عصر خدماتکاهش زمان خدمت‌رسانی آتش‌نشانان به شهروندان تهرانی/رشد ۶.۸ درصدی آتش‌سوزی در سال۹۶ | عصر خدمات

کاهش زمان خدمت‌رسانی آتش‌نشانان به شهروندان تهرانی/رشد ۶.۸ درصدی آتش‌سوزی در سال۹۶

عضو شورای شهر تهران گفت: در حال حاضر شاهد کاهش زمان خدمترسانی آتش‌نشانان به شهروندان تهرانی هستیم ضمن اینکه در سال ۹۶ در شهر تهران ۲۷ هزار و ۲۰۰ حادثه حریق ثبت شده که نبست به سال ۹۵ با رشد ۶.۸ درصدی روبرو بوده است.

به گزارش عصر خدمات، زهرا صداعظم نوری در نودمین جلسه شورای شهر تهران با اشاره به ۷ مهر ماه روز آتش‌نشان در همین زمینه به قرائت نطقی پرداخت.وی در ابتدای نطق خود با اشاره به آیه ۳۲ سوره مائده (وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا ۚ (مائده۳۲) و هر کس انسانی را از مرگ برهاند و زنده بدارد گویی همه انسانها را زنده داشته است) اظهار داشت: خداوند را شاکرم که در این تقویم رنگارنگ، روزی به نام “ایمنی” و “آتش نشانان” نامگذاری شده است. قریب به ۴۰ سال پیش، وقوع حادثه دلخراش بمباران پالایشگاه ابادان و شهادت آتش نشانان غیور، زمینه ساز تصویب روز ملی ایمنی و آتش نشانی شد. خوشبختانه همین امر موجب گردید تا از یک سو موضوع آتش نشانان در متن جامعه و از سوی دیگر مقوله ایمنی در تصمیم گیری های کلان شهرها بیشتر مورد توجه قرار گیرد. با وجود آن که معتقدیم هیچ کلامی یارای سپاس از ایثارگریهای این بزرگ مردان را ندارد.

وی افزود: روز هفتم مهر، روز آتش نشانی را تبریک عرض می‌کنم و یاد و خاطره ۵۸ شهید هویت‌بخش فرهنگ خدمت و ایمنی همچنین جانباختگان ایثارگر حادثه پلاسکو و سایر آتش‌نشان‌های فداکار که در لحظات بحرانی ناجی شهروندان عزیز هستند را گرامی می‌دارم.

صدراعظم نوری در ادامه خطاب به اعضای شورای شهر تهران تصریح کرد: همان طور که مستحضر هستید، بی‌شک یکی از مشاغل مهم، صعب و سخت، آتش‌نشانی است که در لحظه‌های حساس و حیاتی مقابله با آتش، ردی از عشق، ایثار و از خودگذشتگی را به همراه دارد. این درجه از خودگذشتگی باید همواره نگاه ویژه مسئولان و مدیران را در جهت توسعه و تجهیز سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی به دنبال داشته باشد.

وی افزود: با توجه به آمار و اطلاعات ، ۲۷۲۰۰ حادثه حریق در سال ۱۳۹۶ در شهر تهران ثبت شده است که نسبت به سال ۱۳۹۵ با رشد ۶/۸ درصد روبرو بوده است. همچنین در خصوص حوادثی مانند نشت گاز، سقوط اجسام، آوار و ریزش ساختمان، خاکبرداری و ایجاد گودبرداری‌های ناایمن، سقوط درختان، نشت مایعات قابل اشتعال، تصادف و واژگونی خودرو ۱۱,۷۰۰ مورد حادثه گزارش شده که نسبت به سال ۱۳۹۵ در حدود ۱۴ درصد افزایش داشته است. از این روی با توجه به رشد روزافزون جمعیت شهر تهران می‌توان به صراحت اذعان داشت در سال‌های آتی این آمار با افزایش همراه خواهد بود و هزینه‌ها و خسارات زیادی را به شهروندان و شهر تحمیل خواهد کرد. لذا توجه به ترویج فرهنگ ایمنی و پیشگیری به عنوان یکی از اهداف اصلی نامگذاری این روز و تدوین و اجرای ضوابط و مقررات سختگیرانه تر در این حوزه، امری ضروری است.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه شاید بتوان گفت مهم‌ترین پیامی که از تکرار حوادث شوم ناشی از عدم رعایت ضوابط ایمنی در شهر مخابره می‌شود، عدم موفقیت در امر پیشگیری و اجرای ضوابط ایمنی در سطح جامعه است، تصریح کرد: از ساختمانهای مسکونی گرفته تا اماکن عمومی و تجهیزات در بوستانها، مراکز تفریحی، مذهبی، فرهنگی، تجاری و آموزشی که هر کدام به سهم خود در سیاهه آمار حوادث دخیل هستند. متاسفانه با تمام تلاشی که در حوزه نظارت ایمنی در شهر انجام گرفته است، هنوز موضوع ایمنی مقوله غریبی است که نیازمند توجه بیشتر و عمیق‌تر به ویژه در حوزه برنامه‌ریزی، تامین منابع مالی و منابع انسانی است.

وی ادامه داد: گذشته از تجهیزات و لوازم عملیاتِ آتش نشانی، آنچه مقدم بر تجهیزات، همچون سدی در برابر اجرای وظایف محوله سازمان قد علم کرده است، بحث فقدان ضمانت اجرایی در احصاء برنامه های پیشگیرانه به ویژه در ساختمانها و صنوف پر خطر از سوی سازمان آتش نشانی و ایمنی است. علی‌رغم بازدید بیش از ۲۵۰۰۰ مرکز تجاری و غیرتجاری و صدور دستورالعمل و صدها اخطاریه مکرر، نظر به اینکه سازمان آتش نشانی به عنوان تخصصی‌ترین ارائه دهنده خدمات ایمنی در شهر هیچگونه تفویض اختیاری برای برخورد با متخلفین در امر ایمنی ندارد، در نتیجه تا زمانی که مامورین سازمان در برخورد با متخلفین راسأ به عنوان ضابط قضایی وارد عمل نشوند، این اخطاریه‌ها فاقد ضمانت اجرایی کافی خواهد بود.

صدرعظم نوری در ادامه نطق خود با اشاره به اینکه نکته قابل ذکر دیگر این که در بروز حوادث و پیش آمدهای ناگوار در برخی موارد شاهد وقوع اتفاقاتی هستیم که اگر نیروهای مجرب و تجهیزات پیشرفته وجود نداشته باشد، فائق آمدن بر آن‌ها، مشکل و تا حدی محال به نظر می‌رسد تاکید کرد: لذا وجود ایستگاه‌های آتش‌نشانی استاندارد و مجهز به لحاظ کمی و کیفی و توجه به لزوم آموزش‌های به‌روز، تامین تجهیزات و ابزارهای استانداردِ محافظتیِ فردی برای آتش‌نشانان که همواره با عوامل مخاطره آمیز فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و روانی روبرو هستند به عنوان یک اولویت انکارناپذیر برای حفظ ایمنی و جان آن‌ها در مواقع بحرانی، از عوامل مهم در ارائه مناسب خدمات آتش نشانی و ایمنی به شهروندان به شمار می‌آید، در نتیجه سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی به لحاظ حساسیت در نوع فعالیت پرسنل که به طور مستقیم با جان و مال عموم شهروندان و مخاطرات پیش بینی نشده این حرفه در ارتباط است، باید در همه فرآیندهای سازمانی از جمله جذب نیرو، تجهیزات فردی و عملیاتی و ماشین آلات قادر به تامین نیازهای خود بر اساس استانداردهای ملی و جهانی باشد. به عنوان مثال افزایش ۸ ایستگاه به ۱۲۳ ایستگاه قبلی آتش نشانی منجر به کاهش زمان رسیدن به محل حادثه از ۴ دقیقه و ۳۵ ثانیه به ۴ دقیقه و ۱۵ ثانیه شده است.

این عضو شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به اینکه اولویت کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری و کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر تهران در برنامه و بودجه سال ۱۳۹۸ سازمان آتش نشانی، تامین اعتبار برای به روز رسانی و تامین تجهیزات لازم برای این سازمان است گفت: همانطور که با نگاهی ویژه به موضوع نحوه کارسازی دو درصد عوارض ایمنی در صدور پروانه ساختمانی در بودجه سال ۱۳۹۷ به نحوی اتخاذ تصمیم نمود که این عوارض در سال جاری مستقیماً به حساب سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی واریز شود. به همین منظور از شهرداری تهران انتظار دارم در جهت ارتقاء کمی و کیفی خدمات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی ، نسبت به بروزرسانی مستمر تجهیزات آتش نشانی، حفظ و ارتقاء سرمایه انسانی ، تامین خدمات رفاهی و توجه به سلامت جسم و روان آتش نشانان گرامی همت مضاعف صورت گیرد.

صدر اعظم نوری در پایان نطق خود گفت: به عنوان نماینده مردم تهران از مجاهدتهای پر تلاش آتش نشانان فداکار تهران تشکر و قدردانی می‌کنم و امیدوارم با اتخاذ تصمیمات خردمندانه و مسئولانه شهری ایمن، با نشاط و سالم برای شهروندان شایسته تهرانی فراهم کنیم و از زبان آتش نشانان عزیز می گویم: مرای عهدی است با جانان که تا جان در بدن دارم هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار