عصر خدماتپیگیری اجرای طرح «تمام وقتی» معلمان ابتدایی در راستای افزایش حقوق‌ها | عصر خدمات

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش خبرداد

پیگیری اجرای طرح «تمام وقتی» معلمان ابتدایی در راستای افزایش حقوق‌ها

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه امسال ۲۸ درصد کلاس‌های درس مشمول طرح تکالیف مهارت محور می‌شوند از پیگیری طرحی برای تمام وقتی معلمان ابتدایی خبر داد.

به گزارش عصر خدمات، رضوان حکیم‌زاده درباره شاخص‌های «مدرسه زندگی» گفت: اگر نگاه قالبی داشته باشیم و تنوع و تکثر افراد را به رسمیت نشناسیم از مدرسه زندگی فاصله گرفته‌ایم. خانواده‌ها باید بپذیرند که فرزندان آنها موجوداتی بی همتا و منحصر بفرد هستند و بنا نیست شبیه دیگران باشند. خانواده‌ها باید کمک کنند تا توانمندی‌ها و استعدادهای خاص کودکان را شناسایی و در همان مسیر هدایتشان کنند.

وی افزود: اولین محیط اجتماعی رسمی که کودک در آن حضور پیدا می‌کند مدرسه است. اولیای مدرسه باید با  پذیرش گرم و صمیمانه، رفتار محترمانه و برچسب نزدن به دانش آموز از او استقبال کنند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه برنامه درسی و نحوه تعامل اولیای مدرسه با دانش آموز از شاخص‌های دیگر مدرسه زندگی است گفت: حتی اگر نمرات دانش آموز عالی باشد اما صرفا مطالبی را  تکرار کند که ارتباطی با بیرون نداشته باشد ما مفهوم مدرسه زندگی را نخواهیم داشت. ما عادت کردیم یک سری تکالیف روتین به دانش آموز بدهیم بدون آنکه توجه کنیم چه نقشی در تعمیق یادگیری شان دارد.

حکیم‌ زاده به طرح تکالیف مهارت محور به جای مشق شب در دوره ابتدایی اشاره و عنوان کرد: امسال در مدارس حائز شرایط و دارای تراکم مطلوب، دانش آموزان بعد از مدرسه به جای مشق شب مهارت‌های زندگی را تمرین می‌کنند. ما از یک سال قبل روی این موضوع کار کردیم که البته در دنیا جدید نیست. ۱۱۶ پژوهش درباره تاثیر تکلیف در یادگیری انجام شده و نشان می‌دهد مشق شب در قالب رونویسی و به ‌شکل سنتی‌اش باعث دلزدگی دانش آموز می‌شود.

وی افزود: امسال با ابلاغ وزیر ممنوعیت ورود کتب کمک درسی به مدارس و برگزاری هرگونه آزمون تحصیلی در مدارس ابتدایی اجرا شد، بنابراین اگر جایی از والدین خواسته می‌شود کتبی را تهیه کنند و یا با موسسه ای قرارداد ببندند غیرقانونی و تخلف است و اگر به ما اطلاع دهند از سوی آموزش و پرورش پیگیری می‌شود.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه تصمیم گرفتیم در کلاس‌های درس ۱۶ تا ۲۵ نفر این طرح را اجرا کنیم گفت: کلاس کمتر از ۱۶ نفر  ممکن است چندپایه باشد و درکلاس با تراکم بالای ۲۵ نیز امکان ارزیابی دقیق وجود ندارد. با انجام آزمایشی و دریافت بازخوردها این طرح را بسط و توسعه می‌دهیم.

حکیم زاده ادامه داد: امسال ۲۸ درصد کلاس‌های درس مشمول این طرح می‌شوند، البته اگر معلمانی از کلاس های بالای ۲۵نفر دانش آموز داوطلب باشند و توانمندی را داشته باشند که ارزیابی کنند ما استقبال می‌کنیم.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه بحث تمام وقتی معلمان ابتدایی را در قالب طرحی پیش بینی کردیم که افزایش حقوق آنها هم مدنظر است و آنها ساعات بیشتری را صرف می‌کنند گفت: این یک بسته است که از حذف پیک نوروزی شروع شده است، در ادامه کتب کمک درسی ممنوع شد و سپس به حذف مشق شب رسید. هدف اینها در نهایت این است که مدرسه فعلی را به سمت “مدرسه زندگی” ببرد.

وی افزود: چرایی تبلیغ کتب کمک درسی را باید از صداوسیما سوال کرد. ما بارها اعلام کردیم اینها ضدتربیتی هستند. حتی برای دوره پیش دبستانی هم تبلیغ چنین محتواهایی را شاهد بودیم. ما سیاست گذاری و رویکردها را اصلاح می کنیم و قوانینی وضع می‌کنیم که مدارس به سمت تربیت مورد تاکید در سند تحول بروند.

حکیم زاده ر برنامه تلویزیونی پرسشگر ادامه داد: اما یک سوی مشکل خانواده ها هستند و تصور می‌کنند اگر از کودکی ذهن بچه ها را با انواع و اقسام کلاس‌ها پر کنند موفقیت وی تضمین شده در حالی که اینگونه نیست. با انجمن های اولیاء و مربیا در جهت آموزش والدین برنامه هایی داریم و اگر برنامه هایی برای آگاهی والدین در رسانه ملی نیز داشته باشیم بار زیادی از دوش مدارس برداشته می‌شود.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار