عصر خدماتبرپایی «جشنواره غذا و شیرینی دیابتی»بمناسبت هفته دیابت | عصر خدمات

برپایی «جشنواره غذا و شیرینی دیابتی»بمناسبت هفته دیابت

مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: برنامه های هفته ملی دیابت با شعار «دیابت و خانواده» در قالب گفت و گو در شهر، جشنواره غذا، مسابقه های ورزشی- تفریحی و ایستگاه های آموزش، مشاوره و غربالگری ویژه شهروندان در محلات و مناطق شهر تهران برگزار می‌شود.

به گزارش عصرخدمات، مدیرکل سلامت شهرداری تهران، زینب نصیری ضمن تشریح برنامه های هفته ملی دیابت اظهار داشت: امسال با بهره گیری از ظرفیت کانون دیابت شهر تهران وسازمانهای مردم نهاد فعال در حوزه دیابت برنامه های متنوعی را در سطوح مختلف محله ای، منطقه ای و فرامنطقه ای در نظر گرفته ایم و بناداریم در راستای آگاه سازی شهروندان و حساس سازی آنان به پیشگیری از ابتلا به دیابت گام های موثری برداریم.

وی با اشاره به اسامی روزهای هفته ملی دیابت گفت: شنبه ۱۹آبان به عنوان روز «دیابت، رسانه و خانواده»،

یکشنبه۲۰ آبان به عنوان روز «دیابت، آموزش و خانواده»، دوشنبه۲۱ آبان به عنوان روز «دیابت، تغذیه و خانواده»، سه شنبه ۲۲ آبان به عنوان روز «دیابت، سازمان های مردم نهاد و خانواده»، چهارشنبه۲۳ آبان به عنوان روز «دیابت، غربالگری و خانواده»، پنجشنبه ۲۴ آبان به عنوان روز «دیابت، مشارکت های محلی و خانواده» و جمعه ۲۵ آبان به عنوان روز «دیابت، فعالیت بدنی و خانواده» نامگذاری شده است.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران با اعلام ویژه برنامه های اجرایی هفته دیابت در محورهای شش گانه گفت: این برنامه ها در راستای اطلاع رسانی و افزایش سطح آگاهی شهروندان با اولویت پیشگیری از دیابت، تقویت نقش کانون دیابت شهر تهران و جلب مشارکت اجتماعی شهروندان وسازمانهای مردم نهاد فعال در حوزه دیابت برگزار می شود.

برپایی «گفت و گو در شهر» با محوریت «دیابت و خانواده» در ۲۲ منطقه پایتخت

وی از برگزاری برنامه «گفت و گو در شهر» در ۲۲ منطقه پایتخت خبر داد و افزود: این برنامه با محوریت موضوع دیابت و راهکارهای پیشگیری و کنترل عوارض ناشی از آن در یکی از اماکن مناسب هر یک از مناطق با مشارکت کانون پزشکان و کانون پیشگیری از چاقی برگزار می شود.

نصیری اعلام کرد: سه ویژه برنامه نیز در این زمینه به همت مناطق ۳ و ۱۱ و ۲۰ برگزار و از شهروندان استقبال می شود.

وی، برگزاری مسابقات ورزشی و برنامه های تفریحی ویژه اعضای کانون دیابت در سطح محلات، همایش منطقه ای در خصوص تاثیر شاد زیستن، فعالیت بدنی، تغذیه سالم بر پیشگیری و کنترل بیماری دیابت، تقدیر از دبیران فعال و مشارکت جو کانون دیابت محلات و مناطق و برگزاری جشنواره غذا و شیرینی دیابتی را از دیگر برنامه های محوری هفته ملی دیابت اعلام کرد.

برپایی ایستگاه های آموزشی، مشاوره و غربالگری دیابت در اماکن پرتردد

مدیرکل سلامت شهرداری تهران خاطرنشان کرد: همچنین بناداریم با برپایی ایستگاه های آموزشی مشاوره، غربالگری در اماکن پرتردد، پخش کلیپ ها و شعارهای آموزشی، معرفی فعالیت و عضو گیری کانون دیابت در محلات و تبلیغات محیطی در جهت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در حوزه بیماری دیابت با تاکید بر پیشگیری و کنترل دیابت گام برداریم.

وی ادامه داد: این پایگاه های مشاوره و غربالگری در حوزه دیابت در معابر پرتردد محلی، ایستگاه های مترو، میادین میوه و تره بار، فروشگاههای شهروند، سراهای محلات، ساختمان های مرکزی شهرداری در مناطق، مجموعه های ورزشی و تفریحی و… برای عموم شهروندان برپا می شود.

نصیری همچنین، معرفی فعالیت و عضو گیری کانون دیابت در محلات، پخش کلیپ و شعارهای آموزشی در ایستگاههای مترو و تبلیغات محیطی در مناطق را از دیگر برنامه های محور اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در حوزه بیماری دیابت با تاکید بر پیشگیری و کنترل دیابت عنوان کرد.

وی از انجام تست ارزیابی خطر ابتلا به دیابت برای عموم شهروندان خبر داد و افزود: تست احتمال سنجی ابتلا به بیماری دیابت ویژه شهروندان در پایگاههای مشاوره و غربالگری و همچنین پرسنل شهرداری با بهره مندی از ظرفیت شرکای اجتماعی به همت اداره کل سلامت شهرداری تهران در سطح مناطق ۲۲گانه صورت می گیرد.

برگزاری مسابقات ورزشی و برنامه های تفریحی در سطح محلات

مدیرکل سلامت شهرداری تهران از برگزاری مسابقات ورزشی و برنامه های تفریحی در سطح محلات پایتخت خبر داد و گفت: این مسابقات ویژه اعضای کانون دیابت با هدف روحیه بخشی به بیماران دیابتی و تقویت مشارکت آنان در برنامه ها و فعالیت‌های اجتماعی به صورت محله ای و منطقه ای اجرا می شود.

وی افزود: «جشنواره غذا و شیرینی دیابتی» از دیگر برنامه های جذاب هفته ملی دیابت است که با هدف معرفی غذاها و شیرینی های مناسب بیماران دیابتی در مناطق ۲۲ گانه برگزار می شود.

به گفته نصیری، برگزاری تور گردشگری ویژه دبیران محلات کانون دیابت در مناطق ۲۲ گانه، تقدیر از دبیران فعال و مشارکت جوی کانون دیابت محلات و برگزاری همایش در سراهای محلات، مدارس با استفاده از ظرفیت سایر کانون های مرتبط نظیر کانون پزشکان، کانون پیشگیری از چاقی، کانون مادر و کودک و سازمانهای مردم نهاد حوزه دیابت از دیگر برنامه های مهم این هفته به شمار می رود.

وی با اشاره به ویژه برنامه های مناطق گفت: پیاده روی بزرگ شهروندان به مناسبت روز دیابت منطقه ۸ با حضور ۲۰۰۰ نفر از شهروندان منطقه و مشارکت سازمانهای مردم نهاد و شرکای اجتماعی فعال در حوزه دیابت، ارائه خدمات غربالگری و مشاوره پزشکی، دهکده دیابت منطقه ۳ با ارائه خدمات مشاوره پزشکی و غربالگری، اجرای برنامه های ورزشی، تفریحی و سرگرمی و چارسوق پیشگیری از دیابت در قالب ۴ ایستگاه تغذیه سالم، مشاوره پزشکی، غربالگری، تاثیر سلامت روان و اجتماعی در دیابت، تئاتر میدانی و گفتگوی در شهر، برگزاری برنامه های شاد و تفریحی توسط منطقه ۱۱در زیرگذر چهارراه ولیعصر برگزار می شود.

۲۵ درصد مبتلایان به دیابت از بیماری خود مطلع نیستند

نصیری با اشاره به افزایش شیوع بیماری دیابت درجهان گفت: طی سالهای اخیر این بیماری به بزرگتری اپیدمی تاریخ تبدیل شده است.

وی رشد ابتلا به دیابت در کشور ایران و در منطقه خاورمیانه را نسبت به سایر کشورهای اروپایی بیشتر دانست و افزود: بر اساس آمار موجود، حداقل ۱۱ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال کشورمان مبتلا به دیابت هستند و حداقل ۲۵ درصد آن از بیماری خود، آگاه نیستند. در شهر تهران نیز نزدیک به ۱۳ درصد افراد مبتلا به دیابت هستند که با احتساب افراد مستعد به این بیماری، رقم قابل توجهی به نظر می رسد.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران، شناسایی موارد جدید، آموزش و کنترل منظم و دائمی بیماری را به عنوان سه رکن اصلی در خصوص این بیماری برشمرد و تاکید کرد: امروزه شناسایی مبتلایان به دیابت در کمترین زمان ممکن برای پیشگیری از بروز شایع ترین عامل معلولیت‌های ناشی از این بیماری نظیر نابینایی، قطع عضو، از بین رفتن کلیه ها و… اهمیت بسیاری دارد.

بر اساس گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، به گفته نصیری، در چند سال اخیر اداره کل سلامت شهرداری تهران با نگاه سلامت محور در جامعه شهری تهران بزرگ،  «کانونهای پیشگیری از دیابت» را در محلات پایتخت تشکیل داده تا در راستای ارتقای سطح سلامت و کیفیت زندگی مبتلایان به دیابت و نیز افزایش آگاهی و حساس سازس شهروندان به این بیماری تلاش کنند.

وی اظهار امیدواری کرد که با توجه به نقش و جایگاه ویژه شهرداری تهران در آموزش و ارتقای سطح سلامت شهروندان و همچنین وجود ظرفیت های ویژه در این حوزه، ادارات سلامت مناطق ۲۲گانه با استفاده از ظرفیتهای درون بخشی، کانونهای اجتماعی سلامت محور، سازمانهای دولتی وغیردولتی بتوانیم گام های موثری را در کاهش ابتلا به دیابت در جامعه برداریم.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار