عصر خدماتبسته غذایی 600هزار تومانی بین خانواده های کم درآمد توزیع می شود | عصر خدمات

بسته غذایی ۶۰۰هزار تومانی بین خانواده های کم درآمد توزیع می شود

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بسته حمایتی غذایی در سال 1397 در سه مرحله در مجموع به ارزش 600 هزار تومان بین خانواده ها با درآمد زیر سه میلیون تومان توزیع می شود.

به گزارش عصرخدمات، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه همایش منطقه ای آسیا – اقیانوسیه با محوریت نقش خانواده، اجتماع و دولت در جوامع رو به سالمندی در هتل استقلال در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ماده ۷۹ قانون برنامه ششم توسعه برای درنظرگرفتن افزایش مستمری نهادهای حمایتی به میزان ۲۰ درصد حداقل دستمزد، معیار عدالت خوبی بود که بر اساس آن اکنون یک خانواده یک نفره ۱۶۸ هزار تومان و خانواده پنج نفره ۵۶۰ هزار تومان دریافت می کند و این معیار برای بسته حمایتی غذایی نیز اجرایی می شود.
وی ادامه داد: بر اساس این معیار، شاخص های خانواده یک نفره، دو تا سه نفره، چهار و پنج نفر به بالا درنظرگرفته می شود و ممکن است یک خانواده یک تا دو نفره در مرحله اول ۱۸۰ هزار تومان و خانواده سه تا چهار نفره ۲۱۰ هزار تومان و خانواده پنج نفر به بالا تا ۲۵۰ هزار تومان بسته غذایی دریافت کنند.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دولت دو راهکار اقتصادی یکی در معیشت عام داشت که ۱۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به ۲۵ کالای اساسی مانند نهاده های دامی، دارو، مرغ و گوشت اختصاص داد تا با همان ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین شود و راهکار دیگر برای اقشار خاصی است که هزینه های زندگی و فشارهای اقتصادی برای آنان قابل تحمل نیست و برنامه حمایت غذایی مکمل حمایت های عام است.
محسنی بندپی افزود: بسته حمایت غذایی اقدام موثری است که تا اندازه ای می تواند مشکلات اقتصادی اقشار کم درآمد را کاهش دهد؛ کلیات بسته حمایتی غذایی یکشنبه هفته جاری در جلسه هیات دولت به تصویب رسید اما مقدمات اجرایی نیاز دارد و تاکید رئیس جمهوری این است که در اولین فرصت، مرحله اول این بسته ها توزیع شود و در اختیار جمعیت مشخص شده قرار گیرد.
وی درباره جمعیت مشخص شده نیز گفت: شاخص های این جمعیت قبلا اعلام شده و مجلس نیز مصوب کرده است؛ کسانی که سه میلیون تومان درآمد به بالا دارند یارانه آنها در یک بررسی حذف می شود و معیار بسته های غذایی نیز همین مساله است که طبق بررسی های انجام شده درآمد سرپرست خانواده برای این منظور به عنوان ملاک درنظرگرفته می شود.
محسنی بندپی اظهار داشت: فروشگاه هایی برای دریافت و توزیع بسته های حمایت غذایی در ۱۰ روز نخست ماه جاری تعیین شده اند و سقف این بسته حمایتی نیز ۶۰۰ هزار تومان است.

* ۹٫۳ درصد جمعیت ایران سالمند هستند
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به مساله سالمندی اشاره کرد و افزود: در سرشماری سال ۱۳۹۵، ۹٫۳ درصد جمعیت کشور سالمند بودند که این میزان در سال ۲۰۳۰ میلادی به ۱۳ درصد و در سال ۲۰۵۰ به ۳۱ درصد افزایش خواهد یافت.
محسنی بندپی افزود: ۱۲۰ بنیاد فرزانگان از تشکل های مردمی در کشور وجود دارند تا نیازهای حوزه سالمندی را به سیاستگذاران اعلام کنند.
وی گفت: صندوق جمعیت سازمان ملل متحد و سازمان Helpage به این نتیجه رسیدند که ایران تجربیات خوبی در حوزه سالمندی دارد و می تواند آن را با کشورهای منطقه به اشتراک بگذارد.
محسنی بندپی در پاسخ به سئوال یک خبرنگار، سن خود را ۶۱ سال اعلام کرد و افزود: حفظ سالمند فعال و پویا در جامعه از اهمیت بسزایی برخوردار است و با توجه به پی ریزی های انجام شده برای اجرای برنامه های سالمندی نگرانی از سالمندی خود نخواهم داشت.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار