اخباربرگزیده هاخودروویژه ها

بازار خودرو بی اعتنا به رستورالعمل شورای رقابت/ آیا رکود بازار خودرو ادامه دار خواهد بود؟

به گزارش عصر خدمات، مرکز ملی رقابت اعلام‌ کرد: شورای رقابت دستورالعمل چگونگی تعیین قیمت را فقط برای خودروهای پُرتیراژ سواری مصوب کرده است و به هیچ وجه خودروهای غیرسواری از جمله زامیاد را شامل نمی‌ شود.

بدیهی است برنامه ریزی در زمینه تشویق به سرمایه گذاری برای تولید خودرو، توزیع آن و دیگر مسائل مربوط به خودرو در حیطه وظایف وزارت صمت است.

شورای رقابت در حالی دستورالعمل جدید قیمت گذاری را ابلاغ کرده است که بازار خودرو در رکود به سر می برد و مشتریان برای خرید دست نگه داشته اند. با توجه به کاهش نرخ دلار و مذاکرات وین، صنعت خودرو از تکاپو دست کشیده و در انتظار نتایج اتفاقات سیاسی است. در نتیجه شاید ابلاغ چنین شیوه نامه هایی چندان در تقویت عرضه و تقاضا موفق نباشد.

فربد زاوه کارشناس بازار خودرو با اشاره به دستورالعمل شورای رقابت گفت: مصوبات شورای رقابت در هیچ زمانی بر بازار اثر گذار نبوده است. در ۲ ماه گذشته به دلیل بلاتکلیف بودن شرایط شاهد عدم عرضه خودرو به بازار بوده ایم.

وی ادامه داد: از سویی دیگر علی رغم آنکه تحویلی برای ۱۴۰۰ نداشتیم اما قیمت ها کاهش پیدا کرده است. این موضوع حاکی از آن است که نه تنها مصوبه شورای رقابت بی تاثیر است بلکه توقف عرضه هم نتواست قیمت ها را بالا نگه دارد.

این کارشناس بازار خودرو تصریح کرد: در حال حاضر وضعیت به صورتی است که شرکت ها و مردم به واسطه نبود قدرت خرید و نتایج مربوط به مذاکرات، تمایلی به خرید ندارند. این تعلل در کنار عرضه خودروهای پارکینگی منجر به کاهش قیمت شده است.

وی همچنین بیان کرد: درنتیجه تصمیمات شورای رقابت هیچ تاثیری بر بازار نخواهد داشت.

به گفته این کارشناس صنعت خودرو، فاکتور اصلی در بازار تناسب قدرت خرید و قیمت است که این تناسب در حال حاضر وجود ندارد، درنتیجه بازار نه تنها در سال جاری بلکه در ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ نیز در رکود شدید خواهد بود. برای عبور از این رکود شرکت ها ناچار به بازنگری در روش های فروش هستند.

زاوه در ادامه با اشاره به طرح مجلس مبنی بر عرضه خودرو در بورس نیز بیان کرد: بدون شک این طرح ناموفق بود. در هیچ جایی از دنیا چنین اقدامی انجام نمی شود. بورس کالا محلی برای فروش خودرو نیست. درنتیجه باید بازار را آزاد گذاشت تا عرضه و تقاضا قیمت را تعیین کند.

براساس این گزارش، بازار آزاد می تواند قیمت را به صورت شفاف مشخص کرده و دست واسطه ها از بازار را کوتاه کند. امروز صنعت خودرو بیش از هر زمان دیگری نیازمند تحریک بازار است درنتیجه اعمال سیاست های دستوری نه تنها کمکی به حل مشکلات نمی کند بلکه شرایط پیش رو را سخت تر خواهد کرد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا