عصر خدماتگرانی ۲۰۰ درصدی در کشور | عصر خدمات

آیت‌الله مکارم‌شیرازی مطرح کرد؛

گرانی ۲۰۰ درصدی در کشور

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: مسئولین محترم بدانند این روز‌ها در هر جلسه‌ای می‌نشینیم، سخن از گرانی است؛ بحث روز مردم، گرانی است؛ کاش گرانی ۲۰ درصد و ۵۰ درصد بود؛ امروز گرانی ۱۰۰ درصد و ۲۰۰ درصد داریم و حقوق بگیران، کارمندان و کارگران ما بیچاره شده‌اند.

به گزارش عصر خدمات، آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی امروز در درس خارج اصول در مسجد اعظم قم ضمن تبریک روز مباهله، اظهار کرد: آیه ۶۱ سوره آل عمران به موضوع مباهله پرداخته است که از مسائل مهم زندگی پیامبر (ص) و امام علی (ع) است؛ این واقعه، فضیلتی بزرگ برای نبی مکرم اسلام بود که بر اثر آن مخالفان عقب نشینی کردند.

وی با بیان این مطلب که طلاب درباره این مسئله مطالعه کرده و برای مردم بیان کنند، ابراز کرد: مباهله از ماده بهل به معنای رها کردن است؛ دلیل نام گذاری این اتفاق به مباهله این است که طرف مقابل را در مقابل مجازات الهی رها می‌کنند.

این مرجع تقلید در بخش دیگر سخنان خود به موضوع گرانی‌های اخیر اشاره کرد و گفت: مسئولین محترم بدانند این روز‌ها در هر جلسه‌ای می‌نشینیم، سخن از گرانی است؛ بحث روز مردم، گرانی است؛ کاش گرانی ۲۰ درصد و ۵۰ درصد بود؛ امروز گرانی ۱۰۰ درصد و ۲۰۰ درصد داریم و حقوق بگیران، کارمندان و کارگران ما بیچاره شده اند.

معظم له بیان کرد: مسئولین جدی بگیرند؛ این مسائل شوخی نیست؛ مسئله‌ای سرنوشت ساز است؛ باید شبانه روز به فکر راه حل باشند؛ دل خود را به این مسئله خوش نکنند که این گرانی‌ها از فشار‌های خارجی است؛ بسیاری از مشکلات، داخلی است و باید با مدیریت درست آن را حل کرد؛ تا به امروز هرچه مسئولین دولت، مجلس و قوه قضائیه دور هم نشستند، خبری نشد و باید فکری برای این مسائل کرد.

آیت الله مکارم شیرازی اظهار کرد: نکته مهم دیگری که باید گفت: این است که در این گرانی گروهی از تجار و کسبه که عددشان هم کم نیست، سهیم هستند؛ تا می‌شنوند که قیمت اجناس بالا رفته است، آن را احتکار کرده و مخفی می‌کنند و در گران فروشی مسابقه می‌گذارند.

وی ابراز داشت: نبی مکرم اسلام در روایتی فرمودند: المحتکر ملعون/ احتکار کننده ملعون است و یا در روایت دیگری آمده است که احتکارکنندگان به بیماری صعب العلاج و فقر و تنگدستی و افلاس مبتلا می‌شوند.

این مرجع تقلید تأکید کرد: باید اجناس پیداشده در انبار محتکران به قیمت عادلانه به مردم فروخته شود؛ نباید درب این انبار‌ها را پلمپ کرد و اجناس در انبار‌ها بماند.

وی در بخش دیگر از سخنان خود به روایتی از نبی مکرم اسلام (ص) نیز اشاره کرد و گفت: حضرت فرمودند: «أحبّ اللَّه تعالى عبدا سمحا إذا باع و سمحا إذا اشترى و سمحا إذا قضى و سمحا إذا اقتضى/ خداوند بنده‌ای را که به هنگام خرید و هنگام فروش و هنگام پرداخت و هنگام دریافت سهل انگار (آسان گیر) است دوست دارد».

این استاد برجسته حوزه خاطرنشان ساخت: بسیاری از پرونده‌های دادگستری به دلیل سخت گیری‌های موجود است و نباید اینگونه بود؛ باید در معاملات، زندگی و … آسان گیر بود تا بتوان با سازش، مشکلات را کنار زد.

معظم له تصریح کرد: اسلام تعلیمات نابی همچون همین روایت دارد که از محیط خشونت که دختران خود را زنده به گور می‌کردند، برخاسته است و ما باید تلاش کنیم تا تعلیمات اسلامی زنده شود.

طبق گزارش حوزه، درس خارج حضرت آیت الله مکارم شیرازی بنابر اعلام معظم له، از امروز به مناسبت ماه محرم الحرام، تعطیل و روز دوشنبه، چهاردهم محرم مجددا آغاز خواهد شد.

منبع: میزان
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار