عصر خدماتمصرف سالانه بیش از ۱۷ هزار تن چای خشک در کشور/ جایگاه ویژه چای ایران در بازار‌های خارجی | عصر خدمات

رئیس سازمان چای ایران:

مصرف سالانه بیش از ۱۷ هزار تن چای خشک در کشور/ جایگاه ویژه چای ایران در بازار‌های خارجی

رئیس سازمان چای ایران گفت: در خصوص لغو ممنوعیت صادرات چای توسط وزیر صنعت معدن و تجارت هنوز هیچ مکاتبه‌ای به دست ما نرسیده است، ولی مطمئنا به نفع چی کاران کشور خواهد بود.

به گزارش عصر خدمات، رئیس سازمان چای کشور در مورد لغو ممنوعیت صادرات چای بیان کرد: صادرات چای به نفع کشاورزان و چای کاران کشور است به این دلیل که چای ما در بازار‌های جهانی مشتریان بسیاری دارد و اگر صادرات چای ممنوع شود این محصول ارزشمند توسط دلالان به کشور‌های خارجی صادر میشود که به هیچ عنوان به نفع اقتصاد کشور نیست.

وی ادامه داد: باز شدن راه صادرات به تولیدات بیشتر چای کمک می‌کند این تولیدات ضمن افزایش حجم صادرات و کمک به ارز آوری باعث اشتغال زایی و روی کار آمدن کشاورزان کمک می‌کند.

رئیس سازمان چای کشور در رابطه با میزان مصرف چای گفت: سالانه میانگین بین ۱۷ الی ۲۰ هزار تن چای خشک ایرانی توسط خانوار‌ها مصرف می‌شود و تجار کشور به صورت کاملا قانونی سالانه بین ۱۰ الی ۱۲ هزار تن به کشور‌های خارجی صادر می‌کنند و با لغو ممنوعیت صادرات چای امیدواریم که این اعداد و ارقام بیشتر شود.

جهانساز درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی برگ سبز چای اظهار کرد: براساس آخرین آمار ۸۰ هزار تن برگ سبز چای با ارزش بالغ بر ۱۶۸ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده است.

وی از پرداخت ۶۸ درصد مطالبات چایکاران خبر داد و گفت: تا کنون ۱۱۳ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران پرداخت شده است و مابقی پس از تأمین مالی به مرور به حساب کشاورزان واریز خواهد شد.

رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه چین سوم برگ سبز چای آغاز شده است، افزود: هم اکنون ۷۷ کارخانه چای سازی مشغول خرید برگ سبز چای هستند و پیش بینی می‌شود که تا پایان فصل برداشت مجموع بهای برگ سبز خریداری شده به ۱۱۰ هزارتن برسد.

به گفته جهانساز تا کنون از مجموع بهای برگ سبز خریداری شده، ۱۷ هزارتن چای خشک استحصال شده است.

رئیس سازمان چای کشور در انتها درباره آخرین وضعیت واردات چای تصریح کرد: براساس آمار، سال گذشته ۵۰ تا ۵۵ هزارتن چای از منابع رسمی و ۴۰ هزارتن منابع غیر رسمی وارد شد که امسال به سبب نوسان نرخ ارز، قاچاق مقرون به صرفه نخواهد بود.

منبع: میزان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار