عصر خدماتتکانه های آرام قیمتی در بازار خودرو/ رخوت بهاری بازار با وجود محرک های قیمتی | عصر خدمات

تکانه های آرام قیمتی در بازار خودرو/ رخوت بهاری بازار با وجود محرک های قیمتی

بازار خودرو در نخستین هفته کاری سال جدید همانند روزهای پایانی سال گذشته آرام بود و هرچند زمزمه های افزایش قیمت ها در بهار مطرح شد اما با این حال این محرک هم‌نتوانست رخوت بهاری بازار خودرو را از بین ببرد این در حالیست که به رسم هرساله، بازار خودرو در آستانه ماه مبارک رمضان، روزهای آرامی را سپری می کند.

به گزارش خبرنگار عصر خدمات، بازار خودرو که چند وقتی است خلاف سال های گذشته در ایامی خاص نظیر بازار شب عید دیگر آن رونق گذشته را ندارد این روزها نیز همزمان با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان از سنت همیشگی پیروی نمی کند به طوری که خبری از رونق معاملات در این روزها خبری نیست و رکود سال گذشته همچنان در این بازار ادامه دار شده است.

هرچند در ابتدای هفته اخباری به عنوان محرک برای این بازار مطرح شد اما با این حال به دلیل ثبات ارزی چندان تاثبرگذار نبود.

سعید موتمنی، رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی پایتخت در گفت و گو با خبرنگار عصر خدمات با اشاره به تاثیر اظهارات رییس شورای رقابت مبنی بر افزایش قیمت ها بر قیمت خودرو اظهار می کند: سخنان رییس شورای رقابت زمانی می‌تواند تاثیرگذار باشد که با نوسان نرخ ارز مواجه باشیم، زیرا قیمت خودرو در ارتباط نزدیک با نرخ ارز است و ثبات نرخ ارز، در صورت عرضه کافی خودرو از سوی خودروساز حتی می‌تواند به کاهش قیمت‌ها در ماه‌های آینده بیانجامد.

وی می افزاید: در شرایط کنونی، فاصله قیمتی بازاری و کارخانه‌ای خودروها همچنان برای مشتریان جذاب است، اما اگر فاصله قیمتی کاهش یابد این تقاضای کاذب فروکش خواهد کرد.

موتمنی با تاکید بر این که بازار خودرو آرام است و خودروها نسبت به یک ماه گذشته تغییری نداشته اند،می گوید: این روند نشان داد در صورت افزایش تولید و عرضه خودرو از سوی خودروسازان قیمت خودرو طی ماه های آینده ارزان تر خواهد شد.

ابن اظهارات در حالی مطرح می شود که نگاهی به قیمت خودروها در بازار نشان می دهد پس از اظهارات رییس شورای رقابت مبنی بر افزایش قیمت خودرو، قیمت ها در بازار نیز دستخوش نوساناتی شده و نسبت به روزهای نخست هفته تغییراتی را تجربه کرده است.

این نوسان در خودرویی همچون پژو ۲۰۶ تیپ دو تا ۵ میلیون تومان بوده اما با این حال کلیت بازار تحت تاثیر قرار نگرفته است.

در حال حاضر هر دستگاه خودروی پژو ۲۰۶ تیپ دو در بازار ۲۰۱ میلیون تومان و تیپ ۵، ۲۵۰ میلیون تومان در بازار معامله می شود. پژو پارس نیز به ۲۲۳ میلیون تومان رسیده و سمند ال ایکس نیز ۱۹۰ میلیون تومانی شده است.

پژو ۲۰۷ اتوماتیک نیز ۳۸۵ میلیون تومانی شده و دنای معمولی نیز با قیمت ۲۶۵ میلیون تومان خرید و فروش می شود.

این روزها ساینا ۱۴۰ میلیون تومان و تیبا نیز ۱۲۳ میلیون تومان خرید و فروش می شود و کوییک نیز به ۱۴۷ میلیون تومان رسیده است.

براین اساس هرچند نمی توان به صراحت اعلام کرد بازار روند افزایشی در پیش گرفته اما بدون شک اظهارات جدید در خصوص قیمت خودرو تا اندازه ای بر این بازار تاثیر داشته، این در حالیست که به واسطه کمیسیون مشترک نشست ۱+۴ در وین دلار روزهای آرامی را سپری می کند و نوسانات این بازار نیز کاهشی است.

در کنار این روند در حال نزدیک شدن به ماه رمضان‌ هستیم، ماهی که همواره برای بازار خودرو با رخوت همراه بوده است. براین اساس در صورت تعیین قیمت جدید خودروها تا پایان ماه رمضان، شاید بتوان شاهد افزایش تقاضا و دور جدید خرید و فروش در بازار خودرو باشیم در غیر این صورت احتمال تداوم رکودی که از چند ماه پیش گرفتار این بازار شده، همچنان وجود خواهد داشت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار