اخباربازار سرمایهتاپویژه ها

شاخص ۶.۴۳ درصد اُفت کرد/ ۲ هزار میلیارد تومان نقدینگی از بورس خارج شد

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری عصر خدمات، شاخص کل بورس در آخرین هفته دی ماه با افت روبرو شد و از ارتفاع یک میلیون و ۳۶۷ هزار واحدی با ریزش ۲۹ هزار واحدی به پله یک میلیون و ۲۷۲ هزار واحدی سقوط کرد و این نشان از افت ۶.۴۳ درصدی شاخص درهفته فوق دارد و تنها معاملات طی یک روز کاری مثبت بوده است.

در این میان شاخص فرابورس نیز روند نزولی به خود گرفته بود و با ریزش ۲.۵ درصدی پله ۱۸ ۱۳۸۴ واحد به ۱۷ هزار و ۶۴۲ واحد سر خورد و زیان شاخص هم وزن نیز با افت ۵ درصدی هفته را پشت سر گذاشت و از محدوده ۳۵۳ هزار و ۵۵۶ واحدی به محدوده ۳۳۵ هزار و ۶۴۳ واحدی رسید.

به علاوه در هفته پایانی دی ماه شاهد خارج شدن یک هزار و هفت میلیارد تومان نقدینگی از بازار سرمایه بودیم که عواملی چون تعدیل اساسی در انتظارات تورمی در کنار ابهامات در مورد نرخ گذاری های دولتی از جمله موارد تاثیرگذار بر ریزش شاخص بورس بوده است است همچنین ابهام در ارز ۴۲۰۰ تومانی و تاثیر آن بر صنایع و محصولات وابسته در بازار سرمایه نیز یکی دیگر از نگرانی های فعالان بازار سرمایه بوده است.

به عقیده کارشناسان افت نرخ ارز آزاد نیمایی و سنا از عوامل موثر بر افت شاخص بوده همچنین کمبود و نبود نقدینگی در معاملات سردرگمی سرمایه گذاران و جذاب نبودن بازارهای بدون رییس مجلس سپرده و اوراق بدهی باعث شده که چندانی به معاملات بازار سرمایه نشود.

این در حالی است که تحولات سیاسی و منطقه‌ای از جمله تحولات یمن در کنار پیشرفت در مذاکرات برجام نیز تاثیر خاص خود را داشته و افت شاخص است حمایتی تکنیکال نیز فشار فروش در بازار تشدید کرده است.

صنایع چون صنعت کاشی و سرامیک با بازده ۱.۷ درصدی تنها صنعت مثبت بازار در این هفته بوده و از نظر ورود پول حقیقی نیز از صنایع قند و شکر دارویی زراعت ساخت محصولات فلزی و کاشی و سرامیک با همدیگر حدود ۶۲ میلیارد تومان ورود پول حقیقی به بازار داشته اند و در مقابل خروج بیش از ۲ هزار میلیارد تومان را به خود نیز اختصاص دادند بدین ترتیب بیشترین خروج پول مربوط به صنعت فلزات اساسی بانکی بیمه خودرو و محصولات شیمیایی بوده است.

گفتنی است طی هفته گذشته ۲ هزار میلیارد تومان توسط حقیقی ها از بازار خارج شده و از ابتدای سال تاکنون ۴۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان توسط حقیقی ها انجام شده است و ارزش معاملات خرد روزانه نیز به حدود ۲۲۰۰ میلیارد تومان رسیده که این نشان از رکود شدید در معاملات بازار سرمایه دارد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا