عصر خدماتگروه خودرو «پاسوز» بازار پرنوسان شد/ با گشایش اقتصادی خودرویی ها پیشانی رشد بازار سرمایه می شوند - عصر خدمات

گروه خودرو «پاسوز» بازار پرنوسان شد/ با گشایش اقتصادی خودرویی ها پیشانی رشد بازار سرمایه می شوند

بازار سرمایه در حالی در هفته جاری متاثر از برخی تصمیم گیری ها و اخبار سیاسی شرایط پر از نوسانی را تجربه کرد که کارشناسان بازار سرمایه معتقدند گروه خودرو در هفته ای که گذشت به سطوح قیمتی جذابی رسید اما به دلیل افت بازار و شاخص، نتوانستند به جایگاه واقعی خود برسند.
به گزارش عصر خدمات، بازار سرمایه در هفته جاری روزهای پر از نوسانی را تجربه کرد تا نشان دهد به شدت از اخبار سیاسی و تصمیم گیری های غلط تاثیرپذیر است. اما با این حال در روز گذشته و در آخرین روز معاملات، صف فروش خساپا جمع شد و خودرو دیگر نماد جذاب این گروه نیز وضعیت بهتری را تجربه کرد.
مهدی حاجی وند، کارشناس بازار سرمایه  با بیان این که بازار سرمایه یکی از هفته های بد را سپری کرد، می گوید: ممعمولا در چنین فصلی به صورت سنتی بازار کم رمق و پرابهامی داریم چرا که بازار متاثر از فصل بودجه بندی شده و بازار دست به عصاتر حرکت می کند.
وی با اشاره به ریسک های سیاسی و تاثیر آن در بازار سرمایه می افزاید: زمزمه های احتمال جنگ ایران و آمریکا همزمان با مصادف شدن فصل بودجه بندی بازار را تحت تاثیر قرار داده از سوی دیگر اعمال قیمت گذاری دستوری فولاد و ابلاغ آن به بورس کالا مازاد بر علت شد و از دیگر عوامل تاثیرگذار بر بازار سرمایه در هفته جاری بود.
این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر این که بدون شک نیاز به زمان زیادی برای بهبود شرایط و بازگشت اعتماد خواهد بود، تصریح می کند: بازار برای بهبود نیازمند اخبار خوب است و هرچند اخبار خوبی به این بازار می رسد و برای نمونه قیمت شستا به قیمت جذابی رسیده و خبر افزایش سرمایه آن منتشر شده اما باز هم شاهد صف فروش این سهم بودیم.
حاجی وند با بیان این که بازار برای بازگشت نیازمند یک محرک است، ادامه می دهد: باید این محرک ریسک های بازار را کاهش دهد و از سوی دیگر تکلیف بودجه نیز هرچه سریع تر مشخص شود این در حالیست که با پایان ریاست جمهوری ترامپ تا چند هفته آینده، ریسک سیاسی از بین خواهد رفت و باید در انتظار پایان سال باقی بمانیم چرا که دولت برای تامین کسری بودجه خود و پرداخت حقوق و عیدی کارمندان دولت نیازمند منابع مالی بیشتری است که بدون شک نیازمند بازار سرمایه خواهد بود.
وی در ادامه قیمت گذاری فولاد را درد کهنه این صنعت عنوان و تصریح می کند: مسئولان باید نسبت به شفاف سازی در این زمینه و اعلام رانت های موجود اقدام کنند بدون شک قیمت گذاری دستوری و تلاش برای ایجاد رانت و قوانین یک شبه در اقتصاد دولتی وجود دارد و بدون شک یکی از اعتراض کنندگان به این شیوه قیمت گذاری باید مدیران فولادی باشند که نسبت به فروش محصولات خود با قیمت پایین تر واکنش نشان دهند اما از آن جا که انتصاب آن ها از سوی دولت انجام می شود، این مدیران بیشتر به فکر حفظ صندلی های خود هستند این در حالیست که در پرتفوی سهام عدالت شرکت های فولادی زیادی وجود دارند که لطمه زدن به این منافع فولادی به معنای لطمه زدن به ۵۰ میلیون سهامدار است.
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه در خصوص وضعیت سهام خودرویی ها در هفته جاری نیز اظهار می کند: نمادهای خودرویی مانند برخی از نمادها به سطوح جذابی در بازار سرمایه رسیده اند اما پاسوز کلیت بازار و وضعیت آن شده اند.
وی با بیان این که بازار به طور کی شاهد صف فروش سنگین نبود، ادامه می دهد: خودرویی های نیز از این قاعده مستثنی نبودند و صف خرید خوبی داشتند  ضمن آن که در صورت تحقق برجام و گشایش اقتصادی، به طور قطع گروه خودرویی پیشانی نمادهای بورسی است که باید رشد کند. در همین حال نیز تعداد زیادی در انتظار روشن شدن وضعیت هستند که در صورت تحقق این شرایط گروه خودرویی بدون شک پیشرو بازار خواهد بود.
منبع: خودروکار
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار