اخباربرگزیده هاخودروویژه ها

ثبات در قوانین لازمه حضور خودروسازان خارجی در ایران/دولت خودروسازان را آزاد بگذارد

به گزارش عصر خدمات، خودروسازان بخش خصوصی می توانند با حمایت های دولت و رفع موانع در زمینه افزایش تولید بیش از گذشته نقش آفرینی کنند.

در این باره بابک صدرایی کارشناس صنعت خودرو اظهار کرد: در بازار خودرو ایران بخش اصلی به دست خودروسازان دولتی است و اگر دولت بخواهد برنامه جامع برای توسعه صنعت خودروسازی داشته باشد باید این چند خودروساز را آزاد بگذارد.

وی ادامه داد: آزاد گذاشتن خودروسازان دولتی به معنای واردات بی قید و شرط نیست، بلکه رقابت را در این صنعت افزایش داده و به خودروسازان خصوصی امکان می دهد آزادانه خودرو تولید کرده و ساخت داخل را افزایش داده و از ظرفیت قطعه سازان استفاده کنند.

این کارشناس صنعت خودرو اضافه کرد: درواقع در کنار رقابت خودروسازان دولتی و خودروسازان خصوصی و آزادسازی واردات هدفمند صنعت خودرو در تمامی ابعاد خود رشد خواهد کرد. بدون شک خودروسازان خصوصی می توانند در رشد این صنعت نقش داشته اما باید بازار از حالت مهندسی فعلی خارج و به حالتی تبدیل شود که رقابت در آن مرحله به مرحله رشد و معنا پیدا کند.

صدرایی درباره نقش خودروسازان بخش خصوصی در ایجاد ارتباط با خودروسازان خارجی در صورت رفع تحریم ها، بیان کرد: بدون شک خودروسازان خصوصی می توانند در این زمینه نقش آفرینی داشته باشند. درواقع این پتانسیل در ایران وجود داشته و به دلیل وضع تحریم ها این پتانسیل ها بالفعل نشده است. با رفع تحریم ها بسیاری از شرکت ها با جذب نیروهای مجرب می توانند با خودروسازان جهانی وارد تعامل شوند.

وی در ادامه تصریح کرد: زمانی می توانیم شاهد این اتفاق در صنعت خودرو باشیم که به لحاظ سیاسی و اقتصادی به ثبات رسیده و قوانین مشوق تولید باشند. خودروساز خارجی زمانی در ایران فعالیت می کند که با ثبات اقتصادی و قوانین مواجه باشد. باید بحث های باندبازی و ارتباط ها کنار رفته و صنعت خودرو به عنوان یک صنعت سالم وارد میدان شود. نتیجه چنین اتفاقی برد-برد و به نفع صنعت و مشتری خواهد بود.

صدرایی درباره وضعیت بازار خودرو در ۶ ماهه دوم ۱۴۰۰ در صورت رفع تحریم ها پیش بینی کرد: در صورت رفع تحریم ها و ورود خودروسازان جهانی، از نظر روانی در مردم امیدی ایجاد می شود که تنوع محصول را به همراه خواهد داشت. از سویی دیگر خودروسازان دولتی و خصوصی باید رقابت را افزایش دهند. هر بخشی که محصولات با کیفیت تری تولید کند برنده این رقابت خواهد بود.

براساس این گزارش، تعامل خودروسازان بخش خصوصی با شرکت های خارجی می تواند وضعیت بازار این صنعت را بهبود بخشیده و به کیفیت محصولات داخلی بیفزاید اما همانطور که اشاره شد لازمه تحقق این امر پس از رفع تحریم ها، ثبات در قوانین و مقررات است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا