اخباربانک و بیمهتاپویژه ها

شرایط وام جعاله

به گزارش عصر خدمات، اگر به دنبال دریافت وام مسکن بوده باشید، حتما بین وام‌های متعددی که برای خرید مسکن وجود دارد چشمتان به وامی با نام  وام تعمیرات مسکن یا وام جعاله افتاده است. اما وام یا تسهیلات جعاله چیست، به چه کسانی تعلق می‌گیرد و شرایط دریافت آن چگونه است؟ در این مطلب به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

وام جعاله مسکن (تعمیرات) چیست؟

وام تعمیرات مسکن که عمدتا با نام وام جعاله مسکن شناخته می‌شود، وامی است که وام‌گیرنده تعهد می‌دهد که از طرف بانک کار مشخصی (مثلا تعمیر یا تکمیل مسکن) را انجام دهد و مزد آن را به عنوان تسهیلات دریافت کند. هرچند که در اصطلاح این وام به وام «تعمیر یا تکمیل مسکن» معروف است، اما شما می‌توانید برای افزایش قدرت خرید خانه، آن را در کنار انواع وام‌های خرید مسکن نیز دریافت کنید.

انواع وام جعاله :

وام جعاله تعمیر

به حفر یا ترمیم چاه، سرویس حمام، آشپزخانه و دستشویی، ترمیم یا آسفالت پشت‌بام، کاشی‌کاری، جابه‌جایی در‌ها و پنجره‌ها، لوله‌کشی و سیستم گرمایش و سرمایش، تعمیرات جزئی داخل ساختمان، رنگ و نقاشی، خرید انشعاب آب و برق، لوله‌کشی آب و گاز و ترمیم سیم‌کشی معیوب ساختمان تعلق می‌گیرد.

وام جعاله تکمیل

هم به حیاط‌سازی، نرده‌کشی، کاشی‌کاری، موزاییک‌کاری، لوله‌کشی گاز و آب، نصب تاسیسات سرمایش و گرمایش، کابینت‌گذاری، تکمیل زیرزمین، حفر چاه، نصب موکت، پارکت، سرامیک و تغییرات داخلی ساختمان تعلق می‌گیرد.

دریافت وام جعاله مسکن از طریق سپرده‌گذاری

شما از طریق سپرده‌گذاری می‌توانید تا سقف ۵ میلیون‌ تومان جعاله دریافت کنید. برای دریافت این وام باید همین مبلغ را به مدت ۶ ماه در بانک سپرده‌گذاری کنید و بعد از آن درخواست وام جعاله بدهید.

نرخ سود این تسهیلات ۱۱ درصد است و می‌توانید حداکثر تا ۵ سال آن را بازپرداخت کنید.

البته اگر بیش از دو دوره‌ انتظار (معادل یک سال) پول خود را در بانک سپرده‌گذاری کرده باشید از یک درصد تخفیف در سود تسهیلات برخوردار می‌شوید. یعنی وام را با نرخ سود ۱۰ درصد دریافت می‌کنید.

دریافت وام جعاله مسکن از طریق اوراق ممتاز

مانند سایر وام‌های مسکن شما می‌توانید بدون نیاز به سپرده‌گذاری و تنها از طریق خرید اوراق حق تقدم، وام تعمیرات دریافت کنید؛ یعنی به ازای هر ۵۰۰ هزار تومان وام باید یک اوراق ممتاز (تسه) تهیه کنید. سقف این وام ۱۰ میلیون تومان، نرخ سودش ۱۷.۵ درصد و مدت بازپرداختش حداکثر تا ۵ سال است.

پیش از این گفتیم که می‌توان وام جعاله را برای افزایش قدرت خرید مسکن در کنار سایر تسهیلات خرید بانک مسکن نیز دریافت کرد.

در این صورت سقف دریافتی این وام ۲۰ میلیون تومان است. اما باید توجه کنید که اگر می‌خواهید وام جعاله یا تعمیرات را همزمان با وام‌های خرید مسکن (مثلا مسکن یکم) بگیرید، حتما باید از طریق خرید اوراق ممتاز برای دریافتش اقدام کنید.

دریافت وام جعاله مسکن به صورت ترکیبی

در صورتی که تمایل داشته باشید می‌توانید ۵ میلیون تومان وام از طریق سپرده و ۵ میلیون تومان دیگر وام از طریق خرید اوراق (مجموعا ۱۰ میلیون تومان) دریافت کنید.

ضوابط و شرایط دریافت وام جعاله ( وام تعمیرات )

شما یا ضامنتان نباید هیچ سابقه‌ چک برگشتی یا بدهی سررسید شده در سیستم بانکی داشته باشید.

خانه‌ای که می‌خواهید برایش تسهیلات را دریافت کنید نباید تسهیلات جعاله‌ تسویه‌نشده‌ای داشته باشد. به عبارت دیگر پیش از دریافت تسهیلات جعاله‌ جدید باید وام قبلی خود را تسویه کنید.

هزینه کارشناسی ملک را باید پرداخت کنید.

در صورت تسویه تسهیلات جعاله قبلی که از بانک مسکن یا سایر بانک‌ها دریافت کرده‌اید، می‌‌توانید مجددا وام جعاله دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت تسهیلات جعاله مسکن

اصل و تصویر تمام صفحات سند مالکیت ملک (سند باید حتما به نام دریافت‌کننده تسهیلات باشد.)

اصل و تصویر پایان‌کار ساختمان

ارائه قبض برق یا مدارکی که بانک بتواند بر اساس آن کدپستی خانه‌ای را که می‌خواهید برایش تسهیلات بگیرید، تایید کند.

اصل و تصویر کارت ملی و تمام صفحات شناسنامه مالک یا مالکین

اصل و تصویر کارت ملی و تمام صفحات شناسنامه ضامن یا ضامنین

مدارک شغلی و درآمد دریافت‌کننده‌ی تسهیلات مانند جواز کسب و فیش حقوقی

رسید پرداخت مبلغ ارزیابی ملک

تکمیل و امضای فرم درخواست وام

توجه کنید تحویل مدارک بانک را ملزم به پرداخت وام نمی‌کند و تنها پس از بررسی‌ مدارک و تایید بانک، وام به شما پرداخت می‌شود. اولین قسط بازپرداخت وام را هم باید یک ماه پس از انعقاد قرارداد با بانک پرداخت کنید.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا