اخباربرگزیده هاخودروویژه ها

لکسوس ال اس و تویوتا میرای به سامانه رانندگی اتومات مجهز می شوند

به گزارش عصر خدمات، تویوتا فناوری کمک به راننده جدیدی موسوم به «رانندگی پیشرفته» Advanced Drive را در محصولات خود به کار می گیرد که ابتدا در لکسوس ال اس  و تویوتا میرای عرضه می شود و به تدریج در سایر محصولات آن هم مورد استفاده قرار خواهد گرفت. لکسوس LS 500h مدل ۲۰۲۲ در آمریکا هم به این سامانه مجهز خواهد بود. بر اساس دسته بندی انجمن مهندسی آمریکا SAE‌ این سامانه سطح۲ خودران به حساب می آید که راننده مجاز است دست را از روی فرمان بردارد اما چشم هایش باید به جاده باشد. این خودرو بدون نیاز به راننده می تواند به طور خودران پارک کند.

شاید این توضیح مختصر لازم باشد که خودران ها را به ۶ سطح تقسیم بندی می کنند که از صفر شروع می شود. سطح ۰: هیچ کاری خودکار انجام نمی شود؛ سطح۱: خودران به کمک راننده نیاز دارد؛ سطح۲: بدون نیاز به راننده حرکت می کند اما به توجه راننده نیاز دارد؛ سطح۳: خودران عمل می کند اما مسئولیت همچنان با راننده است؛ سطح۴: سطح بالایی از خودران که به دخالت راننده نیاز ندارد اما همچنان مسئولیت با راننده است؛ سطح۵: خودران کامل که امکان بروز حادثه در آن به صفر رسیده است.

سامانه «رانندگی پیشرفته» از رادار امواج میلیمتری، دوربین استریو، دوربین تلسکوپی، لیدار LiDAR و نقشه با دقت بالا استفاده می کند. هدف تویوتا از نصب این سامانه این است که «راننده و خودرو به عنوان شریک از هم محافظت نمایند تا راننده تجربه لذت بخش تری از رانندگی داشته باشد و در ضمن از جان وی به طور خودکار محافظت شود.» زمانی که حسگرها [سنسورها] خطر احتمالی را ردیابی کنند، به راننده هشدار می دهند. در آن صورت راننده یا با پیشنهاد این سامانه موافقت می کند یا آن که کنترل اوضاع را دوباره به دست می گیرد.

در بزرگراه ها، «سامانه رانندگی پیشرفته» با ایمنی بالا می تواند خودرو را کنترل نماید، از جمله می تواند تغییر لاین بدهد و سبقت بگیرد. هنگام عبور راننده باید فرمان را بگیرد و به سامانه اجازه تغییر مسیر و سبقت را بدهد. هنگام سبقت هم سامانه به طور خودکار بهترین وضعیت فاصله با خودروهای اطراف را انتخاب می کند.

در رمپ ها [شیب های مخصوص تغییر مسیر] اگر حسگرها ورود خودروها را رصد کنند سامانه دستور کاهش سرعت می دهد تا خودروهای ورودی امکان ملحق شدن به مسیر را پیدا کنند.

این سامانه از طریق اینترنت قابلیت روزآمدی دارد و پیشرفت ها یا رفع ایرادها به طور خودکار در این سامانه به اجرا در می آیند. در ژاپن، دوربین های بیرونی، اطلاعات محیط پیرامون را گردآوری کرده و برای تویوتا ارسال می کنند. تویوتا از این داده ها برای بهبود سامانه استفاده می کند.

هنوز افزایش قیمت به دلیل نصب این سامانه هنوز در بازار مشخص نشده است. در بازار ژاپن، لکسوس LS 500h  گرید L‌به قیمت ۱۶,۳۲۰,۰۰۰ (معادل ۱۴۹,۵۷۹ دلار) قیمت گذاری شده است و در تریم خاص موسوم به Executive قیمت آن ۱۷,۹۴۰,۰۰۰ ین معادل (۱۶۴,۴۲۷ دلار) است.

میرای ورژن Z‌ مجهز به سامانه «رانندگی پیشرفته» ۸,۴۵۰,۰۰۰ ین (معادل ۷۷,۴۶۸ دلار) قیمت گذاری شده و قیمت پکیج Executive‌ آن ۸,۶۰۰,۰۰۰ ین (معادل ۷۸,۸۴۳ دلار) است.

منبع: سایپانیوز

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا