عصر خدماتخلف وعده تایرسازان در تامین نیاز خودروسازها/تولید خودرو کاهش می یابد؟ | عصر خدمات

خلف وعده تایرسازان در تامین نیاز خودروسازها/تولید خودرو کاهش می یابد؟

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: هر چند تولید کنندگان تایر حق دارند مطالبات خود را پیگیری کنند اما، میزان نقدینگی در بخش تولید نیز کاهش یافته است و در شرایط فعلی باید طوری حرکت کنیم که مانعی برای تولید پیش نیاید.

به گزارش عصر خدمات، صنعت تایر به عنوان یکی از اعضای زنجیره تامین صنعت خودرو از جمله صنایعی بوده که با وجود همه مشکلات همچنان قادر به دریافت ارز نیمایی بوده و توانسته مواد اولیه مورد نیاز خود را با ارز ارزان تری نسبت به سایر صنایع تامین کند اما با این حال این روزها حاشیه های این صنعت به شدت افزایش یافته است.

این روند از جایی شروع شد که اختلاف قیمت تایر پراید با بازار به بیش از دو برابر و پژو ۴۰۵ و سمند نیز به حدود یک و نیم برابر رسید و مانند همیشه واسطه گری و دلالی در این بازار رونق گرفت.

تولیدکنندگان تایر این روند را کمبود تولید به دلیل مواد اولیه عنوان کردند این در حالیست که پیش از این فعالان صنعت تایر طی مذاکراتی با وزیر صنعت خواستار ممنوعیت واردات تایر با هدف حمایت از تولید شده و عنوان کردند که این صنعت قادر به تامین نیاز بازار و همچنین خودروسازان خواهد بود.

حال با گذشت بیش از یک سال و نیم از زمان ممنوعیت واردات تایر سواری ( ۳۱ تیرماه ۹۷) تایرسازان نه تنها نسبت به افزایش تیراژ تولید خود اقدام نکرده اند بلکه حالا با حرکت بازار این محصول به سمت انحصاری شدن ، نسبت به محدود کردن عرضه به خودروسازان اقدام کرده و با در اختیار قرار ندادن تایرهای مورد نیاز خودروسازان به بهانه پرداخت مطالبات قبلی، چالشی جدی برای خودروسازان ایجاد کرده اند.

تایرسازان در حالی از نبود نقدینگی در چرخه تولید خود گلایه مند هستند که همزمان با ممنوعیت واردات تایر سواری، بر این موضوع تاکید داشتند که هم اکنون با ۸۰ درصد ظرفیت خود مشغول فعالیت بوده و با ممنوعیت واردات به طور قطع ظرفیت افزایش یافته و هیچ مشکلی در تامین تایر خودروسازان و همچنین نیاز بازار به وجود نخواهد آمد.

یک سال از ممنوعیت واردات تایر نگذشته بود که انجمن واردکنندگان تایر هشدارهای لازم مبنی بر کمبود تایر در بازار را اعلام و تاکید کرد که نیاز بازار و همچنین خودروسازان تاکنون از موجودی انبار تامین شده و به طور قطع تایرسازان توان تامین این حجم از نیاز را ندارند.

حال با گذشت این مدت زمان، تعدادی از تایرسازان بزرگ عنوان می کنند که تا زمان دریافت مطالبات قبلی خود از خودروسازان، محصول جدیدی به خودروسازان ارایه نخواهند کرد این در حالیست که هم اکنون خودروسازان بزرگ کشور هرکدام با ثبت رکورد تولید روزانه بیش از ۲هزار دستگاه خودرو در تلاش برای انجام تعهدات باقی مانده و افزایش عرضه با هدف بازگشت آرامش به بازار هستند و روند موجود، امکان کاهش تولید خودرو در ماه های پایانی سال و افزایش التهابات بازار را افزایش می دهد.

فریدون احمدی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: بزرگترین عامل فساد ارز دولتی است که تولیدکنندگان دریافت می کنند. ارز با نرخ دولتی نباید به تایر سازان و تولیدکنندگان ارائه شود به این علت که این عامل خود سبب ایجاد رانت و فساد در این صنعت و بازار تایر شده است.

وی در ادامه ضمن اشاره به عدم رقابتی بودن بازار تایر ایران گفت: اگر بازار رقابتی باشد، بدون شک چنین مشکلاتی نخواهیم داشت. هر چند تولید کنندگان تایر حق دارند مطالبات خود را پیگیری کنند اما، میزان نقدینگی در بخش تولید نیز کاهش یافته است و در شرایط فعلی باید طوری حرکت کنیم که مانعی برای تولید پیش نیاید.

 

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار