عصر خدماتافزایش 300 درصدی ارزش سهام بی وای دی در 2020 | عصر خدمات

افزایش 300 درصدی ارزش سهام بی وای دی در 2020

وارن بافِت سهام بیشتری در کمپانی خودروساز چینی «بی وای دی» دارد تا در جنرال موتورز آمریکا.

به گزارش عصر خدمات، وارن بافِت، میلیارد آمریکایی و صاحب شرکت برکشایر هاثاوی، طی نامه ای به سهامداران خود نوشته است که شرکتِ آنها ۸.۲ درصد از سهام شرکت خودروسازی برقی «بی وای دی» چین را در اختیار دارد؛ در مقایسه فقط ۳.۷ درصد از سهام جنرال موتورز متعلق به برکشایر هاثاوی است. از آن جایی که شرکت های سرمایه گذاری به دنبال سود بالاتر هستند، همین موضوع ساده نشان می دهد که شرکت های چینی به مراتب در مبحث خودروهای برقی و باتری های آن موفق تر از شرکت های آمریکایی عمل کرده اند. [یک نکته دیگر را هم نشان می دهد که سودآفرینی کمی مهمتر از وطن دوستی است!]

بر اساس آخرین آخرین اطلاعات منتشره، خودروسازی «بی وای دی» در بازار سهام هونگ کونگ در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰،‌ در جایگاه هشتمِ پر ارزش ترین سهام قرار داشت. در حالی که جنرال موتورز در مقام پانزدهم بود. در طول ۱۲ ماه گذشته، ارزش سهام «بی وای دی» ۳۰۰ برابر رشد کرده در حالی که در مدت زمان مشابه، ارزش سهام جنرال موتورز فقط ۶۵ درصد افزایش یافته است.

بافِت از سال ۲۰۰۸ به این موضوع پی برد که به تدریج خودروهای برقی جایگزین خودروهای بنزینی و گازوئیلی می شوند و از این رو از همان سال در شرکت بی وای دی سرمایه گذاری کرد که در شنژن چین استقرار دارد و علاوه بر خودروهای برقی در صنعت باتری سازی فعال است و باتری های آن در تلفن های هوشمند هم مورد استفاده قرار می گیرد.

«بی وای دی» در سال ۲۰۲۰ موفق شد ۱۳۰ هزار دستگاه خودروی تمام برقی به فروش برساند. این در حالی است که استارت آپ سازنده خودروهای برقی چینی، نیو Nio‌ فقط ۴۳,۷۰۰ دستگاه خودروی تمام برقی فروخته است و نکته این که نیو تمام اهتمام خود را به خودروهای برقی معطوف کرده، در حالی که بی وای دی یکی از فعالیت هایش را به تولید خودروی برقی اختصاص داده است.

در ماه ژانویه امسال (۲۰۲۱) جنرال موتورز آخرین خودروساز سنتی بود که به ساخت خودروهای برقی شتاب بخشید. این کمپانی تصمیم دارد که تا سال ۲۰۳۵ تولید خودرو، وانت و شاسی بلند بنزین و گازوئیل سوز خود را به طور کامل متوقف کند. برای این منظور سرمایه گذاری ۷ میلیارد دلاری روی صنعت تولید خودروهای برقی را از سال ۲۰۲۱ شروع کرده و تا سال ۲۰۳۵ برای تولید ۳۰ مدل خودروی برقی جدید ۲۷ میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهد کرد.

منبع: سایپانیوز

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار