عصر خدماتناوگان 4000 تاکسی رباتی در شهر دوبی از سال 2030 | عصر خدمات

ناوگان 4000 تاکسی رباتی در شهر دوبی از سال 2030

کروزِ جنرال موتورز برای بسط دامنه عملیات خودران در جهان شهر دوبی را انتخاب کرد.

به گزارش عصر خدمات،شرکت کروز که اکثریت سهام آن متعلق به جنرال موتورز است، گسترش فعالیت های بین المللی خود را از شهر دوبی شروع می کند. در همین راستا، کروز جنرال موتورز توافقنامه ای با مقام های حمل و نقل و جاده ای دوبی به امضا رسانده که تأمین کننده انحصاری تاکسی های خودران و خدمات اشتراک سواری در این شهر تا سال ۲۰۲۹ باشد.

جزئیات مفاد مالی این قرارداد که شاهزاده دوبی آن را «اولین نوع در جهان» توصیف کرده، منتشر نشده است.
مقر اصلی کروز جنرال موتورز در شهر سان فرانسیسکو قرار داد و انتظار می رود که شروع عملیات این سازنده خودران در امارات متحده عربی از سال ۲۰۲۳ باشد. سخنگوی این کمپانی از مشخص کردن زمان عمومی شدن خودران ها در دوبی خودداری کرد. اما به طور رسمی اعلام شده است که از سال ۲۰۳۰ ناوگانی متشکل از ۴۰۰۰ خودران در شهر دوبی فعالیت خواهند داشت.
این توافقنامه نشان از بسط و گسترش چشمگیر در برنامه ها و فعالیت های کروز جنرال موتورز داد مخصوصاً که تا به حال فقط در سان فرانسیسکوی آمریکا متمرکز شده بود. در حال حاضر هم ۲۰۰ وسیله نقلیه خودران این شرکت در حال گذراندن مراحل آزمایشی هستند ولی هنوز زمان دقیق ارائه ربوتاکسی ها [تاکسی های رباتی که به راننده نیاز ندارند] و همگانی شدن آن اعلام نشده است. زمانی که این شرکت تأسیس شده بود، برای خودش برنامه ای تدوین کرده بود که در آن سال ۲۰۱۹ برای شروع بهره برداری عمومی تعیین شده بود.
مطار محمد الطایر مدیر عامل و رئیس هئیت مدیره آر تی آی دوبی Dubai RTA در این مورد گفته است: «انتخاب کروز جنرال موتورز دست کم گرفته نشده و به سادگی به دست نیامده است. ما فرایندی جامع چند ساله را طی کردیم تا بهترین شریک ممکن را انتخاب کنیم.»
دوبی اولین شهر غیرآمریکایی است که محصول آریجین کروز Cruise Origin، اولین خودران تمام برقی را به خدمت خواهد گرفت.
سخنگوی کروز هم گفت: «همیشه این احتمال وجود دارد که یکی از شهرهای آمریکا اولین شهری باشد که محصول آریجین را مورد استفاده قرار می دهد اما پیش از آن باید یک چارچوب نظارتی ایجاد شود.»
برای استقرار و به کارگیری محصولات کروز جنرال موتورز در امارات متحده عربی نیاز به شکل گیری یک کمپانی مستقر در دوبی است که مسئولیت استقرار، عملیات، تعمیرات و نگهداری ناوگان خودران را برعهده بگیرد.
همدان بن محمد بن رشید المکتوم شاهزاده دوبی شاهد امضای توافقنامه بین آر تی آی دوبی و کروز جنرال موتورز بود. از طرف کروز هم جف بلیچ Jeff Bleich عهده دار نمایندگی از طرف این شرکت آمریکا بود. جف بلیچ قبلاً سفیر آمریکا در امارات متحده عربی بود و اکنون رئیس دفتر حقوقی کروز است.
این معامله با کروز بخشی از مأموریت دوبی برای کاهش هزینه های حمل و نقل و تبدیل ۲۵ درصد از حمل و نقل این شهر به سامانه خودران تا سال ۲۰۳۰ است.
جنرال موتورز در سال ۲۰۱۶ شرکت کروز را تصاحب کرد و سایر سرمایه گذارانی که به طور رسمی معرفی شده اند عبارتند از هوندا موتور ژاپن، صندوق آینده گرای سافت بانک و شرکت مایکروسافت.
منبع: سایپانیوز
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار