عصر خدماتشرایط سنی اهدا کنندگان سلول‌های بنیادی کاهش یافت | عصر خدمات

شرایط سنی اهدا کنندگان سلول‌های بنیادی کاهش یافت

رئیس مرکز پذیرش اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خون ساز با اشاره به اینکه شرایط سنی اهدا کنندگان سلول‌های بنیادی کاهش یافته است، گفت: هرچقدر اهدا کننده جوانتر باشد بهتر است.

به گزارش عصر خدمات، آناهیتا حیدری، رئیس مرکز پذیرش اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خون ساز (مرکز سپاس) اظهار کرد: پیش‌تر سن اهدا کنندگان سلول‌های بنیادی محدوده ۱۸ تا ۵۰ سال در نظر گرفته می‌شد، اما از آنجا که پس از پذیره نویسی احتمال دارد سال‌ها موردی برای تطابق و اهدا یافت نشود، سن اهداکنندگان افزایش می‌یابد و ممکن است از حیطه اهدای خون خارج شوند، به همین دلیل این سن کاهش یافت و اکنون تنها اهداکنندگان بین ۱۸ تا ۳۵ سال پذیره نویسی می‌شوند.

وی تاکید کرد: طبق استاندارد‌های جهانی هرچه اهدا کننده جوانتر باشد، برای اهدا مناسب‌تر است.

حیدری با اعلام اینکه طرح سپاس وارد دهمین سال تاسیس می‌شود، گفت: در سال ۱۳۸۹ اولین مرکز در ستاد مرکزی سازمان فعال شد و خیلی زود مراکز دیگری در استان تهران شروع به کار کردند و تا سال ۹۸ تمامی ادارات کل استانی دارای مرکز سپاس شدند.

رئیس مرکز پذیرش اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خون ساز افزود: در سال ۱۳۹۸ تعداد ۱۱ هزار و ۴۷۸ نفر پذیره نویسی شدند که این جهش یک موفقیت به شمار می‌رود و دلیل این افزایش آمار داوطلبان، فعال شدن تمامی مراکز استانی سپاس است.

رئیس مرکز سپاس از انجام ۱۸ پیوند موفق خبر داد و افزود: طبق استاندارد‌های جهانی، اگر بانک داوطلبان اهدای سلول‌های بنیادی دست کم ۱۰۰ هزار عضو داشته باشد، برای هر بیماری می‌توان نمونه مناسبی یافت.

وی آزمایشات HLA با کیفیت بالا را هزینه بر عنوان کرد و گفت: امیدواریم در آینده بتوان بیشتر از این نوع آزمایش‌ها بهره برد. مرکز سپاس یکی از سه مرکزی هستند که در کشور پذیره نویسی سلول‌های بنیادی خونساز غیر خویشاوند را به عهده دارد. بیمارستان شریعتی و محک نیز در این امر مهم مشارکت می‌کنند و این مراکز تحت نظارت وزارت بهداشت در شبکه ملی سلول‌های بنیادی خونساز غیر خویشاوند فعالیت می‌کنند.

حیدری در پایان گفت: اکنون به ندرت از مغز استخوان سلول بنیادی برداشت می‌شود و اغلب داوطلبان از طریق دریافت خون و جدا سازی سلول‌های بنیادی خونساز اقدام به اهدا می‌کنند و ویژگی‌های سلولی و بافتی (HLA) هر فرد ممکن است بعد از سال‌ها تنها یک بار با یک بیمار تطابق یابد اما این سلول‌ها تنها راه نجات بیماران از مرگ است و برای اهدا کننده نیز ضرری ندارد و خیلی زود سلول‌های وی جایگزین می‌شود و بعد‌ها به کمبود دچار نمی‌شود.

 

منبع: فارس

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار