اخباربرگزیده هاخودروویژه ها

سرنخ تامین مواد اولیه قطعه سازان در دست دولت/تصمیم وزارت صمت برای تامین ورق قطعه سازان چیست؟

به گزارش عصر خدمات ، زنگ کمبود مواد اولیه از جمله ورق فولادی در صنعت قطعه سازی بارها به صدا در آمده است اما در این میان وزارت صمت در تلاش است با نظارت هرچه بیشتر نیاز واحدهای پایین دست زنجیره فولاد از جمله صنعت خودرو را تامین کند.

پس از تصمیم گیری های بسیار برای بازار فولاد و محدود شدن صادرات در این بخش از سوی وزارت صمت بار دیگر مازیار بیگلو دبیر انجمن قطعه‌سازان با اشاره به دستورالعمل های وضع شده بیان کرد: از بهمن ماه ۹۹ به دلیل دستورالعمل اعمال شده از سوی وزارت صمت، بزرگ‌ترین معضل قطعه‌سازان روند تأمین فولاد است. این دستورالعمل موجب شده که شرکت‌های قطعه‌ساز نتوانند ورق فولاد را دریافت کنند و حتی شرکت‌های ساپکو و سازه گستر که سالهاست وظیفه خرید ورق فولاد را دارند تا به صورت امانی در اختیار قطعه ساز قرار دهند با معضل مواجه شده و توان تأمین ورق را ندارند.

وی ادامه داد: از نظر فولاد و ذخیره فولاد برای واحدهای قطعه‌سازی در نقطه فوق بحرانی قرار گرفته‌ایم؛ به شکلی که برای خرداد ماه ورقی در اختیار قطعه‌سازان نیست.

البته روز گذشته ایدرو در واکنش به نگرانی قطعه سازان در مورد تامین مواد اولیه، اعلام کرد که هیچ خللی در تأمین ورق فولادی صنایع خودرو ایجاد نخواهد شد.

اما در این باره رضا رضایی عضو انجمن قطعه سازان بیان کرد: در کنار مشکلات بازار سرمایه، بانک ها و اختلافات ارز، مشکلی به عنوان مواد اولیه وجود دارد. متاسفانه در کنار افزایش بی رویه قیمت مواد اولیه عدم دسترسی به مواد اولیه گران،  کار را سخت کرده است.

وی اظهار کرد: سرنخ موضوع مواد اولیه به دولت باز می گردد. عرضه مواد اولیه در بورس انجام می شود اما در برخی موارد گران تر از قیمت های بین المللی است و باید برای خرید تا ساعت ۲ در بورس منتظر ماند که در نهایت با نوسانات ارائه می شود. در بیشتر موارد واسطه ها ورق ها را خریده و ما این نیاز را از بازار آزاد تامین می کنیم.

به گفته رضایی، قیمت بالا و عدم دسترسی از مشکلات اصلی است که قطعه سازان با آن مواجه اند و باید در راستای شعار سال و تاکید مقام معظم رهبری این موانع از میان برداشته شود.

این عضو انجمن قطعه سازان تصریح کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت قول داده اند موضوع توزیع محصولات فولادی در اردیبهشت حل شود اما تا به این لحظه نتیجه مشخصی اعلام نشده است. بدون شک اگر مواد اولیه در اختیار تولید کننده قرار نگیرد نه تنها در بحث قیمت بلکه در تیراژ نیز با مشکل همراه خواهیم شد.

براساس این گزارش، وزارت صمت نیز در راستای حل این مشکل جلساتی با مسئولان گمرک داشته تا با با حذف تعرفه واردات ورق های کمتر از ۵ میلیمتر بخشی از نیاز با استفاده از واردات تامین شود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا