عصر خدماتپیام وزیر آموزش و پرورش به مناسبت هفتم دیماه سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی | عصر خدمات

پیام وزیر آموزش و پرورش به مناسبت هفتم دیماه سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی

در پی فرارسیدن سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی به فرمان امام خمینی (ره) حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش پیامی را صادر کرد.

به گزارش عصر خدمات، و به نقل از روابط عمومی سازمان نهصت سوادآموزی، متن پیام محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در پی فرارسیدن سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی به فرمان امام خمینی (ره) به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

آموختن در تمامی ادیان الهی از مفهومی جهان شمول برخوردار است و قداست و ارزش ذاتی این مفهوم به اندازه‌ای است که خداوند علیم در قرآن کریم با سوگند به قلم و آنچه به وسیله‌ی آن نگاشته می‌شود نسخه‌ای شفا بخش را معرفی کرده است.

براین باورم که سواد آموزی به عنوان فرصت دوم آموختن، حق اولیه بیسوادان و نیروی محرکه توسعه‌ی انسانی است که مسیر دستیابی جامعه به عدالت آموزشی، خود گردانی آموزشی، مهارت آموزی و مشارکت همه جانبه‌ی اجتماعی را هموار می‌کند.

اعتقاد دارم سواد آموزی در تراز جمهوری اسلامی فراتر از یک اولویت آموزشی، در واقع یک سرمایه گذاری زیر بنایی برای آینده و اولین قدم به سوی توانمند سازی افراد جامعه برای استفاده از اشکال جدید سواد است.

در این راستا لازم است طراحی و تولید توسعه محور برنامه‌های سواد آموزی و تنوع بخشی به اشکال فرصت دوم آموزشی را سرلوحه کار خود قرار دهیم و اهتمام در گسترش کارکرد‌های مهارت سواد در زندگی افراد بیسواد و کم سواد و توانمند‌ی آنان را برای بهبود نقش‌ها و مسئولیت ها‌ی اجتماعی و همچنین رفاه و بهبود شرایط زندگی به طور جدی پیگیری نماییم.

هر چند کار‌های زیادی انجام شده است، اهداف دست نیافتنی زیادی از جمله ریشه کنی بیسوادی، طراحی و ارائه‌ی هدفمند برنامه‌های آموزشی خاص به افراد کم سواد در کنار توجه به تحریک تقاضا در باقی مانده‌ی بیسوادان برای حضور در برنامه‌های سواد آموزی همچنان پیش روی ماست.

در سایه چهل سال خدمت بی منت و همت و کار مضاعف همکاران خدوم در سواد آموزی، شاهد دستاورد‌های امید بخش در کاهش قدر مطلق بیسوادی، استقرار عدالت آموزشی، تسهیل دسترسی بیسوادان و کم سواد آن به فرصت‌ها و منابع آموزشی و تنوع بخشی به روند‌ها و رویداد ها‌ی ارائه‌ی خدمات سواد آموزی بوده ایم که بدین مناسبت مراتب سپاس و قدردانی خود را از تلاش و سخت کوشی همکاران محترم و فعالان عرصه سواد آموزی اعلام می‌نمایم و برای این عزیزان آرزوی توفیق دارم.

اطمینان دارم در سایه عنایت خداوند با ارائه‌ی طرح‌ها و برنامه‌های عالمانه‌تر قادر خواهیم بود دستاورد‌های کشور را در این زمینه ارتقا دهیم و افق‌های روشن تری پیش رو داشته باشیم.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار