عصر خدماتهیچ کمبودی برای لاستیک در بازار وجود ندارد / استقبال از تولید داخلی | عصر خدمات

هیچ کمبودی برای لاستیک در بازار وجود ندارد / استقبال از تولید داخلی

رانندگان سواری نیز به دلیل بالا بودن قیمت لاستیک خارجی تمایلی به خرید این لاستیک‌ها ندارند و بیشتر محصولات داخلی را مصرف می‌کنند.

به گزارش عصر خدمات، داوود سعادتی نژاد رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک، روغن و پنچرگیران ، با اشاره به آخرین وضعیت فعالان این صنف گفت: ما حدود ۳ هزار و ۳۵۰ عضو داریم که ۱۵۰۰ واحد صنفی هستند و ۳ رسته شغلی لاستیک، روغن و فیلتر جزو رسته‌هایی هستند که در این اتحادیه فعال هستند.

وی با اشاره به اینکه ما هم‌اکنون در بحث تولید روغن، لاستیک و فیلتر به مرز خودکفایی رسیده‌ایم و دیگر نیازی به واردات محصولات مانند سابق نداریم، افزود: ما در بخش ماشین‌های سنگین مانند اتوبوس نیاز به واردات داریم و حدود ۷۰ درصد نیاز بازار این لاستیک‌ها از طریق واردات تامین می‌شود. در بخشی از محصولات مانند روغن نیز ۵ برند کارخانه داریم که کاملا تولیداتشان نه تنها نیازبازار داخلی برطرف می کند  بلکه با استانداردهای جهانی برابری می‌کند و صادرات نیز انجام می‌دهند.

سعادتی ادامه داد: در بخش لاستیک سال ۹۷ و ۹۸ لاستیک با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین می‌شد اما با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و اختصاص ارز نیمایی، استقبال مردم کمتر شد. از سوی دیگر سامانه‌ای که سال ۹۷ برای تهیه لاستیک‌های سنگین تدارک دیده شده بود مرور برای سیازهای دیگر استفاده شده  و ما شاهد بودیم که از آبان سال ۹۹، ۵۰ درصد قیمت لاستیک افزایش پیدا کرد. همچنین به دلیل اشباع شدن بازار، لاستیک‌ها در انبارها دپو شدند.

وی ادامه داد: امروز به دلیل آنکه متقاضی برای لاستیک با ارز نیمایی وجود ندارد، قیمت ان در بازار پایین‌تر از قیمت مصوب است و وضعیت رقابتی شده و نه تنها ما افزایش قیمت نداشتیم بلکه در این بازار رقابتی برخی جنس خود را پایین‌تر از قیمت واقعی نیز می‌فروشند به طور مثال اگر قیمت ۲ حلقه  لاستیک پراید  براساس مصوب ۸۲۰ هزار تومان باشد در بازار این قیمت برای برخی از برندها  حدود ۷۲۰ هزار تومان است. رانندگان سواری نیز به دلیل بالا بودن قیمت لاستیک خارجی تمایلی به خرید این لاستیک‌ها ندارند و بیشتر محصولات داخلی را مصرف می‌کنند.

سعادتی افزود: مسائل دیگری همچون کاهش مسافرت‌ها به دلیل شیوع کرونا و عرضه اتومبیل‌های صفر همراه با گارانتی ۴ ساله باعث کاهش مشتری در بازار لاستیک شده است.

وی با اشاره به اینکه هیچ حمایتی از این اتحادیه در زمان کرونا نشده است، گفت: هرچند اتحادیه ما جزو گروه یک است و اجازه فعالیت دارد و واحدهای صنفی ما تعطیل نشده‌اند اما قطعا ویروس کرونا بر روی فعالیت‌های ما تاثیر فراوانی گذاشته است و نه تنها به ما تسهیلات یا وامی داده نشده بلکه مانند سابق، اداره مالیات و دارایی نسبت به اخذ مالیات خود اقدام کرده‌اند و ما همه هزینه‌ها را مانند دوران قبل از کرونا پرداخت می‌کنیم اما از سویی دیگر بازار ما نسبت به قبل کساد شده است و هزینه‌های ما بیشتر از درآمد ما است.

سعادتی افزود: در بحث تولید روغن، شرکت‌های تولیدکننده مواد اولیه را با ارز نیمایی وارد می‌کنند اما قیمت نهایی افزایش پیدا نکرده و همین مسئله باعث شده تا هم تولید کاهش پیدا کند و هم توزیع در بازار کم شود و به همین دلیل امروز در بازار روغن با چند نرخ عرضه می‌شود و ما شاهد روغن‌های تصفیه دوم در بازار هستیم که طرفداران زیادی دارد البته در بازار به اندازه کافی روغن وجود دارد و ما دچار کمبود نیستیم.

وی ادامه داد: اگر ما بتوانیم طرحی را اجرا کنیم که براساس آن واحدهای صنفی به صورت مستقیم و بدون وارد کردن شماره اتومبیل و کد ملی لاستیک را از مغازه تحویل بگیرد کار بزرگی انجام داده‌ایم و نه تنها خرده‌فروشان و عمده‌فروشان کاملا روشن و مشخص می‌شوند بلکه بازار لاستیک نیز رقابتی می‌شود. امروز اگر کسی لاستیک بخواهد حتما باید پول آن را نقداً پرداخت کند اما اگر شرایطی را فراهم کنیم که مغازه‌دار خودش با تعیین شرایطی لاستیک‌ها را بفروشد قطعا وضعیت بهتر خواهد شد.

سعادتی افزود: امروز بهترین لاستیک و بهترین روغن محصول داخلی است و از مردم تقاضا دارم که از محصولات داخلی استفاده کنند. از سویی دیگر لاستیکی که در داخل تولید می‌شود منطبق بر جاده‌ها و آب و هوای کشور است البته باید لاستیک و سایر محصولات را از فروشندگان دارای پروانه کسب و مجاز تهیه کنند.

منبع: ایلنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار