عصر خدماتشرکت ۴۲۶۴ کتاب در جشنواره کتاب رشد/ امسال کتاب برگزیده کودکان معرفی می‌شود | عصر خدمات

شرکت ۴۲۶۴ کتاب در جشنواره کتاب رشد/ امسال کتاب برگزیده کودکان معرفی می‌شود

مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی از شرکت ۴۲۶۴ کتاب در هفدهمین جشنواره کتاب‌ رشد خبر داد و گفت: در این اختتامیه این جشنواره، ۱۵ عنوان کتاب برگزیده و ۳۹ کتاب تقدیر می‌شوند.

به گزارش عصر خدمات، مسعود فیاضی مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی و دبیر هفدهمین جشنواره کتاب رشد در نشست خبری اظهار کرد: امسال هفدهمین جشنواره کتاب رشد آموزش و پرورش را برگزار می‌کنیم که مأموریت آن شناسایی و تقدیر از کتاب‌های مناسب نظام تعلیم و تربیت کشور را به عهده دارد.

وی افزود: نظام تعلیم و تربیت کشور که وزارت آموزش‌ و پرورش متولی اجرای آن است، اسناد بالادستی دارد که حوزه‌های یادگیری را معلوم می‌کند و از دبستان تا پایان دوره متوسطه دوم را دربر می‌گیرد.

فیاضی با بیان اینکه، دوره آموزشی نیازمند محتواست، گفت: سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی مأمور تأمین محتوا است و این محتواها در قالب‌های متنوعی تدارک دیده می‌شود چراکه مخاطبان سلایق مختلفی دارند و همچنین هر قالب کارکرد خاص خودش را دارد.

وی اضافه کرد: یک قالب همان کتب درسی است که در برنامه آموزشی مدارس قرار دارند اما کافی نیستند و نیاز به مکمل و پشتیبانی دارند؛ در این راستا سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی رأسا تولید محتوا می‌کند یا از این جشنواره کمک می‌گیرد تا کتاب‌های برگزیده در قالب بسته‌های یادگیری قرار بگیرند.

دبیر هفدهمین جشنواره کتاب رشد با بیان اینکه این جشنواره از سال ۷۸ آغاز شده است، ادامه داد: تعداد کل کتاب‌های دریافت شده دبیرخانه ۴۲۶۲ کتاب بوده است که تعداد ۲۲۶۳ عنوان کتاب در ۱۱ حوزه تربیت و یادگیری مناسب تشخیص داده شده است همچنین ١١٣٠ ناشر در این دوره شرکت کرده‌اند.

فیاضی با بیان اینکه ۹۵۹ کتاب به مرحله داوری نهایی جشنواره راه یافته است، افزود: تعداد گروه‌های داوری تشکیل شده در هفدهمین دوره جشنواره شامل ۲۷ گروه جمعا ۸۱ داور تخصصی و ۳ داور متخصص گرافیک است؛ امسال برای اولین بار داورها مختصات شکلی و گرافیکی، گروه جداگانه‌ای تشکیل دادند و کتاب‌ها در این گروه نیز داوری شدند.

وی با اشاره به ۱۲۰ عنوان کتاب کاندیدا شده در این جشنواره، گفت: تعداد ۱۵ کتاب برگزیده می‌شود و ۳۹ کتاب تقدیر می‌شود‌.

مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی اظهار کرد: کتاب‌های آموزشی و کمک درسی در ۴ درجه طبقه‌بندی می‌شود که درجه آخر کتاب‌های نامناسب هستند؛ داوری بین کتاب‌های درجه یک و ۲ انجام می‌شود البته کتاب‌هایی که در جشنواره مناسب تشخیص داده می‌شوند، اعتبارنامه ورود به مدارس را کسب می‌کنند.

وی با بیان اینکه استاندارد کتاب درسی بر اساس برنامه درسی ملی تدوین شده است‌،  تصریح کرد: در سال اول ۱۸ درصد کتاب‌ها مناسب بود اما پس از اعلام استانداردها، امسال ۶۰ درصد کتاب‌ها مناسب هستند.

فیاضی ادامه داد: در این دوره برای اولین بار با حضور بیش از ۴۰ دانش‌آموز دوره ابتدایی و اول متوسطه از میان کتاب‌های داستان و رمان کودک و نوجوان، کتاب برگزیده از نگاه مخاطبان را انتخاب می‌کنند.

وی افزود: امسال علاوه بر ناشران از طریق خرید کتاب از ناشر هم تقدیر به عمل می‌آوریم تا حمایتی از آنان باشد؛ همچنین کتاب‌های برگزیده در مجلات رشد تبلیغ می‌شوند؛ همچنین کتاب‌های برگزیده طی هماهنگی با معاونت فرهنگی و پرورشی آموزش و پرورش در کتابخانه‌های مدارس مورد استفاده قرار خواهند گرفت؛ ضمن اینکه شبکه ملی رشد نیز این آمادگی را دارد که بازاریابی و خرید کتاب‌های برگزیده را بر عهده بگیرد.

مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی  درباره جوایز و میزان کتاب‌ در گروه‌ها، با بیان اینکه به برگزیدگان تندیس، لوح و جوایز ریالی اهدا می‌شود، گفت: در ٢٧ حوزه جشنواره برخی از حوزه‌ها بسیار پر کتاب بودند که بیشترین تعداد کتاب‌ها به ترتیب به گروه داستان و رمان کودک با ۵۷۷ کتاب ، آداب و مهارت‌های زندگی با ۲۸۸ کتاب، داستان و رمان نوجوان و جوان با ۲۵۶ کتاب، بینش اسلامی با ۱۳۷ کتاب و علوم تجربی و مطالعات اجتماعی هر کدام با ۱۰۵ کتاب تعلق دارد و همچنین گروه کار و فناوری شاخه معماری با ۹ کتاب، کمترین کتاب را داشته است.

فیاضی نسبت به تولید کتاب مناسب تأکید کرد و ادامه داد: در حوزه آداب و مهارت‌های زندگی ۲۸۸ عنوان کتاب داشتیم که ۹۰ درصد آن، ترجمه است یا در حوزه کتاب داستان و رمان کودک، درصد بالایی ترجمه است.

وی در افزود: بازار عمومی شرایطی دارد که صرفاً آموزش‌ و پرورش در آن حضور ندارد اما باید ورود پیدا کند چراکه ممکن است دغدغه‌هایی که آموزش‌وپرورش دارد در وزارت ارشاد وجود نداشته باشد.

مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی درباره انتخاب ناشران معروف یا دارای کتاب‌های کمک درسی، گفت: ملاک ما سمت و سوگیری‌های شخصی نیست و هر ناشری که استانداردهای لازم را نداشته باشد پذیرفته نخواهد شد و ملاک کتابی است که استانداردها را داشته باشد.

فیاضی اظهار کرد: هفدهمین دوره جشنواره کتاب رشد در عصر روز سه‌شنبه ١٩ آذر در  مدرسه دارالفنون برگزار می‌شود.

 

 

منبع: فارس

 

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار