اخباربرگزیده هاخودروویژه ها

دلیل استقبال نکردن خودرو‌های عمومی از طرح دوگانه سوز شدن رایگان / ۷۵ درصد هزینه تبدیل مسافربر‌های شخصی برعهده دولت است

به گزارش عصر خدمات، محمد حسین باقری مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اظهار کرد: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، بر اساس مصوبه شورای اقتصاد موظف شده که یک میلیون و ۴۶۴ هزار خودروی عمومی که در کشور وجود دارند و هنوز کارت سوخت آن‌ها به صورت بنزین سوز است را به صورت رایگان، تبدیل به سیستم دوگانه سوز کند.

او افزود: این فرآیند از سال گذشته آغاز شد و با توجه به شرایط کرونا، چند ماهی با تأخیر مواجه شدیم اما از عملاً از خردادماه سال ۹۹ با توجه به قرارداد‌هایی که با پیمانکارانِ تبدیل، بسته شده بود و آن‌ها نیز ۲۸۰ کارگاه را در سراسر کشور مجهز کردند، این عملیات به صورت دوگانه سوز آغاز شد.

باقری ادامه داد: فرآیند آن نیز به این شکل است که مالکان خودرو‌های عمومی مانند تاکسی‌ها و وانت بار‌هایی که بنزینی هستند، با مراجعه به سایت www.gcr.niopdc.ir مشخصات خودروی خود را ثبت می‌کنند و پس از ثبت نامی که انجام می‌دهند، می‌توانند نزدیک‌ترین کارگاه به محل کار یا زندگی خود را برای دوگانه سوز شدن انتخاب کنند، همچنین طبق این فرآیند،  ظرف یک هفته می‌توانند برای تبدیل نوبت بگیرند.

او گفت: تاکنون حدود ۳۰۷ هزار خودروی ثبت نامی داشتیم که از این تعداد، تاکنون ۱۰۰ هزار و ۸۱۴ خودرو دوگانه سوز شده‌اند، ۱۶ و ۳۰۰ خودرو نیز نوبت کارگاه گرفته اند و ۱۵ هزار و ۵۰۰ خودرو دیگر نیز یا در حال نوبت گرفتن هستند یا نوبت گرفته اند و در انتظار تبدیل به سر می‌برند.

مدیر طرح سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران افزود: این فرآیند تاکنون حدود ۱۰ درصد پیش رفته است، اما مسئله مهم این است که با توجه به محدود بودن بازه زمانی مصوبه و قرارداد‌هایی که با پیمانکاران وجود دارد، مالکان خودرو‌های مذکور باید سریع‌تر ثبت نام و از فرآیندی که دولت پیش بینی کرده استقبال کنند. قرارداد ما با پیمانکاران یک سال و نیم است که تاکنون یک سال آن سپرده شده و شش ماه دیگر مهلت داریم، اما در صورتی که این دسته از خودرو‌ها از طرح دولت استقبال کنند، قرارداد‌ها نیز قابل تمدید است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا