اخبارتاپخودروویژه ها

از معرفی وزیری کاردان تا مذاکرات برجام/ چالش های دولت سیزدهم در صنعت خودرو

به گزارش عصر خدمات، تا ساعاتی دیگر نتیجه نهایی سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری مشخص و منتخب مردم برای ۴ سال پیش رو سکان هدایت دولت را به دست می گیرد.

حوزه های مختلف اقتصاد از جمله صنعت خودرو در ماه های اخیر در انتظار چنین روزی بودند تا نتیجه مهمترین رویداد سیاسی کشور مشخص شود. صنعت خودرو که در  ماه های اخیر علاوه بر مشکلات گذشته با رکود نیز مواجه است، چشم به روی کار آمدن دولت جدید دوخته تا با سیاست های جدید برای مشکلات موجود راهکارهایی شناسایی شود.

علی شکوهی کارشناس صنعت خودرو با اشاره به مشخص شدن نتیجه نهایی انتخابات در روز شنبه اظهار کرد: با وضعیت صنعت خودرو را در دو حوزه تولید و واردات بررسی کرد. در حوزه تولید موضوع تولید نیز مواردی همچون تامین قطعات و همچنین سیاست های کلان صنعت خودرو مطرح است.

وی اظهار کرد: مشکلاتی که در ۴ ساله دوم دولت آقای روحانی در صنعت خودرو قابل رویت بود به سیاست گذاری ها و ثبات دستورالعمل ها از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تقسیم می شود. البته این موارد در تمامی حوزه از جمله تولید خودرو، زنجیره تامین، نظام های واسطه گری، قیمت گذاری محصولات و… دیده می شود.

این کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: مشکل بزرگی که می تواند دولت آینده را در صنعت خودرو با چالش مواجه کند، بحث آن است که فردی به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت معرفی شود که با صنعت آشنایی داشته و نگاه کلانی به این حوزه داشته باشد و در بحث سیاست گذاری خود را دخیل کند. البته سیاست گذاری باید با رویکرد رشد و تعالی صنعت انجام شود.

وی افزود: مشکل دیگر که در دولت آقای روحانی یا حتی دولت های قبل وجود داشت آن بود که متولیان و وزاری صمت  نتوانستند نگاه کلان خود را در سیاست گذاری ها اعمال کنند و در لجظه برخی تصمیمات خرد و سیاسی اتخاذ می شد.

شکوهی بیان کرد: از سویی دیگر مشکلات بزرگی در شرکت های خودروسازی داریم که رویکرد مدیریتی آنها مشابه رویکرد موجود در وزارت صمت بود.

وی همچنین با اشاره به موضوع واردات نیز اظهار کرد: در زمینه واردات و تولید خودروهای به روز در قالب همکاری های مشترک یا واردات کامل، با چالش تحریم های بین المللی مواجه هستیم و تا زمانی که توافق نامه نهایی برجام امضا نشود نمی توان آینده روشنی را برای این بخش متصور بود.

به گفته شکوهی، ابتدا لازم است شرکت های بین المللی امضای ایران و ۵+۱ را در توافق نامه برجام مشاهده کنند سپس با خیالی آسوده به توسعه بازار خود بپردازند. متاسفانه در حال حاضر نمی توان آینده روشنی را پیش بینی کرد مگر آنکه مذاکرات به نتیجه مثبتی دست پیدا کند.

وی تاکید کرد: در این میان مجلس نیز باید بداند نباید بدون تخصص در برخی حوزه ها ورود کرده و قوانین را به صنعت ابلاغ کند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا