خدمات شهریویژه ها

آغاز برکناری نیروهای بازنشسته در شهرداری تهران

به گزارش عصر خدمات، سیدمحمدعلی افشانی شهردار تهران در حاشیه برگزاری جلسه مدیریت بحران شهر تهران در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در این جلسه اعضای ستاد مدیریت بحران شهر تهران در خصوص میزان آمادگی هر یک از دستگاه‌ها در مقابل بحران گزارش‌هایی را ارائه کردند.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین مسائل در زمان بحران خدمت‌رسانی به مردمی که آسیب دیدند و برهمین اساس مقرر شد هر یک از دستگاه‌های ملی، محلی، دولتی و اداری در زمان بحران خدماتی را به آسیب دیدگان ارائه کنند.

شهردار تهران ادامه داد: در زمان بحران می توانیم از ظرفیت مردم برای امر امداد و نجات و خدمت رسانی استفاد کنیم و یکی از موضوعات در زمان بحران فراهم کردن شرایط برای تردد وسایل حمل و نقل عمومی برای خدمت‌رسانی است.

افشانی گفت: متأسفانه با توجه به بافت فرسوده و به دلیل گسل‌های عظیم در شهر تهران که تعدادی از ساختمان‌ها نیز روی این گسل ساخته شده‌اند و در مقابل زلزله آسیب‌پذیر هستند خدمت‌رسانی در زمان بحران در این شرایط سخت و دشوار خواهد بود.

وی افزود: با توجه به همین شرایط (بافت فرسوده) مقرر شد در زمان بحران خدمت‌رسانی از طریق اورژانس هوایی انجام شود و ما بتوانیم از بالگردهای امداد و نجات استفاده کنیم. بر همین اساس قرار است این بالگردها روی پادگان‌های شهری مستقر شوند و هر کدام منطقه ای از مناطق تهران را پشتیبانی کنند.

افشانی افزود: نکته دیگری که در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت، استفاده از استان‌ها به عنوان استان‌های معین در زمان بحران و بخصوص زلزله است. برهمین اساس قرار شد محل اسکان مردم در زمان بحران روی نقشه مشخص شود و در ادامه خدمت رسانی به آنها صورت گیرد.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرده است که تهران تنها ۱۵ درصد در برابر زلزله امادگی دارد، اظهار کرد: در این خصوص نمی‌توانم اظهار نظری کنم و شاید ایشان براساس تجربه‌ای که داشتند این نکته را اعلام کردند. اما به طور کلی باید با توجه به امکانات و تجهیزات و تجاربی که داریم به گونه‌ای مدیریت کنیم که در زمان زلزله خسارت به خصوص خسارت جانی را به حداقل برسانیم و زمان امدادرسانی را کوتاه تر کنیم.

شهردار تهران بیان کرد: برهمین اساس قرار شد در جلسه بعدی اعضای ستاد مدیریت بحران شهر تهران هر کدام میزان آمادگی و امکانات خود را در جلسه اعلام کنند و در نهایت تصمیم‌گیری شود.اینگونه جلسات باید هر فصل طبق قانون یک بار برگزار شود و ما نیز به این موضوع عنایت ویژه‌ای داریم.

وی همچنین به احتمال بروز سیل در شهر تهران اشاره کرد و گفت: تغییرات اقلیمی و آب و هوایی احتمال بارندگی های شدید و سیل را در تهران می‌دهد و ما باید آمادگی لازم را در این زمینه داشته باشیم.

شهردار تهران همچنین به برگزاری جلسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: این جلسه چندی پیش با حضور اعضای کمیسیون با محوریت بحران در شهر تهران برگزار شد و در خصوص آمادگی شهر تهران در زمان بحران بحث و تبادل نظر شد. ضمن اینکه در جلسه مصوب شد هر یک از دستگاه‌ها میزان داشته‌هایشان را اعلام کنند و ما براساس آن کمبودها را شناسایی کنیم.

افشانی در ادامه با اشاره به تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان در شهرداری تهران، گفت: این موضوعی است که به تصویب رسیده و باید منتظر تصویب آن در شورای نگهبان و در نهایت ابلاغ آن از سوی رئیس جمهور باشیم.

وی گفت: بنده به عنوان یکی از موافقین تصویب قانون اشاره شده بوده‌ام.

شهردار تهران با اشاره به اینکه ما از چند روز گذشته اجرای این قانون را در شهرداری اجرا کرده ایم گفت: حتما نیروی جوان‌تر و با تجربه می‌تواند جایگزین نیروهای بازنشسته باشد و ما به این موضوع تأکید داریم.

منبع: تسنیم
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا