ درصدی می‌داد اکنون می‌توان با تعرفه کمتر از ۱۰ درصد آنها را صادر کند.

* تحریمهای داخلی بیشتر از دشمن خارجی به کشور ضربه میزند

رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه ادامه داد: با وجود این شرایط مناسب اما در داخل کشور درگیر خودتحریمی هستیم که این امر بیشتر از دشمنان خارجی به کشورمان ضربه وارد می‌کند.

وی تصریح کرد: زیرساخت‌های حمل و نقل زمینی، دریایی، هوایی و ریلی ایران ضعیف است و لازم است برای همکاری با کشورهای یاد شده بهبود یابد.

تابان تصریح کرد: مشکل اساسی برای تجارت با روسیه آن است که قوانین کشورمان به طور مرتب عوض می‌شود که این امر امکان تجارت با این کشور و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروسیا  را با مشکل مواجه کرده است.

رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه افزود: روسها از ما قرارداد سه ساله با قیمت اولیه می‌خواهند اما تجار و تولیدکنندگان ما به دلیل نوسانات شدید نرخ ارز و تغییر مداوم قوانین امکان بستن این قراردادها برای صادرات کالای خود ندارند.

زمان اعمال تعرفه های گمرکی اورآسیا برای ایران 

تابان افزود: در موارد متعددی مشاهده شده است که صادر کننده قراردادهای چند ساله با طرف خارجی خود برای صادرات کالا بسته است اما به یکباره با کمبود یک محصول در بازار داخل جلوی صادرات آن محصول گرفته می‌شود.

وی گفت: اتاق مشترک در حال تهیه کتاب ۲۷۰ صفحه‌ای از قوانین اتحادیه اورآسیا است  که این کتاب تا چند هفته آینده در اختیار فعالین اقتصادی قرار می‌گیرد.

رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه درباره زمان اجرای تعرفه‌های گمرکی اتحادیه اوراسیا برای کشور ما گفت:‌این موضوع بستگی به دولت دارد زیرا تحقق این امر با همکاری دولتها محقق ممی‌شود اما امیدواریم این تعرفه‌های گمرکی ظرف چند ماه آینده به مرحله اجرای برسد.

وی گفت: تحقق این امر نقطه بسیار مثبتی برای تجار ایرانی به حساب می‌آید زیرا از این طریق می‌توانند بخش زیادی از کالاهای تولید شده صنایع کوچک و مرکبات و لبنیات را به راحتی به کشورهای این منطقه صادر کند.

 

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار