عصر خدماتبازار اوراسیا مقصد جدید خودروسازان ایرانی/ تجربه ناموفق پول پاشی در صادرات تکرار می شود؟ | عصر خدمات

بازار اوراسیا مقصد جدید خودروسازان ایرانی/ تجربه ناموفق پول پاشی در صادرات تکرار می شود؟

به نظر می رسد تجربه نه چندان موفق صادرات در حوزه صنعت خودرو این بار به اوراسیا رسیده چرا که زمزمه های صادرات محصولات ایران خودرو به روسیه این روزها به شدت شنیده می شود و بازار این کشور نیز آمادگی خود را برای محصولاتی همچون تارا، دنا ، سمند و رانا اعلام کرده است.
به گزارش عصر خدمات، در تازه ترین اتفاق کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه با فرشاد مقیمی مدیرعامل ایران خودرو در وبیناری ضمن مرور وضعیت بازار خودرو روسیه و امکانات و توانمندی های صادراتی ایران خودرو برای حضور در بازارهای هدف بویژه بازار روسیه، راهکارهای ورود بلند مدت ایران خودرو برای همکاری با شرکت های روسی را مورد بررسی قرار دادند.
 در این گفتگو، حضور مستقیم و ارسال محصولات تولید شده، تولید مشترک در خاک روسیه و صادرات به کشورهای حوزه اوراسیا، ایجاد شرکت مشترک به منظور همکاری در طراحی، ساخت، فروش و انتقال تکنولوژی، استفاده از ظرفیت خط تولید شرکت های روسی برای تولید محصولات ایران خودرو، تولید مشترک و مونتاژ در ایران و سایر زمینه های همکاری از جمله در تولید خودروهای سنگین مورد بررسی دو طرف قرار گرفت و مقرر شد همکاری شرکت ایران خودرو در قالب سند کمیسیون مشترک و نیز در چارچوب سند کارگروه مشترک صنعتی دو کشور مور پیگیری قرار بگیرد.
در این شرایط این پرسش مطرح می شود با توجه به شرایط صنعت خودرو در روسیه و همچنین تجربه پیشین صنعت خودرو ایران در ایجاد سایت های خارجی و عقیم ماندن برنامه های پیش بینی شده آیا بازار اوراسیا می تواند گزینه خوبی برای خودروسازان ایرانی باشد که این روزها با زیان انباشته بالایی دست و پنجه نرم می کنند؟
فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو در گفت و گو با خبرنگار خودروکار در تشریح اثرات این تصمیم می گوید: جلسات مشترک با سفیر نمی تواند راهبردی برای صادرات خودرو به کشور مقصد باشد این در حالیست که در روسیه بازار خودروهای دست دوم باز است و مردم در روسیه می توانند با پرداخت حدود ۱۵ هزار دلار اقدام به خرید یک خودروی ب ام و کارکرده از اروپای غربی خریداری کنند در حالی که تعرفه واردات نیز پایین است بنابراین این که انتظار داشته باشیم مردم روسیه تمایل زیادی برای خرید دنا پلاس توربو با قیمت ۳۵ هزار دلار داشته باشند، چندان درست نیست.
وی می افزاید: در حال حاضر قیمت دنا پلاس توربو در ایران معادل ۲۵ هزار دلار می شود که با این رقم در بازار روسیه می توان خودروهای صفر زیادی خریداری کرد حتی امکان خرید ب ام و ۵۲۸ مدل ۲۰۱۲ نیز وجود دارد.
این کارشناس صنعت خودرو با تاکید بر این که شاید اتفاقات جزیی در حوزه صادرات به روسیه انجام شود اما محصولات پیش بینی شده برای صادرات، محصولاتی با بهای تمام شده بالا است که رقبای جهانی بسیار زیادی دارند و این کار صادرات به این کشور را دشوار می کند، تصریح می کند: نمونه های مشابه این خودروها در روسیه با قیمت بسیار پایینی در حال  فروش است و حتی در مواردی نصف قیمت خودرویی است که ایران خودرو در حال فروش آن است بنابراین نباید راه اشتباه قبل که ایجاد سایت در کشورهای خارجی بود و سرمایه زیادی را به هدر داد را تکرار کرد.
زاوه ادامه می دهد: صادرات نیازمند منابع مالی بالایی است و ایران خودرو باید مشخص کند که در شرایط فعلی و با زیان انباشته بالا، چه محلی برای تامین این منابع مالی دارد. صادرات ۱۰ خودرو با قیمت ۱۰ هزار دلار معادل ۱۰۰ میلیون دلار خواهد شد و باید مشخص شود که محل تامین این دو هزار میلیارد تومان کجاست.
وی با بیان این که واحد صادرات روسیه باید نسبت به یافتن شریکی در روسیه اقدام کند، می افزاید: در بحث واردات نیز خودروسازی روسیه تقریبا به همه شرکت های خارجی فروخته شده و کارخانجات خارجی در این کشور فعال هستند بنابراین کشوری که نتوانسته صنعت خودروی خود را حفظ کند چگونه می تواند بر صنعت خودرو ایران اثرگذار باشد؟
این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به میلیاردها دلار پول پاشی خودروسازان در سایت های خارجی و عدم تحقق صادرات اظهار می کند: با وجود  سرمایه گذاری انجام شده ارزش فروش و صادرات به ارزش سرمایه گذاری نرسید. موضوع صادرات در ایران خودرو با توجه به شرایط فعلی یک موضوع فرعی است چرا که خودروهای تولیدی را باید دست کم ۹۰ روزه به توزیع کننده خارجی خود بفروشد که با وضعیت مالی این شرکت این موضوع می تواند تیر خلاص باشد.
زاوه در خصوص دستاورد انتقال فناوری از روس ها بر اثر این همکاری اظهار می کند: روس ها فناوری برای تولیدی در اختیار ندارند و و تنها یک برند به نام لادا دارد که این برند زیرشاخه داچیا به شمار می رود و داچیا نیز در زیرمجموعه رنو قرار دارد بنابراین هرگونه همکاری با لادا مستلزم همکاری با پژو است بنابراین بهترین اقدام همکاری با رنو است.
وی تاکید می کند: هیچ شرکتی در روسیه وجود ندارد که بر اثر این همکاری انتقال فناوری به ایران صورت بگیرد ضمن آن که وقتی در همکاری با شرکت های برتر دنیا موفقیتی حاصل نمی کنید چگونه می توان در همکاری با یک شرکت معمولی به موفقیت رسید.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار