عصر خدماتآمادگی ۲۱ بیمارستان صحرایی هلال‌احمر برای خدمات‌رسانی به آسیب‌دیدگان | عصر خدمات

آمادگی ۲۱ بیمارستان صحرایی هلال‌احمر برای خدمات‌رسانی به آسیب‌دیدگان

سرپرست معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر، از آمادگی خدمات رسانی ۲۱ بیمارستان صحرایی این جمعیت به منظور ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به آسیب دیدگان انواع حوادث طبیعی، غیرطبیعی و انسان ساخت خبر داد

به گزارش عصر خدمات، بهمن سبحانی با تشریح اهداف جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران گفت: هلال احمر بر اساس وظایف تعیین شده و در راستای تحقق اهداف بشردوستانه مندرج در اساسنامه به عنوان ارگان محوری پاسخگویی به حوادث و سوانح کشور نسبت به طراحی سامانه ها و سازماندهی گروه های عملیاتی به منظور ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در شرایط اضطراری عمومی و پیچیده در حوادث و سوانح احتمالی اقدام می کند.
وی توضیح داد: همچنین در چهار منطقه کشوری هم زیرساخت ها و امکانات ارائه خدمات بیمارستانی مرجع (R.H) که دارای استقرار «میان مدت» و «بلند مدت» هستند، فراهم شده که این بیمارستان های مرجع ارائه دهنده خدمات تخصصی و تشخیصی و دارای بخش های تخصصی جراحی، داخلی، زنان و زایمان، اطفال، بستری، آزمایشگاه، داروخانه و درمانگاه هستند.

سرپرست معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر ادامه داد: در زمان حاضر این معاونت دارای سامانه های مختلف درمان اضطراری در سطوح بیمارستان های صحرایی(RH)، بیمارستان های سریع استقرار(RDH) و همچنین واحد مراقبت های پایه بهداشتی(BHCU) است و گروه های عملیاتی جمعیت هلال احمر، به منظور انجام وظیفه محوری این جمعیت که ارائه خدمات امداد و نجات است، ‌برای لحظات اولیه حوادث و سوانح طراحی شده و برهمین مبنا باید از ساختار پرسنلی سبک و نیز تجهیزات قابل حمل به صورت انفرادی و گروهی برخوردار باشد.

سبحانی اضافه کرد: بروز حوادث و سوانح واقعیتی انکارناپذیر است که اختلال در روند طبیعی زندگی را موجب می شود بنابراین مهم ترین درخواست مدیران بحران درساعات اولیه تامین نیازهای پزشکی فوری برای مواجهه با انبوه مجروحان و جابجایی منابع، اعم از نیروی انسانی و تجهیزات است.

وی اظهار داشت: در اغلب سوانح به ویژه ‌در سوانح بزرگی نظیر زلزله و سیل بیشترین تعداد مجروحین در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول بعد از حادثه وجود دارند و معمولا این زمانی است که منابع درمانی خارج از منطقه هنوز نتوانستند خود را به منطقه آسیب دیده برسانند. بنابراین رساندن امکانات درمانی و برپایی بیمارستان های سیارسریع برای مداوای مجروحین و مصدومین در ساعات اولیه بسیار حیاتی است.
سرپرست معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر افزود: با بررسی سیستم های درمانی و بیمارستانی سایر جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر در سایر کشورها سیستمی طراحی و تعریف شد که توانایی انجام عملیات های مختلف را در شرایط آب و هوایی مختلف داشته باشد و بتواند با توجه به امکانات خود در حداقل زمان ممکن به منطقه آسیب دیده رسیده و عملیاتی شود و همچنین قیمت آن به اندازه ای باشد که امکان تهیه آن برای سایر استان های کشور جهت پاسخگویی سریع به خدمات درمان اضطراری میسر و از استانداردهای لازم نیز بهره مند باشد.
وی تصریح کرد: هدف از طرح ایجاد بیمارستان های صحرایی، بیمارستان های سیار استقرار سریع و واحدهای مراقب های پایه های بهداشتی هلال احمر این است که بتوان در حداقل زمان ممکن و در ساعت های اولیه پس از حادثه آن را به منطقه آسیب دیده انتقال و مصدومان و مجروحان را از نظر تریاژ (الویت بندی اولیه) تحت‌ حمایت های پایه و پیشرفته حیاتی قرار داد تا مداخله ای موثر در کاهش میزان مرگ و میر حوادث و سوانح انجام گیرد.
سبحانی اظهار داشت: ‌این سامانه های بیمارستانی سیار می تواند حداکثر تا ۱۰ روز و تا زمان رسیدن بیمارستان های کامل تر و یا کلینک های مورد نیاز بدون نیاز به امکانات منطقه آسیب دیده به انجام وظیفه و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی بپردازد و در صورت نیاز در بیمارستان بزرگتر و کاملتر ادغام و یا به عنوان یک کلینک سیار در مراحل بعدی حادثه انجام وظیفه کند.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد و می کوشد تا به اهدافی که در اساسنامه این جمعیت آمده است، جامه عمل بپوشاند. این اهداف عبارت از تلاش برای تسکین آلام بشری، تامین احترام انسان ها و کوشش در راستای برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت ها و حمایت از زندگی و سلامت انسان ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.
جمعیت هلال احمر در حال حاضر در زیرمجموعه خود دارای چهار سازمان فعال و گسترده در زمینه های مختلف امداد و نجات، جوانان، داوطلبان، تدارکات پزشکی، یک معاونت در زمینه خدمات درمانی و توانبخشی، یک شرکت در زمینه تولید محصولات نساجی و ملزومات امدادی، یک مؤسسه علمی کاربردی و یک مرکز پزشکی ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج و زائران عتبات عالیات است. همچنین دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران نیز با محوریت جمعیت هلال احمر فعالیت می کند.
جمعیت هلال احمر با سابقه ای بیش از ۹۰ سال در خدمت رسانی به مردم ایران و جهان، از بدو تاسیس خود تا به حال در مسیر اهداف انسان دوستانه و اصول هفتگانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر حرکت کرده و اکنون دارای ۱۴ مرکز درمانی فعال در ۱۴ کشور دنیا است.

 

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار