عصر خدماتاستقرار اتوبوس ایدز در اماکن عمومی و پرتردد پایتخت | عصر خدمات

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران خبر داد

استقرار اتوبوس ایدز در اماکن عمومی و پرتردد پایتخت

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از اجرای برنامه‌های آموزشی- فرهنگی سلامت محور در حوزه پیشگیری از ایدز خبر داد و گفت: ویژه برنامه‌های روز جهانی ایدز با شعار "برای آگاهی از سلامتی خود، من هم آزمایش اچ آی وی می‌دهم"، برای عموم شهروندان به ویژه زنان، جوانان و دانشجویان برگزار می‌شود.

به گزارش عصرخدمات، ولی الله شجاع پوریان ضمن تشریح برنامه‌های اجرایی، ایدز را نه فقط یک بیماری بلکه مسئله جهانی مورد توجه تمامی سازمان‌های فرهنگی و اجتماعی دنیا دانست و افزود: پیشگیری از ابتلا به ایدز و حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی از موارد قابل توجهی است که باید بیش از پیش به آن توجه کرد. چه بسا بی توجهی به این موضوع سبب گسترش روز افزون این بیماری در سطح جامعه، افزایش نگرانی‌های اجتماعی و همچنین تحمیل هزینه‌های سنگین بر نظام بهداشت و درمان خواهد شد.

وی ارتقای سطح آگاهی جامعه و تغییر نگرش اجتماعی را از مهمترین راهکار‌های پیشگیری و کنترل این پدیده برشمرد و تاکید کرد: در این میان استفاده از ظرفیت حداکثری سازمان‌های دولتی و غیردولتی بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

شجاع پوریان، شعار روز جهانی ایدز در سال ۱۳۹۷ را “برای آگاهی از سلامتی خود، من هم آزمایش اچ آی وی می‌دهم”، عنوان کرد و با اشاره به روزشمار هفته پیشگیری از ایدز، گفت: پنجشنبه ۸ آذر به عنوان روز «پیشگیری از اچ آی وی در زنان، مادران و کودکان»، جمعه ۹ آذر به عنوان روز «خبرنگاران، ورزشکاران و هنرمندان»، شنبه ۱۰ آذر به عنوان روز «سیاست گذاران و مسئولین»، یکشنبه ۱۱ آذر به عنوان روز «دانشجویان و جوانان»، دوشنبه ۱۲ آذر به عنوان روز «افراد در معرض ابتلا، مبتلایان و خانواده آنان، کارکنان بهداشتی درمانی»، سه شنبه ۱۳ آذر به عنوان روز «پژوهشگران، اندیشمندان و اساتید دانشگاه»، چهارشنبه ۱۴ آذر «روحانیون، طلاب و رهبران مذهبی» نامگذاری شده است.

وی از اجرای ۴ برنامه اصلی سلامت محور در حوزه پیشگیری از ایدز خبر داد و افزود: این برنامه‌ها به همت اداره کل سلامت شهرداری تهران در حوزه‌های آموزش، اطلاع رسانی، فرهنگی در دست اجراست.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از برپایی سینما سلامت به مناسبت هفته پیشگیری از ایدز خبر داد و گفت: فیلم «من هستم» همراه با نقد علمی و سینمایی با موضوع ایدز با همکاری انجمن احیای ارزش‌ها در سالن ایوان شمس معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران به نمایش در می‌آید.

وی با اشاره به برنامه‌های آموزش و آگاه سازی شهروندان نسبت به بیماری ایدز در ۶ ایستگاه منتخب مترو افزود: آموزش و مشاوره در خصوص بیماری ایدز و در صورت نیاز انجام تست HIV با همکاری مرکز تحقیقات ایدز و مناطق ۳ و ۶ و ۹ و ۱۱ و ۱۲ در ایستگاه‌های مترو حقانی، استاد معین، حسن آباد، دروازه شمیران، انقلاب، تئاتر شهر به شهروندان ارائه می‌شود.

شجاع پوریان از برپایی «نمایشگاه روبان قرمز» خبرداد و گفت: نصب پوستر دیواری ۲۰ طرح منتخب در ایستگاه‌های مترو توسط معاونت اجتماعی و فرهنگی شرکت بهره برداری مترو با همکاری مؤسسه چترا در راستای اطلاع رسانی و و حساس سازی شهروندان به پیشگیری از بیماری ایدز صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه اطلاع رسانی، با نصب پوستر و پخش کلیپ‌های آشنایی و پیشگیری از ایدز در فضا‌های تبلیغات شهری با همکاری انجمن احیای ارزش‌ها و شرکت بهره برداری مترو اقدام شده است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران افزود: بناداریم با همکاری ادارات سلامت مناطق بیست و دوگانه و سازمان‌های دولتی و غیردولتی فعال در حوزه پیشگیری از ایدز در جهت حساس سازی جامعه و افزایش آگاهی شهروندان در خصوص پیشگیری و کنترل بیماری ایدز گام برداریم.

وی از اجرای برنامه‌ای با عنوان موبایل کلینیک خبر داد و گفت: اتوبوس ایدز جهت انجام تست سریع ابتلا به ایدز ویژه شهروندان با همکاری انجمن احیای ارزش‌ها و مناطق ۶ و ۷ و ۱۶ در اماکن عمومی و پرتردد از جمله میدان امام حسین (ع)، بوستان هنرمندان و ترمینال جنوب مستقر می‌شود.

شجاع پوریان با اشاره به برنامه‌های مناطق ۲۲ گانه درهفته پیشگیری از ایدز گفت: حداقل یک کارگاه آموزشی در طول هفته در هر محله (خانه سلامت، مدارس یا …) با هدف آشنایی شهروندان با روش‌های ابتلا، انتقال و پیشگیری بیماری ایدز توسط کارشناسان متخصص با همکاری مراکز و پایگاه‌های بهداشتی در راستای آموزش و آگاه سازی شهروندان برگزار می‌شود.

وی از برپایی پویش ایدز در بوستان‌های منتخب شهر تهران خبر داد و گفت: ایستگاه‌های مشاوره، آشنایی و پیشگیری از بیماری ایدز با حضور کارشناسان مجرب با همکاری مرکز تحقیقات ایدز و مناطق ۶ و ۹ و ۱۲ و ۱۶ و ۱۸ و ۲۲ در بوستان‌های لاله، المهدی، هرندی، بعثت، الغدیر، چیتگر برپا می‌شود.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران «دانشگاه، جوانان و خودمراقبتی» را از دیگر برنامه‌های آموزشی مناطق در هفته پیشگیری از ایدز عنوان و خاطرنشان کرد: آموزش و آگاه سازی در خصوص بیماری ایدز با همکاری مرکز تحقیقات ایدز و مناطق ۲ و ۴ و ۵ و ۶ و ۷ و ۱۱ و ۱۲ و ۱۴ و ۱۸ و ۱۹ و ۲۰ و ۲۲ در پردیس دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه علوم و تحقیقات، دانشگاه فرهنگیان شهید شرافت، دانشگاه خوارزمی، دانشگاه تهران، دانشکده توانبخشی دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد اسلامی تهران جنوب، دانشکده فنی دخترانه شریعتی، دانشگاه آزاد صفائیه، دانشگاه علامه طباطبایی صورت می‌گیرد.

منبع: میزان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار