اخباربرگزیده هاخدمات مشاوره و رفاهییادداشت ها

صنعت خودرو فشلتر است یا بانک مرکزی؟

به گزارش عصر خدمات، رییس کل بانک مرکزی روز گذشته با یک اظهار نظر سطحی و غیر کارشناسی خودروسازی کشور‌را متهم به فشل بودن کرد، اظهار نظری که جدای از ابعاد واقعی و سیاه نمایی آن نشان از یک فرافکنی در گفتار و عملکرد بانک مرکزی داشت.
همتی گرچه انتقاد صریح و غیر کارشناسی ای از صنعت خودرو داشت اما جا دارد سری هم به عملکرد سیستم بانکی تحت نظارت خود بزند و شاید خودش به این نتیجه برسد که کلمه فشل این روزها پسوند بهتر و مناسب تری برای بانکداری کشور است.
نگاهی به عملکرد بانک مرکزی در حوزه های مختلف نشان می دهد ابن نهاد در مهمترین ارکان فعالیتی خود از جمله حغظ ارزش پول ملی در سالهای متمادی ضعیف ترین عملکرد ممکن را داشته است، چرا که هر چند سال یکبار شاهد رشد سه تا چهار برابری نرخ ارز در کشور می شویم و به معنای خیلی ساده تر دارایی و سرمایه های ایرانی ها به یکباره به یک سوم کاهش می یابد. سوداگری در بازار ارز و سکه هم که جای خود که اگر دستگاه های نظارتی و قوه قضاییه ورود نمی کردند معلوم نبود چه اتفاقاتی پیش می آمد.
از سوی دیگر فاجعه موسسات مالی و اعتباری که نتیجه ضعف شدید بانک مرکزی در اهدا مجوز فعالیت و نظارت بر موسسات غیر مجاز شکل گرفته بود و باعث تجمع های پی در پی در جلوی بانک مرکزی و مجلس و … شده بود شاید برای آقای همتی نیاز به یادآوری داشته باشد.
آقای همتی همچنین باید مطالعه و مقایسه در عملکرد سیستم بانکداری کشورهای دیگر با سیستم بانکی خودمان داشتهرباشد، آنجا که تسهیلات برای حنایت از صنایع با نرخ های زیر ۵ درصد اهدا می شود و سود سپرده ها هم تک رقمی است اما در‌کشور ما تسهیلات بعضا با نرخ های ۲۰ تا ۳۰ درصد به صنایع پرداخت می شود و سود سپرده های بانکی علی رغم نظارت های سطحی بانک مرکزی با ترفندهای مختلف بانکهای خصوصی و دولتی بعضا از ۲۰ درصد هم فراتر می رود.
آقای رییس کل بانک مرکزی گاهی اخبار را هم تماشا کنید، بیشترین تخلف ها و اختلاس ها در سیستم بانکی کشور رخ داده است و بیشترین سرمایه های کشور ‌توسط برخی از مدیران فاسد بانکی به خارج از کشور منتقل شده و هر روز نیز شاهد باز شدن پرونده های جدید حتی در بین برخی از همکاران فعلی حضرتعالی از جمله رییس فعلی پژوهشکده بانک مرکزی هستیم که دادگاه رسیدگی به تخلفات وی در حال برگزاری است.
در حوزه آمار و اعلام نرخ تورم هم که یکی از وظایف بانک مرکزی است بارها شاهد کوتاهی و عدم استقلال ابن نهاد در ارائه آمار واقعی نرخ تورم بوده ایم، نرخی که در بیشتر مواقع با آمار اعلامی بانک مرکزی در تناقض آشکار است.
از آن گذشته بانک مرکزی در زمان تصدی جنابعالی همچنان در نقل و انتقال پول و مبادله با کشورهای دیگر عاجز مانده و تقریبا هیچ کار ویژه ای در این حوزه در شرایط فعلی تحریم صورت نگرفته است.
آقای همتی از ارز تک نرخی و دستوری ۴۲۰۰ تومانی چه خبر؟ بد نیست عملکرد سیستم تحت هدایت خودتان را در حوزه تخصیص ارز به صنایع مختلف هم بررسی کنید، آنجایی که بسیاری از صنایع مولد و بزرگ کشور ماهها در صف تخصیص ارز می مانند و بر خلاف کلی گویی های شما تک تک آنها با مشکل جدی در این حوزه مواجه هستند و مجبور به کاهش ظرفیت تولید خود شده اند.
آقای رییس بانک مرکزی نگاهی هم به آمارهای بنگاه داری بانک ها بیندازید و عملکرد مدیران بانکهای تحت نظارت خود را هم در این حوزه ببینید که هر بار شاهکارهای معاصری در این حوزه خلق می شود.
آقای همتی بد نیست مدیرانی مانند شما اول یک سوزن به خود بزنند و یک جوال دوز به دیگران حالا به نظر شما برچسب فشل بیشتر برازنده سیستم بانکداری و عملکرد بانک مرکزی است یا صنایع دیگر؟
احمد تقوی کارشناس اقتصادی
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا