اخباربرگزیده هاخودروویژه ها

دگردیسی مرسدس بنز از بنزینی به برقی

به گزارش عصر خدمات، هنوز غول های فناوری خودشان فروش خودروی برقی را شروع نکرده اند اما شواهد نشان می دهد که با گرم شدن تنور رقابت، محصولاتی را عرضه می کنند که ترکیبی از نرم افزارها با سخت افزارها است. در ۱۲ ماه گذشته ارزش سهام دایملر [کمپانی مادر مرسدس بنز] ۱۷۳ درصد رشد داشته و به ۷۵ یورو (۸۹ دلار) به ازای هر سهم رسیده است. با این حال در مقایسه با سال ۱۹۹۸ ارزش کل سرمایه های دایملر ۱۸۵ میلیارد یورو بود،‌ در سال ۲۰۲۱ به ۸۰ میلیارد تنزل کرده است. این در حالی است که ارزش سرمایه های تسلا در بازار به ۶۹۴  میلیارد دلار رسیده است .

مدیر عامل دایملر باور دارد که اگر غول های فناوری از جمله گوگل، اَپل و علی بابا وارد عرصه رقابت در دنیای خودروهای برقی شوند، دایملر با رقبای قدرتمندی مواجه خواهد بود. اُلا کالنیوس Ola Kallenius می گوید: «رقابت شدید خواهد شد. زمانی که صنعتی دچار دگردیسی می شود، طبیعی است که بازیگران جدیدی وارد صنعت شوند.»

کالنیوس میگوید: «در چنین شرایطی، دایملر به این نگاه می کند که تلقی مردم از برند این شرکت چیست و همان مفهوم را در عصر تکنولوژی جدید با خود خواهد برد.» و اگر کمپانی بتواند این مفهوم را در عصر جدید حفظ کند جایگاه خود را حفظ خواهد کرد.

این اظهار نظر ها زمانی مطرح شده است که مرسدس بنز، که صاحب آن دایملر است، یک ورژن برقی از پرفروش ترین سدان لاکچری کلاس اس خود را به تولید و عرضه به بازار رسانده است.

کالینوس هم در خصوص راه اندازی عرضه این محصول گفته است: «[این محصول برقی] به نوعی آغاز یک عصر جدید است.» و به همین دلیل «کنجاوی» زیادی پیرامون آن شکل گرفته است.

قیمت این محصول برقی جدید مرسدس بنز به تابستان موکول شده اما کالینوس می گوید انتظار دارد به محضی که این محصول به فروش برسد، سودآوری داشته باشد. [خیلی از خودروسازان در ابتدای عرضه محصولات برقی با زیان هم مواجه شده اند چون خودروهای برقی در مقایسه با بنزینی در بدو فروش گران تر هستند.]

خودروهای برقی عرضه شده، متناسب با باتری هایی که روی آنها نصب می شود قیمت های متفاوتی دارند و در حال حاضر قیمت آنها گران تر از خودروهای بنزینی متعارف است.

کالنیوس در این زمینه می گوید: «وظیفه ما در این دهه دگردیسی از یک طرف کاهش هزینه های متغیر و از طرف دیگر بازگرداندن حاشیه سود برای سگمنت های مختلف است. فناوری خودروهای برقی هنوز در دوران نوزادی است و کارهای زیادی هنوز باقی مانده است. توسعه در فناوری ها هنوز در راه است و من خوشبین هستم که حاشیه سود ما به آن چه عادت داشتیم بازگردد.»

منبع: سایپانیوز

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا