عصر خدماتکاهش قیمت سیب زمینی تا چند هفته‌ آینده /جولان دلالان در بازار بزرگترین عامل گرانی است | عصر خدمات

رئیس انجمن ملی سیب زمینی مطرح کرد:

کاهش قیمت سیب زمینی تا چند هفته‌ آینده /جولان دلالان در بازار بزرگترین عامل گرانی است

رئیس انجمن ملی سیب زمینی گفت: عمده‌ سیب زمینی‌های پاییزه برداشت شده است که درصد زیادی از آن‌ها به انبار کشاورزان و درصد اندکی هم روانه‌ بازار شده است.

به گزارش عصرخدمات، رئیس انجمن ملی سیب زمینی در خصوص کاهش قیمت سیب زمینی بیان کرد: با توجه به ممنوعیت صادرات برای کنترل قیمت و برآورده شدن انتظار کشاورزان از برداشت پاییزه، با ورود این بار از محصول به بازار با کاهش قیمت مواجه خواهیم شد.

وی با ذکر این مطلب که قیمت سیب زمینی در بازار بسیار نزدیک به ارزش واقعی آن است، تصریح کرد: اما در بازار‌های خرده فروشی قیمت‌ها کمی بیشتر از ارزش این محصول است و دلیل عمده‌ آن هم وجود دلال‌ها و فعالیت آزادانه‌ آن‌ها در این بازار و سایر بازار‌ها است.
رئیس انجمن ملی سیب زمینی افزود: به عنوان مثال قیمت سیب زمینی از درب انبار تا دست مصرف کننده حدود صد درصد افزایش پیدا می‌کند که فعالیت بی رویه دلالان و هزینه‌های حمل ونقل از دلایل افزایش بی مورد در قیمت است.
نیازی در خصوص تاثیر ممنوعیت صادرات بر بازار سیب زمینی اظهار کرد: ممنوعیت صادرات همچنان در خصوص محصول سیب زمینی پابرجا است ضمن اینکه اکثر فعالان این بازار با ممنوعیت در صادرات این محصول موافق نیستند و معتقدند که به بازار و سرمایه‌ی کشاورزان آسیب خواهد رساند.
وی در رابطه با هزینه‌های اضافه و بی مورد در قیمت نهایی محصول گفت: کشاورزان و تجار معتقدند که وزارت صمت با کنترل بر کار دلالان و کاهش هزینه‌های حمل ونقل می‌تواند قیمت این محصول پر مصرف را تا ۵۰ درصد کاهش دهد، با این وجود هم از قیمت این محصول کاسته شده هم تجار می‌توانند با صادر کردن سیب زمینی ارز قابل توجهی را به کشور وارد نمایند.
رئیس انجمن ملی سیب زمینی خاطر نشان کرد: علاوه بر اینکه دلالان و هزینه‌های حمل و نقل از عوامل عمده در خصوص افزایش قیمت اند، افزایش ارزش و قیمت دلار در ایران نیز تبدیل به عامل بزرگی در افزایش قیمت‌ها شده است، در همین راستا دولت می‌تواند در جهت واردات مواد اولیه برای کشت محصول کشاورزی، به واردکنندگان ارز ارزان قیمت تخصیص دهد تا با افت چشم گیر قیمت سیب زمینی مواجه شویم.
منبع: میزان
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار