اخباربرگزیده هاخودروویژه ها

ادامه قیمت سازی خودروها در فضای مجازی/ حیات بازار خودرو با خرید و فروش های غیررسمی

به گزارش عصر خدمات، این روزها و همزمان با احتمال احیای برجام شاهد ریزش قیمت ها در بازارهای موازی همچون ارز و طلا و سکه هستیم هرچند که این بازارها همچون بازار خودرو در محدودیت های کرونایی به سر می برند و بر اساس مصوبات ستاد ملی کرونا مشمول تعطیلی هستند اما انتشار قیمت ها از این بازارها همچنان ادامه دارد. در این میان بازار خودرو را شاید بتوان تنها بازاری دانست که خرید و فروش در آن به صورت غیر رسمی در جریان است چرا که بازارهای مجازی بار خرید و فروش ها را به دوش می کشند.

فعالان بازار خودرو معتقدند تا پیش از تعطیلی ها رکود در بازار خودرو حکمفرما بوده و هرچند در بسیاری از موارد شاهد ثبات قیمت ها بودیم اما به دلیل مشخص نبودن وضعیت قیمت ها و امید به احیای برجام و مذاکرات تقاضا در بازار خودرو به حداقل رسیده و شاهد رکود بازار بوده ایم.

در همین حال برخی عقب نشینی شورای رقابت از قیمت گذاری را دلیل روند کاهشی قیمت ها عنوان می کنند چرا که هرچند این شورا در نخستین روزهای کاری امسال اعلام کرد قیمت خودرو در بهار امسال با افزایش قیمت همراه خواهد شد اما در تازه ترین موضع‌گیری خود اعلام کرد: «این شورا برای دستورالعمل ۶ ماهه قیمتی خودرو تصمیمی نگرفته، از این رو جای نگرانی نیست.»

این در حالیست که طرح ساماندهی صنعت خودرو که یکی از شاه بیت های آن عرضه خودرو در بورس کالا است به تازگی در کمسیون صنایع و معادن مجلس به تصویب رسیده و بر اساس آن کشف قیمت با تکیه بر قیمت پایه اعلامی از سوی شورای رقابت انجام خواهد شد. همه این موارد دست به دست هم داد تا رکود بازار خودرو  را سنگین تر کرده و قیمت ها را به کف قیمت نزدیک کند.

در همین حال کارشناسان از ریزش نرخ ارز و ورود دوباره آن به کانال ۲۳ هزار تومانی، به عنوان دلیل دیگر کاهش قیمت‌ها یاد می‌کنند.

نعمت الله کاشانی، نایب رییس اتحادیه فروشندگان خودروی تهران با اشاره به تعطیلی دو هفته‌ای اصناف، می گوید: هم اکنون بازار رسمی خودرو تعطیل است، اما بازار غیر رسمی فعال بوده و خرید و فروش‌ها در فضای مجازی در جریان است.

وی می افزاید: امکان تحلیل بازار با تکیه بر قیمت های اعلامی در فضای مجازی امکانپذیر نیست و قیمت های استخراج شده خودروها از قیمت های خریدارانی است که نسبت به آگهی خودروی خود در فضای مجازی اقدام کرده اند و بدون شک این قیمت ها هیچ منبع موثقی به شمار نمی رود که بتوان با تکیه بر آن ها نسبت به تحلیل بازار خودرو اقدام کرد.

کاشانی در خصوص پیش بینی خود از وضعیت بازار نیز اظهار می کند: تا زمانی که بازار خودرو همچنان در تعطیلی باقی بماند نمی توان پیش بینی درستی از بازار داشت و هیچ چیز قابل پیش بینی نیست اما در صورت کاهش قیمت دلار بدون شک قیمت ها در بازار خودرو نیز کاهشی خواهد بود.

وی تاکید می کند که بازار خودرو در حال حاضر قابلیت تحلیل ندارد و نمی توان قیمت های اعلامی در فضای مجازی نسبت به پیش بینی بازار خودرو اقدام کرد.

براساس این گزارش، این اظهارات در حالی مطرح می شود که دیگر فعالان بازار خودرو با تاکید بر آزامش فعلی در بازار خودرو معتقدند در صورت روند کاهشی قیمت دلار و همچنین افزایش عرضه از سوی خودروسازان ، کاهش بیشتر قیمت‌ها انتظار می‌رود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا