عصر خدماتبیمه توانبخشی؛ برای افراد دارای معلولیت یک مطالبه حیاتی است/هزینه های بالای درمان، معلولان را از پای در می آورد | عصر خدمات

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور:

بیمه توانبخشی؛ برای افراد دارای معلولیت یک مطالبه حیاتی است/هزینه های بالای درمان، معلولان را از پای در می آورد

نشست تخصصی فرصت ها و چالش های اجرای قانون حمایت از افراد دارای معلولیت، صبح امروز با حضور معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور، دستگاه های مرتبط با قانون حمایت از حقوق معلولان، نمایندگان سازمان های مردم نهاد و جمعی از مدیران ستادی برگزار شد.

به گزارش عصرخدمات،«حسین نحوی نژاد» معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور، صبح امروز به مناسبت بزرگداشت روز جهانی معلولان در نشست تخصصی فرصت ها و چالش های اجرای قانون حمایت از افراد دارای معلولیت  سازمان بهزیستی را به عنوان یکی از نهادهای متولی در امر کاهش آسیب پذیری اقشارِ جامعه هدف خود دانست و گفت: یکی از محورهای اساسی فعالیت ما در سال جاری و این هفته پیگیری اجرایی شدن قانون حمایت از افراد دارای معلولیت است.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور، با تأکید بر اینکه سازمان بهزیستی خواسته‌های معلولان را از سایر دستگاه‌ها مطالبه می‌کند، گفت: همه نهادها و ارگان ها باید به دنبال احقاق حقوق معلولان باشند.

نحوی نژاد، بیمه توانبخشی را یک مطالبه حیاتی برای افراد دارای معلولیت عنوان کرد و گفت: فردی که با معلولیتی خاص متولد می شود بایستی از ابتدای زندگی اش خدمات توابخشی و توانپزشکی را به صورت کامل دریافت کند، تا با هزینه کمتر به معالجعه و درمان بپردازند.

وی با تاکید بر اینکه در همه جای دنیا نظام مراقبتی خاصی برای خدمات توانبخشی وجود دارد گفت: حمایت بیمه فقط درمان صرف نیست، بلکه حمایت های بیمه ای ابعاد اجتماعی نیز دارد؛ در کشورهای پیشرفته هنگامی که فرد دچار قطع نخاع، در بیمارستان بستری می شود قبل از مرخص شدن از بیمارستان ، مددکار به خانه او می رود و در مناسب سازی خانه مداخله می کند و این کارها قبل از ترخیص انجام می شود.

نحوی نژاد، تصویب یک قانون را برای داشتن یک زیرساخت هدفمند امری ضروری دانست و افزود: با داشتن یک زیرساخت اساسی می توان مطالبه گری کرد و نظارت عالی دستگاه قضایی و قوه مقننه را در قالب قانون داشته باشیم.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه از ابتدای تشکیل سازمان بهزیستی کشور تا پایان سال گذشته تعداد مستمری بگیرها ۳۲۰ هزار نفر بود خاطرنشان کرد: طی ۸ ماه جاری ۵۰۰ هزار نفر مستمری بگیر نیز به این تعداد اضافه شده است.

نحوی نژاد از اجرای آزمونی با عنوان «وسع» که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای بررسی وضعیت مالی افراد را خبر داد و اظهار کرد: به نظر می رسد در خصوص افراد دارای معلولیت این آزمون جوابگو نیست؛ چرا که ملاک و معیار فقیر نبودن، معلولیت نیست، درصورتیکه هزینه های بالا درمان، معلولان را از پای در می آورد.

وی با اشاره به به اینکه حمایت های بیمه ای در سایر کشورها تنها حمایت های بهداشتی و درمانی نیست، بلکه حمایت های اجتماعی است تصریح کرد: علی رغم اشتغالی که برای افراد دارای معلولیت ایجاد کردیم توفیق چندانی نداشته ایم، چراکه بایستی این شغل ها بر اساس  توانایی های جسمی، ذهنی و علایق فرد معلول صورت گیرد.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در پایان با اشاره به صحبت هایی که با نماینگان مجلس و سازمان برنامه و بودجه کشور شده است یادآور شد: تلاش می شود در سال ۹۸، تحولاتی را برای زندگی معلولان به ویژه در ابعاد معیشتی، درمان، حق پرستاری و افزایش مراقبین خانگی صورت گیرد.

منبع: سازمان بهزیستی کشور

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار