اخباراقتصاد کلانتاپویژه ها

رکود بازار مسکن در کنار افزایش تقاضای برای واحد‌های ارزنده

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری عصر خدمات، رشد بازار مسکن بر اساس اعلام مشاوران املاک شهر تهران با کاهش نسبی در دی ماه نسبت به آذر ماه روبه‌رو بوده و پس از رونق نسبی که بازار مسکن در ماه آخر پاییز سال جاری تجربه کرده بود در حال حاضر معاملات با افت مواجه شده است.

آخرین آمار حاکی از رونق نسبی بازار مسکن در آذرماه امسال دارد که به رشد ماهیانه ۳۴ درصدی معاملات و انعقاد حدود ۹۸۰۰ و قرارداد خرید و فروش در پایتخت شد که این امر تحت تاثیر عوامل سیاسی بین الملل افت بازار هایی از قبیل ارز و بورس بوده است.

علت اصلی رکود معاملات طی چهار سال اخیر رشد شدید قیمت‌ها بوده ولی و دلیل دیگر افت قراردادهای خرید و فروش در تهران به عقب‌نشینی فروشندگان باز می‌گردد بنا به گفته مشاوران املاک در حال حاضر تعداد خریداران برای واحدهای ارزنده بیش از فروشندگان است.

میزان دریافت وام ۴۸۰ میلیون تومانی اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن از یک ماه پیش افزایش داشته تا جایی که از ۲۳ آذرماه بانک مسکن هزینه دریافت تسهیلات را از اوراق گواهی حق تقدم مسکن ۵۰ درصد کاهش داده است و همین امر موجب جذابیت دریافت این تسهیلات شده و قیمت اوراق تسه از متوسط ۱۰۷ هزار تومان در اواخر آذرماه با نوسانات افزایشی در حال حاضر به ۱۱۵ هزار تومان رسیده است؛نکته قابل تامل اینجاست که در حال حاضر با وام ۴۸۰ میلیون تومانی دهیچ گذاری پایتخت نمی توان یک واحد آپارتمان خریداری کرد چرا که متوسط قیمت یک آپارتمان ۵۰ متری در منطقه ۱۸ به عنوان ارزان در این منطقه ۶۰۰ میلیون تومان است.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی بانک مرکزی در آذرماه سال جاری متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران ۳۲ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان بوده که این رقم نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ و ۲۱.۱ درصد رشد داشته است و تعداد معاملات انجام شده در این محدوده نیز ۹۸ هزار فقره بوده که نسبت به ماه قبل در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل به ترتیب ۳۳.۸ و ۲۸۲.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

گفتنی است، شرایط فعلی بازار مسکن حاکی از آن است که خریداران و فروشندگان در انتظار تعیین تکلیف وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور هستند به همین دلیل از خرید و فروش ممانعت می کند و در عین حال تقاضا برای واحدهای ارزنده و فول امکانات بیشتر ازعرضه آنها در بازار مسکن است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا