عصر خدماتکاهش 8 درصدی انجام معاینه فنی در پایتخت/ مردودی کامیون‌ها در تست کنارجاده‌ای | عصر خدمات

کاهش ۸ درصدی انجام معاینه فنی در پایتخت/ مردودی کامیون‌ها در تست کنارجاده‌ای

سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران از کاهش 8 درصدی انجام معاینه فنی در پایتخت خبر داد و گفت: خودروهای پلاک تهران باید مکلف به انجام معاینه فنی در پایتخت شوند.

به گزارش عصر خدمات، حسین مقدم، سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران  درباره علت کاهش مراجعات رانندگان تهرانی برای دریافت معاینه فنی در تهران اظهار داشت: در ۹ ماهه امسال میزان مراجعات به مراکز معاینه فنی حدود ۸ درصد کمتر شده است و این موضوع  در حالی است که  سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار خودروی جدید پلاک می‌شوند و به آمار مشمولان انجام معاینه فنی نیز اضافه می‌شوند و به تعداد خودروهای مشمول نیز افزوده می‌شود.

وی افزود: سال گذشته از دو میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو که در پایتخت تردد می‌کنند حدود ۵۰۰ هزار مورد آنها معاینه فنی از خارج از تهران دریافت کرده‌اند و این موضوع جای بررسی دارد و از وزارت کشور درخواست داریم این مسئله را پیگیری کند.

 سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران گفت: سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار راننده در پایتخت جهت انجام معاینه فنی به مراکز مربوطه در تهران مراجعه کردند و اگر تعداد خودروها را دو میلیون و پانصد مورد در نظر بگیریم یعنی کمتر از ۵۰ درصد در تهران معاینه فنی خودرو انجام داده‌اند همچنین امسال طی ۹ ماه گذشته حدود ۶۰ درصد رانندگان تهرانی به مراکز خارج از تهران مراجعه کرداند.

مقدم خاطرنشان کرد: این آمار برای دستگاه‌های نظارتی همچون سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت کشور هشدار است و باید ریشه‌یابی شود. چرا که نرخ‌های معاینه فنی در همه نقاط کشور یکسان است و در پایتخت  هم دیگر خبر از صف‌های طولانی جهت انجام معاینه فنی نیست.

وی گفت: همچنین در تهران تعداد مراکز معاینه فنی از ۴۰ خط به ۵۴ خط رسیده و ۸ واحد سیار هم به آن افزوده شده است و ظرفیت انجام روزانه ۱۰ هزار مورد معاینه فنی داریم.

 سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در پاسخ به اینکه آیا قرار داشتن مراکز معاینه فنی در محدوده طرح ترافیک می‌تواند یکی از علت این مسئله باشد، گفت:‌تنها یک مرکز معاینه فنی آن هم بیهقی در محدوده طرح است و مابقی خارج از طرح قرار دارد.

مقدم گفت: از افتخار ستاد معاینه فنی شهر تهران این است که از دو میلیون و ۵۰۰ هزار خودروی موجود در پایتخت صد در صد آنها به مراکز تهران مراجعه کنند و در برنامه سوم توسعه شهرداری در حال انجام  بررسی‌هایی هستیم که تا سال ۱۴۰۲ جذب ۸۰ درصدی خودروها را داشته باشیم.

وی بیان داشت: در برخی از کشورها انجام معاینه فنی به صورت ایالتی الزامی است  وامیدوارم وزارت کشور دلیل مراجعه رانندگان تهرانی به مراکز اقماری معاینه فنی را ریشه‌یابی کنند و شرایط به صورتی فراهم شود که خودروهای تهران مکلف به انجام معاینه فنی تنها در پایتخت شوند.

 سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران گفت:‌در حال حاضر همه اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها باید در پایتخت معاینه فنی خود را در تهران دریافت کنند.

مقدم یادآور شد: بر اساس بررسی‌هایی که در مراکز معاینه فنی کنار جاده‌ای انجام گرفته و در واقع کار پایش و کنترل انجام داده‌ایم بیش از ۹۰ درصد کامیون‌ها معاینه فنی خود را از شهرستان‌ها دریافت کرده‌اند که ۲۰ درصد از تست آلایندگی مردود شدند.

 

 

منبع: فارس

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار