عصر خدمات۴۸۵ نفر در 6 سال گذشته جذب پایگاه‌های آتش‌نشانی روستایی شدند | عصر خدمات

معاون سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها:

۴۸۵ نفر در ۶ سال گذشته جذب پایگاه‌های آتش‌نشانی روستایی شدند

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: ۴۸۵ نفر طی ۶ سال گذشته جذب پایگاه‌های آتش نشانی روستایی شدند.

به گزارش عصر خدمات، سعیدرضا جندقیان روز پنجشنبه  از ابتدای تشکیل نهاد دهیاری‌ها از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۲، ۱۱۰ نفر به عنوان آتش نشان در پایگاه های آتش نشانی روستایی جذب شدند که در مجموع از ابتدای فعالیت دهیاری ها تا شهریور امسال ۵۹۵ نفر به عنوان آتش نشان در روستا فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: همچنین در دولت یازدهم و دوازدهم ۴۹۶ پایگاه آتش نشانی روستایی تجهیز و راه‌اندازی شده و این در صورتی است که در مجموع از زمان راه اندازی نهاد دهیاری ها در روستاها تا شهریور امسال ۹۲۴ پایگاه آتش نشانی در روستاها راه اندازی شده است.

وی ادامه داد: دو مقوله استقرار خودروی آتش نشانی و مبحث پسماند در روستاها هیچ گاه در ایران متولی نداشت و قبل از انقلاب هم به این موضوع توجه نشده بود.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری ها، مقابله با حوادث و بحران های طبیعی و انسانی در روستاها را حائز اهمیت خواند و گفت: برای این منظور در دولت یازدهم وضعیت ایمنی و آتش ‌نشانی روستایی ارتقا یافته است.

جندقیان با بیان اینکه حدود ۲۵ درصد جمعیت کشور در روستاها زندگی می کنند، افزود: روستانشینان نیازمند پوشش حمایتی و خدماتی مطمئن برای مقابله با حوادث و بحران‌های طبیعی و انسانی هستند. به همین دلیل وضعیت ایمنی و آتش‌نشانی روستایی در دولت یازدهم ارتقا یافته است.

وی گفت: مطابق مصوبه شورای‌ عالی معماری و شهرسازی کشور، در خصوص ضوابط ایجاد پایگاه‌های آتش‌نشانی روستایی، هر یک از این پایگاه‌ها ۱۰ روستا را تحت پوشش قرار خواهند داد.

جندقیان خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر، بیش ۴۸ درصد از کل پایگاه‌های آتش‌نشانی روستایی مجهز به خودرو آتش‌نشانی نیمه سنگین روستایی، در دولت یازدهم راه‌اندازی شده‌اند.

وی ادامه داد: صرفه جویی‌های ناشی از ایجاد چنین مراکز خدمات نوینی در روستاهای کشور که می‌تواند انواع حوادث از جمله آتش‌سوزی، امداد جاده‌ای و حوادث غیرمترقبه را پوشش دهد، علاوه بر حفظ سرمایه‌های انسانی در حفظ سرمایه‌های طبیعی و محیطی و ایمن‌سازی فضاهای سکونتی و کاهش این خسارات نقش موثری خواهد داشت زیرا میزان خسارات کنونی به دلیل عدم پوشش ایمنی و آتش‌نشانی در روستاهای کشور است.

وی افزود: با توجه به ضرورت استفاده از ظرفیت دهیاری‌ها در پیشبرد اهداف مدیریت بحران کشور و بر اساس وظایف قانونی مندرج در بندهای ۳۰ و ۳۹ ماده ۱۰ اساسنامه تشکیلات و سازمان دهیاری‌ها مصوب در راستای حفظ ایمنی و اطفای حریق، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور برنامه‌ریزی انجام داده که هر ساله تعدادی از روستاهای واجد شرایط کشور تجهیز می‌شوند.

 

 

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار