عصر خدماتآخرین وضعیت در مناطق زلزله‌ زده کرمانشاه | عصر خدمات

زلزله شدید کرمانشاه بامداد یکشنبه؛

آخرین وضعیت در مناطق زلزله‌ زده کرمانشاه

زلزله شدید بامداد یکشنبه چهارم شهریور بسیاری از خدمات اولیه در استان کرمانشاه را از کار انداخت؛ البته تجربه زلزله آبان 96 سبب شد که مشکلات زیرساختی خیلی زود برطرف شود.

به گزارش عصر خدمات، این زمین لرزه ۵٫۹ ریشتری ساعت ۲:۴۳ دقیقه بامداد امروز (یکشنبه) روی داد و مرکز آن شهر تازه آباد مرکز شهرستان ثلاث باباجانی در غرب استان کرمانشاه بود؛ همان جایی که زلزله ۷٫۳ ریشتری پارسال اتفاق افتاد.
شدت زمین لرزه امروز آنقدر زیاد بود که تقریبا بیشتر مردم استان کرمانشاه آن را احساس کردند و سراسیمه به خیابان هجوم بردند؛ خانواده های زیادی حتی شب را در بوستان ها سپری کردند.
از سوی دیگر مسئولان ارشد استان برخلاف زلزله سال گذشته، این بار خیلی سریع تر دست بکار شدند و تیم های مختلفی را برای رفع مشکلات عازم مناطق زلزله کردند.
اولین جلسه ستاد مدیریت بحران استان ساعت ۴ بامداد به ریاست هوشنگ بازوند استاندار برگزار شد و در آن آخرین وضعیت مناطق زلزله زده رصد و دستورات لازم برای رفع برخی مشکلات موجود صادر شد.
پس از این جلسه مهرداد سالاری، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری به نمایندگی از ستاد مدیریت بحران عازم مناطق زلزله زده شد.

** آمار مجروحان
گزارش های ساعت نخست پس از زلزله تعداد مصدومان را هفت نفر اعلام کرد اما با آماده باش مراکز درمانی، این آمار تا هشت صبح یکشنبه به ۲۴۱ نفر رسید.
به گفته رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در این زلزله یک زن باردار در اسلام آبادغرب و یک پیرمرد ۷۰ ساله در ثلاث باباجانی نیز به دلیل استرس ناشی از زلزله جان خود را از دست دادند.
صائب مدرسی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا، اظهار کرد: ۶ نفر از مصدومان به دلیل شدت آسیب وارده به مراکز درمانی کرمانشاه انتقال یافتند و مابقی نیز بیشتر به صورت سرپایی مداوا شدند.

** وضعیت خدمات زیرساختی
همچنین گزارش های اولیه حاکی از قطع آب، برق، گاز، تلفن و مسدود شدن برخی از راه های ارتباطی در بخش هایی از مناطق زلزله زده بود.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه بامداد یکشنبه به ایرنا خبر داد که جاده جوانرود به ثلاث باباجانی که بر اثر وقوع زلزله بسته شده بود، بازگشایی شد.
رضا محمودیان افزود: هم اکنون تمام محورهای استان باز است و تردد در آنها در جریان است.
او صبح یکشنبه هم گفت که تیم های ارزیاب در حال برآورد میزان خسارت ها هستند و تاکنون گزارش دقیقی از عمق آسیب های احتمالی وجود ندارد.

** برق
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای کرمانشاه نیز صبح یکشنبه اعلام کرد که پس از وقوع زلزله برق ۷۰ روستا قطع شد که تا طلوع آفتاب برق ۵۰ روستا وصل شده است.
علیمرادی مرادی مجد افزود: برق ۱۰ روستا در منطقه گهواره و برق ۱۰ روستا در منطقه ثلاث باباجانی تاکنون وصل نشده که درصددیم برق آنها را نیز تا ظهر امروز وصل کنیم.
مرادی مجد عنوان کرد: تاکنون برآورد دقیقی از میزان خسارت زلزله به تاسیسات برق به دست نیامده است و پس از انجام برآوردهای اولیه میزان خسارت ها اعلام خواهد شد.
تمامی شهرها و ۲ هزار و ۶۲۲ روستای استان (غیر از روستاهای خالی از سکنه یا دارای کمتر از سه خانوار) به شبکه توزیع برق متصل هستند.

** آب
زلزله، شبکه آبرسانی را هم در برخی شهرستان ها دچار مشکلات و شکستگی کرد اما مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کرمانشاه که ساعاتی پس از وقوع زمین لرزه عازم شهرستان دالاهو شده، گفت: بیشتر مشکلات رفع شده است.
علیرضا تخت شاهی در گفت و گو با ایرنا افزود: با تلاش های صورت گرفته اکنون هیچ مشکلی در شبکه توزیع داخل مخزن نداریم و آب همه شهرهای زلزله زده وصل شده است.
به گفته او ، در شهرستان ثلاث باباجانی و شهر کرند شکستگی لوله آب داشته ایم که نیروهای آبفا در حال رسیدگی به مشکل هستند.
تخت شاهی اظهار داشت: مشکل قطعی آب در تازه آباد (کانون زلزله) مقطعی بود و پس از چند ساعت رفع شد اما کدورت آب شهر کرند هرچند یکبار برطرف شد اما با وقوع پس لرزه های مکرر، دوباره برگشته است که در حال مهار آن هستیم.
او بیان کرد که در صورت لزوم از تانکرهای آب سایر شهرستان ها برای آبرسانی استفاده می کنیم که اکنون در حال آماده باش هستند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کرمانشاه تاکید کرد: مشکلات باقیمانده در آبرسانی شهرهای استان به زودی و در اسرع وقت حل می شود.
او گفت: در حال برآورد دقیقی از میزان خسارت زلزله به تاسیسات آبفا هستیم.
استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه ۳۶۹ هزار مشترک آب دارد که از این تعداد ۲۲۰ هزار مشترک مربوط به شهر کرمانشاه است.

** گاز و مخابرات
شرکت گاز استان کرمانشاه نیز اعلام کرد که با بررسی ایستگاه ها و تاسیسات گازرسانی شهرستان ثلاث باباجانی و مناطق مجاور، چند ایراد جزئی ایجاد شده برطرف شد و پس از حصول اطمینان از ایمنی تاسیسات، جریان پایدار گاز طبیعی در خطوط و شبکه های گازرسانی منطقه برقرار شد.
شرکت گاز از مشترکان ساکن مناطق زلزله زده خواسته است که در صورت مواجهه با هرگونه مشکلی در زمینه گازرسانی، ضمن خودداری از دستکاری تجهیزات گازرسانی، با واحد امداد شرکت گاز استان به شماره ۱۹۴ تماس بگیرند.
۹۹ درصد جمعیت شهری و ۶۰ درصد جمعیت روستایی استان کرمانشاه از نعمت گاز طبیعی برخوردارند.
همچنین بنابر اعلام روابط عمومی شرکت مخابرات استان کرمانشاه با وجود زلزله شب گذشته ارتباطات مخابراتی تلفن ثابت، تلفن همراه و اینترنت در این مناطق مشکلی نداشته و اکنون برقرار است.
از زمان وقوع زلزله بامداد امروز تا ۸:۳۰ یکشنبه ۴۲ پس لرزه در استان کرمانشاه رخ داده که البته شدت آنها زیاد نبوده است.
شهرستان ثلاث باباجانی با ۳۸ هزار نفر جمعیت در ۱۳۶ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه واقع شده است.

 

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار