عصر خدماتمراجعه ۱۴۳ هزار خودرو در آبان ماه به مراکز معاینه فنی تهران | عصر خدمات

مراجعه ۱۴۳ هزار خودرو در آبان ماه به مراکز معاینه فنی تهران

سرپرست ستاد معاینه فنی از تشدید کنترل وضعیت آلایندگی خودروهای سنگین در مناطق دارای شرایط بحرانی آلودگی هوا خبر داد.

به گزارش عصر خدمات، حسین مقدم در خصوص وضعیت مراجعات به مراکز معاینه فنی شهر تهران اظهار داشت: از ابتدای سال تا پایان آبان ماه یک میلیون و یکصد هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده که در مقایسه با سال گذشته این درصد از مراجعات کاهش اندکی داشته است. براساس آمار ۶۲ درصد از خودروها در مراجعه اول موفق به اخذ معاینه فنی و ۳۸ درصد از آن ها به علت نقص فنی در مراجعات بعدی معاینه فنی دریافت کردند؛ در آبان ماه میزان مراجعات کل ۱۴۳ هزار دستگاه خودرو بوده و آلایندگی گازهای خروجی ۲۱ هزار دستگاه خودرو شناسایی و رفع ایراد شده است.

وی در خصوص فعالیت اکیپ های تست کنارجاده ای با مشارکت پلیس راهور افزود: در حال حاضر با توجه به تشدید آلودگی هوا اکیپ های تست کنار جاده ای در مناطقی که دارای آلودگی بیشتری می باشند مستقر شده است. براساس آمار از ابتدای سال تاکنون ۱۵۰۴ دستگاه خودرو مورد ارزیابی قرار گرفته که ۸۹  درصد دارای معاینه فنی و  ۱۱ درصد فاقد معاینه فنی بوده اند. همچنین پس از آزمون مجدد آلایندگی کلیه خودروها ۲۲ درصد در آزمون آلایندگی مردود شده اند.

مقدم ادامه داد: شایان ذکر است امسال در این طرح که باهدف پایش مضاعف وضعیت آلایندگی خودروهای سنگین در سطح شهر با مشارکت پلیس از ابتدای شروع مرحله دوم طرح کاهش انجام می گردد، معاینه فنی  ۲۵۳ دستگاه خودرو ابطال و جهت  ۴۰۴ دستگاه خودرو به علت نداشتن معاینه فنی و یا دودزا بودن توسط پلیس جریمه صادر شده است. مطالعات انجام شده نشان می دهد درصد بالایی از ذرات ریز معلق کمتر از ۲.۵ میکرون مربوط به آلایندگی خودروهای سنگین دیزل است.

وی در خصوص سن معافیت از معاینه فنی اظهار داشت: بیشتر تماس شهروندان با سامانه پاسخگو این ستاد ۹۶۰۰۶۰۰۰ مربوط به سن خودروهای مشمول معاینه فنی می باشد. در حال حاضر سن معافیت خودروهای نو از معاینه فنی طبق قانون هوای پاک مجلس شورای اسلامی ۴ سال است .بر همین اساس با لحاظ سال و ماه تولید،خودروهای تولید داخل ۱۳۹۳ و ماقبل و خودروهای وارداتی ۲۰۱۴ و ماقبل و خودروهای عمومی ۱۳۹۶ و ماقبل مشمول معاینه فنی می باشند واین خودروها درصورت نداشتن معاینه فنی و تردد در شهر روزانه مبلغ ۵۰ هزار تومان به صورت مکانیزه توسط دوربین جریمه خواهند شد.

بنا براعلام روابط عمومی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران، مقدم در خصوص نحوه اطلاع از ساعت کاری مراکز و آخرین موقعیت استقرار واحدهای سیار معاینه فنی گفت: شهروندان می‌توانند جهت اطلاع از آخرین وضعیت کاری و آدرس مراکز، مدت انتظار و طول صف در مراکز ، استفاده از سامانه نوبت دهی آنلاین جهت مراجعه با تعیین وقت قبلی و آخرین اخبار و اطلاعیه های این مجموعه به سایت رسمی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران inspection.tehran.ir مراجعه کنند.

 

منبع: ایسنا

 

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار