اخبارتاپخودروویژه ها

4 اولویت صنعت خودرو/ از ضرورت تغییر در قیمت گذاری تا بحران منابع انسانی

لاماری ایما

به گزارش عصر خدمات، این روزها صحبت از تغییر و تحولات مدیران در همه بخش های اقتصادی از جمله صنعت خودرو پیچیده و در این شرایط پرسشی مطرح می شود مبنی بر این که با توجه به چالش های فعلی صنعت خودرو اولویت هایی که لازم است مدیران خودرویی به آن توجه کنند، شامل چه مواردی خواهد شد؟

کارشناسان این صنعت معتقدند تغییر مدیریت ها شاید راهکاری برای حل مشکلات این صنعت باشد اما قطعی ترین راهکار نخواهد بود چرا که جبران زیان های تحمیلی به مدیران از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و در صورت اصلاح سیاست ها، حضور مدیران موجود در بدنه شرکت ها کفایت می کند چرا که تجربه نشان داده سیاست غلط منجر به نتایج غط می شود بنابراین نکته مهم تحول در راهبردها است که راهکار آن استفاده از افراد توانمند و با تجربه در بدنه صنعت خودرو است.

امیرحسن کاکایی، عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران با تاکید بر این که نخستین اولویت فعلی صنعت خودرو آزادسازی قیمت ها است، می گوید: با روند فعلی قیمت گذاری و زیاندهی تحمیلی هرگونه تلاش در صنعت خودرو بی معنا خواهد بود چرا که محدوده اختیارات مدیران خودروساز حداکثر 20 درصد کل زنجیره است اما زیان فعلی بیش از 50 درصد است در فضایی که تلاش ها دیده نمی شود نمی توان مدیریت درست انجام داد و شبکه عظیم قطعه ساز و زنجیره تامین تحت اختیار مدیر خودروسازی همراهی لازم را انجام نمی دهند.

وی اولویت بعدی این صنعت را تحول صنعت خودرو می داند و می افزاید: هرچند تولید همواره اولویت نخست است اما تولید با چه قیمتی به ویژه با تکیه بر بحث داخلی سازی از موضوعات اساسی مطرح شده است. تغییر و تحولاتی در دو سال اخیر با هدف کاهش قیمت ها و بهبود فرایندهای طراحی و تولید محصولات با کیفیت آغاز شده که تحقق این موارد نیازمند برخوردهای جدی و همراهی شبکه تامین است که نیازمند مدیریت صحیح این تحولات هستیم.

کاکایی ادامه می دهد: عدم تسلط مدیران خودروساز به حوزه های مربوطه هزینه ها را افزایش داده و در نهایت پروژه های داخلی سازی را به شکست می کشاند در حالی که داخلی سازی یک تیغ دو لبه است و هرچند منافعی به همراه دارد اما از یک سو بهانه ای برای افزایش قیمت های قطعه سازان خواهد بود و اگر در این شرایط مدیر جدیدی بر سر کارآمده و بر این موضوعات تسلط نداشته باشد صنعت خودرو و مصرف کنندگان با مشکلات زیادی مواجه می شوند.

این کارشناس صنعت خودرو با بیان این که بنابراین مدیر جدید باید در گام نخست میان پروژه های توسعه ای، داخلی سازی و کاهش هزینه ها تعادل ایجاد کند، تصریح می کند: تعادل در این مسیر مانع از ضربه زدن به تولیدکننده واقعی و در مقابل فدا نشدن کیفیت در برابر قیمت می شود ایجاد این تعادل نیاز به تسلط مدیران دارد .

وی اظهار می کند: در میان کاهش هزینه ها و توسعه پروژه ها معمولا مراکز فساد از روش های مختلفی حمله ور خواهند شد که در این شرایط اولویت شرکت ها و مدیران خودرویی ایستادگی در برابر مراکز فساد است که کار بسیار دشواری است زیرا هر یک درصد کاهش هزینه، میلیاردها تومان از شبکه فساد خارج می کند و طبیعی است که از همه ابزار خود در این مسیر استفاده می کنند تا یک مدیر را ناگزیر به اجرای تصمیمات خود کنند بنابراین شناسایی این موضوع و ایجاد شفافیت و مقابله درست با منشا فساد از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.

کاکایی با اشاره به روی کارآمدن ابزارهایی برپایه فناوری اطلاعات در گروه های صنعتی همچون صنعت خودرو که منجر به شفافیت می گوید: این ابزارها که کار برنامه ریزی کامل و منسجم در کل سطح کسب و کار را برعهده دارند به آرامی در صنعت خودرو جای خود را باز کرده که جدی گرفته شدن آن ها ضامنی برای کاهش هزینه ها همزمان با کنترل کیفیت خواهد بود.

این استاد دانشگاه بحران منابع انسانی در آینده نزدیک را از چالش های صنعت خودرو عنوان و تاکید می کند: در چند سال پیش رو بخش زیادی از نیروی متخصص این صنعت بازنشسته و درها برای استخدام نیروهای جدید باز می شود که در صورت بی توجهی مدیران به این موضوع، عده ای از این صنعت بدون انتقال و رسوخ دانش و تجربه آن ها به صنعت خودرو خارج می شوند که در این شرایط بسیاری از اقداماتی که در 20  تا 30 سال گذشته به تدریج در صنعت خودرو انجام شده بود از بین می رود و ناگزیر با یک خلا دانشی مواجه خواهیم شد.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه می دهد: به نظر می رسد تغییر مدیران صنعت خودرو این روزها چندان راهگشا نبوده و مشکلی را حل نکند این در حالیست که مدیر جدید به محض روی کارآمدن با مسایل روزمره مواجه می شود و در این اثنا اتفاقات راهبردی به فراموشی سپرده می شود بنابراین یکی از مسایل اساسی در صنعت خودرو که قابل حل است بحث مدیریت راهبردی منابع انسانی و بحران پیش رو است.

وی در پایان با بیان این که هرچند چندان قابل قبول نیست اما موضوع کیفیت در دوسال اخیر در صنعت خودرو جدی گرفته شده است، می گوید: هیچ مدیر خودروسازی نباید به کیفیت به عنوان یک معیار کلیدی بی توجه باشد و اغماضی در آن انجام دهد ، هرچند تصمیم سازی در این نقطه به دلیل کاهش هزینه ها در کنار توسعه داخلی و افزایش کیفیت سخت است و نیازمند توان مدیریتی و فنی بالایی خواهد بود.

میترا ممسنی

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا