اخباربرگزیده هاخودروویژه ها

بازار خودرو رمقی برای حرکت ندارد/ تبعات افزایش قیمت برای خودروسازان

به گزارش عصر خدمات، خودروسازان با قیمت های جدید محصولات خود را برای پیش فروش عرضه کرده اند. قیمت هایی که نشان می دهد قدرت خرید مردم در بازار خودرو روز به روز در حال کاهش است. این در حالی است که کاهش تقاضا در بازار می تواند ضرر خودروسازان را بیش از گذشته کرده و آشفتگی بازار را افزایش دهد.

باید دید افزایش قیمت های جدید چه تاثیری بر بازاری که ماه هاست در رکود گرفتار شده، خواهد داشت.

در این باره علی شکوهی کارشناس بازار خودرو به «خودروکار» گفت: به طور کلی بازار به سمتی در حرکت است که قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرد و با چنین شرایطی میزان تقاضا کاهشی تر از گذشته خواهد شد.

وی همچنین افزود: از سویی دیگر به واسطه شرایط موجود در بازار ارز که روند کاهشی را پیش گرفته است، شاهد کاهش تقاضای بیشتر خواهیم بود. زیرا بخشی از تقاضاهای گذشته با دیدگاه سرمایه گذاری وجود داشت تا کاهش ارزش پول خود را جبران کنند. اما زمانی که ارز روند کاهشی را در پیش گرفته، رکود بازار رخ می دهد و باعث می شود خرید و فروش خودرو دچار تلاطم شود.

به گفته شکوهی، از سویی دیگر روش هایی که دوستان در پیش گرفته اند، آشفتگی در بازار را به همراه دارد. یعنی زمانیکه روند کاهشی در قیمت های خودرو داخلی شاهد بودیم اما با مصوبه افزایش قیمت شورای رقابت، بازار با عدم ثبات روبه رو می شود و قیمت ها افزایشی می شود.

این کارشناس بازار خودرو تصریح کرد: چنین فرآیندی تنها به سود دلالان و واسطه ها خواهد بود. تا زمانی نظام واسطه گری از سیستم خودرو حذف نشود، به نتیجه ای نخواهیم رسید. این موضوع نیازمند یک اراده قوی است که متاسفانه در وزارت صمت و سازمان های مرتبط وجود ندارد.

وی همچنین با اشاره به حضور دولت جدید و تاثیر آن بر بازار خودرو ، اظهار کرد: به هر حال تا زمانی که وزیر جدید از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد نگیرد نمی توان کاری انجام داد، پس از شهریور ماه و کسب رای اعتماد ، حضور تیم جدید و همراهی خودروسازان با آنها از نظر زمانی یعنی از دست دادن سال ۱۴۰۰، این موضوع هم در بحث تولید داخل و هم واردات خودرو قابل مشاهده است. در این میان ممکن است طرح عرضه خودرو در بورس نیز تصویب و اجرایی شود که خود آفتی دیگر برای صنعت خودرو خواهد بود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا