عصر خدماتمرکز تحقیقات یوزپلنگ آسیایی تاسیس می‌شود | عصر خدمات

مرکز تحقیقات یوزپلنگ آسیایی تاسیس می‌شود

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست از تاسیس مرکز تحقیقات یوزپلنگ آسیایی در آینده خبر داد و از تمام فعالان محیط‌زیست خواست تا به کمک این طرح بیایند.

به گزارش عصر خدمات، کیومرث کلانتری در خصوص فرآیند انتقال یوزپلنگ های پارک پردیسان، ضمن تبریک به دوستداران یوزپلنگ ایرانی به خاطر این موفقیت گفت: امروز شاهد بازگشت یوزپلنگ از غرب به زیستگاه خودش هستیم، حدود هفت سال پیش دو یوزپلنگ از میاندشت و توران به پارک پردیسان منتقل می شوند برای تکثیر در اسارت، دو سال قبل نیز توله یوزی از متخلفین میاندشت گرفته می‌شود که به پارک پردیسان منتقل شد.
وی، شرایط خاص زیستگاهی تهران را علت شکست پروژه تکثیر در اسارت برشمرد و گفت: بعد از بررسی های ۶ ماهه به این نتیجه رسیدیم که یوزپلنگ ها را به یکی از زیستگاه خودشان ببریم تا آنجا زادآوری کنند که پارک ملی توران انتخاب کارشناسان بود.
کلانتری در خصوص محیط یوزها گفت: فضایی که در توران وجود دارد یک سایت از قبل مهیا شده که با اندکی تغییرات میزبان این سه یوزپلنگ است، امیدواریم با یوزهایی که در منطقه زیست می کنند امکان زادآوری این گونه در معرض انقراض که کمتر از ۳۰ یوز است، را داشته باشیم.
به گفته وی سازمان حفاظت محیط زیست به دنبال مداخله در زیست گونه ها نیست، اما این سازمان به خاطر تامین جمعیت پشتیبان این پروژه ها را اجرا می کند.
کلانتری ضمن تشکر از همه دلسوزی های فعالان محیط زیست خطاب به آنها گفت: این پروژه در هفت سال گذشته در پردیسان موفق نبوده است و چاره ای به جز انتقال به زیستگاه اصلی خودشان نداشتیم، از طرف دیگر سن اینگونه در حال بالا رفتن بود که دیگر کارایی و اثربخشی خود را از دست می دادند.
معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: برای حفظ این گونه مناطق جدیدی را حفاظت شده اعلام می‌کنیم تا این گونه به راحتی در زیستگاه خودادامه حیات دهد.
کلانتری گفت: مرحله بیهوشی، انتقال و رهاسازی این سه یوزپلنگ با موفقیت انجام شد و اکنون هر سه این حیوانات در صحت و سلامت کامل در زیستگاه خود حضور دارند.

 

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار