اخباربرگزیده هاخودروویژه ها

از مخالفت وزارت صمت تا کوتاه شدن دست دلالان/ کمیته خودرو مجلس در انتظار تصویب طرح عرضه در بورس

به گزارش عصر خدمات،  نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تلاش هستند تا طرح عرضه خودرو در بورس کالا را هرچه سریع تر در صحن علنی به تصویب رسانده تا براساس آن واسطه ها در بازار خودرو به حداقل رسیده یا حذف شوند.
درواقع نظر مجلس بر آن است که با اجرای این طرح علاوه بر ساماندهی بازار خودرو، مابه تفاوت قیمت خودرو در بازار و درب کارخانه را صرف توسعه در این صنعت کنند.

هرچند موضوع عرضه خودرو در بورس بارها مورد انتقاد قرار گرفته است اما آن طور که پیداست مجلس تمام سعی خود را بر تصویب این طرح متمرکز کرده است.

در این باره روح اله ایزد خواه رییس کمیته خودرو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به گفت: عرضه خودرو در بورس کالا بر کاهش حضور دلالان در بازار بسیار موثر است.

وی ادامه داد: امیدوار هستیم این طرح هرچه سریع تر در دستور قرار گرفته و در صحن علنی تصویب شود. طرح عرضه خودرو در بورس کالا به هیات رییسه مجلس ارائه شده و باید در دستور کار قرار بگیرد.
ایزدخواه با اشاره به موانع موجود برای تصویب این طرح، بیان کرد: خودروسازان با این طرح همراه می شوند اما در حال حاضر وزارت صنعت، معدن و تجارت با این موضوع مخالف است، زیرا با تصویب این طرح اختیارات وزارتخانه در بازار خودرو کاهش پیدا می کند.
به گفته ایزدخواه، با تصویب این طرح و اجرای آن بازار خودرو شاهد عرضه و تقاضای واقعی بوده و دلالان کاهش پیدا می کنند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنین بیان کرد: بخش‌های مربوط به تولید در طرح ساماندهی صنعت خودرو هنوز بررسی نشده است و باید بعد از این روی آن کار کنیم. در حال حاضر تمرکز کمیسیون صنایع و معادن مجلس در حوزه خودرو روی تنظیم بازار و قیمت‌گذاری است و این مساله در اولویت کمیسیون قرار گرفته بود. بعد از بررسی عرضه خودرو در بورس کالا در صحن، ان‌شا‌الله به موضوعاتی مانند فناوری، قراردادهای خارجی و … می‌پردازیم.
براساس این گزارش، آشفتگی در بازار خودرو در یک سال گذشته، بیش از هر زمان دیگری دلالان بازار خودرو را تقویت کرد. درنتیجه مجلس با ورود به این موضوع و با مطرح کردن عرضه خودرو در بورس کالا سعی بر کنترل بازار داشته تا محصول این صنعت با قیمت واقعی به دست مردم برسد. حال کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در انتظار دستور هیات رییسه مجلس بوده تا هر چه زودتر این طرح به تصویب برسد.
البته در این میان انتقاداتی به اجرای این طرح مطرح است که باید اعضای کمیته خودروی کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره آنها شفاف سازی کند.
برخی از کارشناسان صنعت خودرو معتقدند اجرا این طرح هم نمی تواند دردی از صنعت خودرو دوا کند اما اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس اجرای آن را گامی در راستای ساماندهی صنعت خودرو می دانند.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا