اخباربرگزیده هاخودروویژه ها

فرصت سوزی خودروسازان به بهانه برجام/ ادامه روند سال گذشته در سال جاری

به گزارش عصر خدمات، اجرایی شدن برجام ۲ می تواند نور امیدی بر صنعت نیمه جان خودرو بتاباند اما شاید عدم دست یابی به توافق این صنعت را بیش از پیش فرسوده کند.

در این باره علی شکوهی کارشناس بازار خودرو با اشاره به تاثیر روند مذاکرات بر صنعت خودرو، گفت: باید ابتدا به ان نکته اشاره کرد که قرار نبود برجام در دولت فعلی اجرایی شود، درواقع اجرایی شدن در دولت بعدی خواهد بود زیرا طرف های خارجی نیز بر این نظر هستند که با شخصی به توافق برسند که ماندگاری بیشتری دارد. البته برخی دیگر می گویند باید توافق در دولت فعلی انجام شود.

وی اظهار کرد: اما در نهایت چه در این دولت و چه دولت بعدی، باید به این نکته اشاره داشت که خروجی های برجام در سال ۱۴۰۰ قابل رویت نخواهد بود.

به گفته شکوهی، بحث هایی همچون موضوع کانال های مالی و شکل گیری آنها در برجام جدید نیازمند زمان طولانی خواهد بود.

این کارشناس بازار خودرو در ادامه بیان کرد: در این میان بحث هایی همچون FATF، برجام، تاییدیه از مجلس کشورها و … وجود دارد زمان بر خواهد بود. در نتیجه نمی توان انتظار داشت امروز که این توافق امضا شود از فردا تمامی شرکت ها برای ورود به ایران صف خواهند کشید.

شکوهی افزود: درواقع شرکت های خارجی برای ورود به ایران نیازمند برخی ضمانت ها هستند، به همین دلیل نتیجه این مذاکرات در سال جاری قابل مشاهده نخواهد بود.

وی درباره وضعیت بازار خودرو و مسئله قیمت گذاری با توجه به انتخابات ۱۴۰۰ پیش بینی کرد: بحث قیمت گذاری امسال و سال های پیش رو تا زمانی که شورای رقابت مانند امروز عمل کند حل نخواهد شد. تا زمانی که در بازار رقابت وجود نداشته باشد قیمت گذاری محصولات در کشور ما درست نخواهد شد. از سویی دیگر قیمت در بازار بیشتر وابسته به تحولات سیاسی و نگاه واسطه گری است، یعنی ساختار واسطه گری در کشور بیش از المان های اقتصادی در قیمت اثر گذار است.

شکوهی افزود: متاسفانه شورای قیمت امروزبه عنوان ابزار افزایش قیمت در بازار نقش آفرینی می کند که باید جلو این موضوع گرفته تا بازار خودرو سامان یابد.

وی با اشاره به بازار ارز نیز تصریح کرد: با توجه به اینکه نرخ ارز در این روزها شرایط بی ثباتی را تجربه می کند و روند نزولی به صورت مقطعی شاهد هستیم، این انتظار را در مردم ایجاد کرده است که قیمت ها رو به کاهش بوده پس بهتر است خرید نکنیم. درحالی که به هیچ عنوان این موضوع رخ نخواهد داد، زیرا دلار های گذشته ما کاملا خرج شده و هیچ نوع مراودات دلاری در حوزه وجود ندارد، ضمن آنکه منابع دلاری هم که آزاد می شود مقاصد ضروری تری همچون تامین دارو و تجهیزات پزشکی برایشان وجود دارد.

شکوهی تاکید کرد: درنتیجه تا زمانی که برجام اجرایی نشده و شاهد ورود خودروسازان در کشور نباشیم، تغییری روند خودرویی و قیمت گذاری رخ نخواهد داد.

براساس این گزارش، باتوجه به طولانی شدن مذاکرات جدید و شرایط نابسامان بازار خودرو، فعالان این صنعت فرصت را برای جبران زیان های گذشته از دست خواهند داد و به نوعی بازار وضعیت سال گذشته را بار دیگر تجربه خواهد کرد.

 

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا