اخباربرگزیده هاخودروویژه ها

ابتکار جدید فرانسوی ها در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده

به گزارش عصر خدمات، حکومت فرانسه در حال برنامه ریزی است که به شهروندانی که حاضرند خودروی فرسوده خود را بدهند و دوچرخه برقی بگیرند، ۲۵۰۰ یورو (معادل ۳۰۰۰ دلار) کمک هزینه خرید بدهد. این طرح مصوبه اولیه را در مجمع ملی و آرای مقدماتی را به دست آورده و در حقیقت بخشی از یک برنامه ریزی جامع تر برای کاهش آلایندگی است که تا سال ۲۰۴۰ را شامل می شود. بر اساس این طرح جامع، حکومت فرانسه امیدوار است نسبت به سطح ۱۹۹۰ میزان آلایندگی را ۴۰ درصد کاهش دهد.

فدراسیون دوچرخه سواران فرانسه FUB به رویترز گفته است اگر این لایحه اجرایی شود، فرانسه اولین کشوری خواهد بود که دست به این ابتکار عمل زده و خودروی فرسوده را با دوچرخه برقی جایگزین کرده است.

اولیور شنایدر Olivier Schneider از فدراسیون دوچرخه سواران فرانسه گفته است: «این اولین باری است که این حقیقت به رسمیت شناخته می شود که تنها راه کاهش آلایندگی، سبزتر شدن [پاک تر شدن  سوخت] خودروها نیست، بلکه کاهش تعداد آنها است.»

دوچرخه های برقی به چرخش چرخ دنده ها کمک می کند و در سربالایی ها به دوچرخه سوار کمک می کند تا با تلاش کمتری به حرکت ادامه دهد. در مسافرت های کوتاه درون شهری رسیدن به سرعت ۳۰ کیلومتر در ساعت یکی از نیازهای رفت و آمد با دوچرخه است مخصوصاً در شهرهایی که پستی و بلندی های بیشتری دارند. با کمک موتورهای برقی نصب شده روی این دوچرخه ها امکان رسیدن به سرعت یکنواخت ۳۰ کیلومتر در ساعت درون شهر فراهم می شود.

به طور طبیعی فعالان محیط زیست، لابی های هوای پاک و دوست داران دوچرخه استقبال خوبی از این طرح کرده اند چون اعتقاد دارند که دوچرخه ها می توانند راه حل مناسبی برای نبرد با آلایندگی ها در داخل شهرها باشند. استانداردهای مدرن در اتحادیه اروپا و بریتانیا در مورد خودروها، به ویژه آنهایی که در شهرهای بزرگ و کلان شهرها پلاک می شوند، بسیار سخت گیرانه تر شده است و معنی آن این است که خودروهای قدیمی که هنوز در شهر در حال تردد هستند، بیشترین میزان آلایندگی را به وجود می آورند، چون خودروسازان در سال های اخیر به شدت آلایندگی خودروها را کاهش داده اند و خودروهای نو معضل اصلی آلایندگی ها نیستند. به بیان دیگر هر چقدر تعداد خودروهای قدیمی و فرسوده از سطح شهر جمع آوری شوند، کاهش آلایندگی با سرعت بیشتری اتفاق می افتد.

صنایع دوچرخه سازی اروپا Cycling Industries Europe‌ یک انجمن تجاری است که از این ابتکار عمل استقبال کرده است. مدیر عامل این انجمن می گوید: «ما شاهد افزایش مشوق های خرید دوچرخه هستیم و از تخصیص بودجه برای خرید دوچرخه استقبال می کنیم اما مجلس فرانسه این نکته را به وضوح و کاملاً روشن مشخص کرده است که طرح تشویق دوچرخه های برقی و دوچرخه های مخصوص حمل و نقل باید به عنوان جایگزین خودروهای فرسوده مورد حمایت قرار گیرد. همه دولت ها باید این نکته را به رسمیت بشناسند که صنایع دوچرخه سازی اروپا پیشروی تحول به سمت حمل و نقل نوین e-mobility‌ است. »

منبع: سایپانیوز

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا