اخبارتاپخودروویژه ها

صنعت برای جهش نیاز به تولید و فروش دارد/ تولید در ایران خودرو دیزل ۲.۶ برابر شد

توسلی مهر مدیر عامل ایران خودرو دیزل در گفت وگو با خبرنگار عصر خدمات در خصوص ارزش افزوده بخش صنعت بیان کرد: ارزش افزوده بخش صنعت از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده که این امر با افزایش تولید محقق می شود و در این راستا  شاهد رشد اشتغال نیز خواهیم بود. سال ۱۳۹۸ در ایران خودرو دیزل ۴۴۰میلیارد زیان حاصل شده چرا که قیمت تمام شده این مواد از فروش بیشتر بوده به همین دلیل زیان حاصل از این امر محقق شده است یعنی عملا ارزش افزوده تولید منفی بوده و سهم ما در gdp  منفی بوده است.

وی در ادامه افزود: طی سال گذشته ۱۷۰۰ میلیارد تومان ارزش افزوده ایجاد کرده‌ایم که این رقم  در سال ۱۴۰۰ به ۶ هزار میلیارد می رسد. در این راستا شرکت‌های زیرمجموعه نیز رشد خواهند کرد این سهم ملی ایران خودرو دیزل را به شدت افزایش خواهد داد این امر بدان معنا است که صنعت زودبازده است و اگر دولت از صنعت حمایت کند صنعت قابل جهش است چراکه سهم ایران خودرو دیزل از ۹۳۰ میلیارد در سال ۱۳۹۸ به ۴۰۴۰ میلیارد در سال ۱۳۹۹رسیده که سال جاری با بودجه ۱۴ هزار میلیاردی ایران خودرو دیزل این میزان در مقایسه با سال ۱۳۹۸ حدوداً ۱۵ برابر خواهد شد.

مدیر عامل ایران خودرو دیزل با بیان اینکه اگر دولت صنعت را پوشش دهد می تواند در کوتاه مدت شاهد رشد این بخش باشد اظهار کرد: اگر صنعت جهش کند سهم صنعت ازgdp رشد خواهد کرد و این بدان معناست که اشتغال افزایش پیدا خواهد کرد.

توسلی مهر با اشاره به اینکه تولید در ایران خودرو دیزل ۲.۶ برابر شده گفت: سهم تولید در ایران خودرو دیزل نسبت به سال گذشته ۲.۶ برابر شده، این در حالی است که برنامه دولت برای رشد صنعت در سال ۸ درصد بوده و رشد در بخش صنعت قابل دسترسی است.  زمانی که صنعت حرکت می کنند خدمات را با خود بالا می کشد بر تولید ناخالص داخلی تاثیر عمیقی در زمان کوتاه خواهد داشت این فرصتی است حتی برای ریاست جمهوری چرا که اگر بخواهد بر روی اشتغال کار کند یکی از بخش های پر بازده صنعت است.  ظرفیت های موجود برای صنعت کاملاً مهیا است تا جهش در آن صورت گیرد.

مدیر عامل ایران خودرو دیزل در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دولت آینده باید چه اقداماتی برای رشد و بالندگی صنعت انجام دهد گفت: در تمام دنیا  انتخاب نفر اول مهم است، در همه جای دنیا انتخاب نفر اول از اهمیت بسزایی برخوردار است و هر جایی که نبض یک سازمان  می زند نفر اول آن  شایسته است یکی از ابتدایی ترین وظایف مانع زدایی است.

توسلی مهر در ادامه یادآور شد: صنعت  برای جهش نیاز به تولید و فروش دارد چرا که هر سفارش خارجی در رفت و آمد ۶ ماه زمان بر خواهد بود و تا شهریور زمان خرید خواهد بود و برنامه امسال باید تا شهریور ماه پر شود در غیر این صورت شش ماه دیگر سال از دست خواهد رفت مسئول مانع زدایی در این جهت وزارت صمت است که باید شرایط را در این راستا فراهم کند.

وی در ادامه در خصوص زیان انباشته بخش ایران خودرو دیزل گفت: درسال  جاری زیان انباشته بخش ایران خودرو دیزل به جای اینکه به ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد برسد، به  ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد کاهش  داشته و طی سال جاری حدود هزار و ششصد میلیارد سود داشتیم پیش بینی می شود طی سال جاری و سال بعد ایران خودرو دیزل به طور کامل از زیان دهی خارج شود و در مجمع سود توزیع کند از لحاظ راهبردی نیز سهم ایران خودرو دیزل در صنعت در حال رشد است. این خبر بسیار مهمی است که در بازار سرمایه طی ۲۴ روز کاری صدرصد سهام ایران خودرو دیزل رشد داشته و روزهایی که  بازار منفی بوده فروش خوبی را تجربه کرده است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا