عصر خدماتنصب بنرهای بهداشتی در کارگاه‌های ساختمانی | عصر خدمات

نصب بنرهای بهداشتی در کارگاه‌های ساختمانی

مدیرکل معماری شهرداری تهران با بیان اینکه از ۲۱ فروردین سال جاری، با توجه به تدابیری که در ستاد کرونا در تهران اتخاذ شد، فعالیت کارگاه‌های ساختمانی بلامانع اعلام شد، از نصب بنرهایی در محل کارگاه‌ها خبر داد.

به گزارش عصر خدمات، مهدی صالحی در برنامه‌ای تلویزیونی گفت: در مجموعه شهرداری تهران، با توجه به طرح‌هایی که سال‌های قبل ما اجرا می‌کردیم، امسال نیز با شیوع بیماری کرونا همراه شد. از ۲۴ اسفندماه تا ۲۱ فروردین سال جاری، کارگاه‌های ساختمانی تعطیل بودند، البته بعضا گزارش‌هایی از عدم توجه به این موضوع وجود داشت که با سازوکارهایی که وجود داشت بر این موضوع تمرکز کرده و دقت در اجرا کامل بود.

وی افزود: اما از ۲۱ فروردین سال جاری، با توجه به تدابیری که در ستاد کرونا در تهران اتخاذ شد، فعالیت کارگاه‌های ساختمانی بلامانع اعلام شد؛ با توجه به اینکه کارگاه‌ها در سطح شهر پراکنده هستند و برخلاف مشاغل دیگری که در محدوده‌های خاص تمرکز دارند و قابلیت کنترل بیشتری دارند و کارگاه‌ها در سطح شهر پراکنده هستند، طبیعتاً با اولویت حفظ سلامت ساکنان محلات و در اولویت دوم کارگران و مجموعه‌ای که در کارگاه‌ها فعالیت می‌کنند، دستورالعملی تهیه شد و به مناطق شهرداری تهران ابلاغ شد که این دستورالعمل شامل چند اقدام است که با اجرای آنها می‌توان در کنترل این موضوع اثرگذار باشیم.

مدیرکل معماری شهرداری تهران ادامه داد: این دستورالعمل به این شکل است که مجموعه‌ای از اقداماتی که لازم است در کارگاه‌ها هم مجموعه کارگران و هم مهندسین رعایت کنند را با استفاده از دستورالعمل‌هایی که هم وزارت بهداشت و هم وزارت راه و شهرسازی و هم سازمان نظام مهندسی در این زمینه ورود داشتند، چکیده‌ای از آن را به یک بنر قابل نصب در کارگاه تبدیل کنیم تا در معرض دید تمام کارگران قرار گیرد، این بنرها به کارگران یادآوری دائم می‌کند زیرا ممکن است کارگران در حین کار فراموش کنند. دستور نصب این بنرها برای یادآوری در محل کارگاه‌ها داده شده است.

به گفته صالحی، در حال حاضر این بنرها در حال نصب است و امید است تا پایان این هفته بتوانیم در اکثر کارگاه‌ها این بنرها را نصب کنیم.

وی در ادامه با اشاره به محتوای بنرها بیان کرد: در این بنرها بر بحث سرویس بهداشتی داخل کارگاه‌ها، شستشوی مرتب دست‌ها و رعایت جبهه‌های کاری به طوری که از تجمع کارگران در محل ثابت و مشخصی دوری شود، تاکید شده است. همچنین کارگرانی که سن بالایی دارند یا دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند در محل کارگاه به کارگیری نشوند. همچنین اگر فردی سابقه بیماری پیدا کرده است آن را به مجموعه کارگاه گزارش دهد.

به گفته صالحی، برای رصد این موضوعات مهندس ناظر کارگاه در این موضوع مسئولیت دارد و طبق مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان در این موضوع مسئولیت دارد و باید رصد کند و در قالب چک لیستی که به‌ صورت فرمت ثابت به همه شهرداری‌های مناطق ابلاغ شده، باید آن را تا ۱۵ اردیبهشت تکمیل و ارسال کند.

مدیرکل معماری شهرداری تهران در پاسخ به این سوال که چه مواردی را باید مهندسان ناظر قید کنند و نظارت آنها به چه صورت خواهد بود؟ گفت: بهداشتی بودن محیط کارگاه را باید به تفکیک در قالب آیتم‌هایی که تعریف شده است تکمیل کنند؛ این چک لیست باید توسط مهندس ناظر تکمیل شود و مالک نیز به عنوان مجری مسئولیت دارد که شرایط را نیز فراهم کند یعنی دستگاه اجرایی مالک و دستگاه نظارت، مهندس ناظر است، اما در کارگاه‌های بزرگ مقیاس مشکلات از باب سازوکار اجرایی کمتر است.

به گفته وی، در حال حاضر ۱۸ هزار کارگاه فعال در شهر تهران داریم که اکثر آنها پروژه‌های کوچک مقیاس هستند که شاید ساز و کار را نداشته باشند که از این جهت ما مالک را مسئول اجرا می‌دانیم و مهندس ناظر را دستگاه نظارت و خودمان نیز به عنوان ناظر عالیه بر این موضوع رصد می‌کنیم، همچنین لیست کارگاه‌ها را به وزارت کار و وزارت بهداشت که در استان نمایندگان مستقری دارند ارسال کردیم و از آنها نیز درخواست کردیم که اگر ساز و کاری دارند که طبق ماده ۱۰۱ و ۱۰۵ قانون کار مسئولیت‌هایی دارند، آنها نیز از وضعیتشان برای این موضوع استفاده کنند.

 

 

منبع: ایسنا

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار