اخباربانک و بیمهتاپویژه ها

کنترل تورم و ثبات بازار، اولویت اصلی بانک مرکزی است

به گزارش عصر خدمات ا، علی صالح آبادی در مصاحبه با رسانه ملی افزود: در تلاشیم به گونه‌ای عمل کنیم که در ماه‌های آینده، آرامش را در بازارهای مختلف کشور شاهد باشیم.

وی گفت: ثبات در بازار ارز هم از اولویت‌هایی است که در بانک مرکزی آن را دنبال خواهیم کرد و سازوکارهای لازم این ثبات را به گونه‌ای اندیشیده‌ایم که در ماه‌ها و روزهای آینده ملموس باشد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: در حوزه‌های مختلف از جمله نظارت بر شبکه بانکی، کنترل پایه پولی و اضافه برداشت‌هایی که بانک‌ها ممکن است از بانک مرکزی داشته باشند برنامه ریزی کنیم و با کمک خود همکاران، پایه پولی که از محل اضافه برداشت بانک هاست افزایش پیدا نکند.

صالح آبادی گفت: ممکن است دولت کسری بودجه داشته باشد که سازوکارهای دیگری را با کمک وزارت اقتصاد در نظر گرفته‌ایم تا طوری مدیریت کنیم که افزایش پایه پولی بی رویه‌ای نداشته باشیم و تورم را کنترل کنیم.

وی افزود: هدایت منابع بانکی به بخش‌های تولیدی و مولد، بخش‌های دانش بنیان، شرکت‌های کوچک و متوسط، حوزه مسکن و سایر حوزه‌هایی که در اقتصاد ملی نقش دارند در اولویت است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: امور زیربنایی و متعددی را با کمک همکاران در بانک مرکزی دنبال خواهیم کرد به گونه‌ای که آرامش در فضای اقتصادی، ایجاد شود.

وی در خصوص سیاست‌های ارزی هم افزود: به دنبال افزایش صادرات غیرنفتی هستیم و این حتماً یکی از اولویت‌های راهبردی بانک مرکزی خواهد بود و در این زمینه سیاست‌های مشوق صادرات غیر نفتی را دنبال خواهیم کرد.

صالح آبادی گفت: رفع تعهد ارزی از واردکنندگان بسیار مهم است و شرکت‌هایی که ارز دریافت می‌کنند برای واردات باید کالاها را به کشور وارد کنند و صادرکنندگان هم ارز حاصل از صادرات را باید به چرخه اقتصادی کشور برگردانند.

وی افزود: تعامل با کشورها و دولت‌ها در حوزه مبادلات ارزی بسیار مهم است و ما این سیاست را دنبال خواهیم کرد تا بتوانیم ارز را وارد کشور کنیم.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا