عصر خدماتبیش از ۵۰ درصد امدادگران و نجاتگران هلال‌احمر را بانوان تشکیل می‌دهند | عصر خدمات

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر:

بیش از ۵۰ درصد امدادگران و نجاتگران هلال‌احمر را بانوان تشکیل می‌دهند

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر گفت: ۵۰ هزار امدادگر و نجات‌گر داوطلب داریم که بیش از ۵۰ درصد آنها را بانوان تشکیل می‌دهند.

به گزارش عصر خدمات، ، مهدی ولی‌پور روز یکشنبه در نشست مشترک با زنان امدادگر و نجات‌گر گفت: متاسفانه در سال‌های اخیر به‌دلیل کمبود اعتبار مشکلاتی در برگزاری اردوهای توان‌افزایی وجود داشته است. همواره روی توان بانوان حساب باز کرده‌ایم و در حوادث مختلف از مهارت و توانایی‌شان درراستای ماموریت‌های امدادونجات استفاده شده است.

وی ادامه داد: در هلال‌احمر بعضا در بحث آسیب‌های اجتماعی هم ورود پیدا می‌کنیم. بخش عمده‌ای از خدمات در این حوزه برعهده‌ زنان داوطلب است.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: در حوزه‌ آموزش‌های تخصصی برنامه‌هایی برای زنان داریم. امیدواریم موضوعات این بخش با سازوکار تثبیت‌شده ادامه پیدا کند.

مشاور رئیس جمعیت هلال‌احمر در امور زنان و خانواده نیز در این نشست گفت: حضور زنان جوان در جمعیت هلال‌احمر یک نقطه‌ی روشن است. طلایه‌داری بانوان در نهادهای حمایتی اتفاق درستی است و الگویی برای دیگر نهادها به‌شمار می‌رود.

سمیرا فعلی افزود: در امور زنان برنامه‌های مختلفی مثل تنظیم تاریخ شفاهی زنان امدادگر و همسران شهدای امدادگر تدارک دیده‌ایم. برنامه‌ی دیگری که مدنظر داریم، مستندسازی درباره‌ی زنان اثرگذار در سبک زندگی کرونایی است. در این حوزه، حضور بانوانی که در امدادونجات فعالیت می‌کنند مهم است.

وی گفت: ارتقای سرمایه‌های اجتماعی بخش دیگری از فعالیت‌های ما را شامل می‌شود. برنامه‌ای چالشی برای این مسئله تدارک دیده‌ایم تا بر اساس عدالت جنسیتی از حضور زنان در عرصه‌های مدیریتی استفاده کنیم.
فاطمه رفیعی مشاور رئیس جمعیت هلال‌احمر در امور اجتماعی نیز در این نشست اظهار داشت: هلال‌احمر پتانسیل‌های قابل‌توجهی در حوزه‌ی زنان دارد. جنس این جمعیت فرهنگی-اجتماعی است. باید از این ظرفیت استفاده‌ی لازم را کرد. باید از نمایش فاصله بگیریم و به پتانسیل بانوان توجه جدی کنیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی صادقی مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان امدادونجات در ادامه این نشست نیز اظهار داشت: امیدواریم که با هم‌اندیشی‌ها بتوانیم از توان بانوان بهره‌ی بیش‌تری در هلال‌احمر ببریم.

وی در بخشی از صحبت‌های خود جایگاه زن در اسلام را تبیین کرد و در ادامه گفت: بانوان خصوصیاتی دارند که آقایان ندارند. آن‌ها کارها را با ظرافت انجام می‌دهند تعهد بالایی دارند. همچنین درصد کمی از مفاسد اقتصادی به زنان مربوط می‌شود. اما آیا از این ظرفیت استفاده شده است؟ پاسخ متاسفانه خیر است. باید از این ظرفیت در عرصه‌ی امدادونجات بهره برد.

 

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار