عصر خدماتتمدید مهلت ثبت نام در نهضت سوادآموزی/ فراهم شدن امکان پیش‌ثبت‌نام اینترنتی | عصر خدمات

تمدید مهلت ثبت نام در نهضت سوادآموزی/ فراهم شدن امکان پیش‌ثبت‌نام اینترنتی

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی از تمدید مهلت ثبت نام در مراکز نهضت سوادآموزی تا ۱۵ دی ماه در استان‌ها خبر داد و گفت: همچنین امکان جدیدی فراهم شده و از این پس افراد می‌توانند از طریق مراجعه به وبسایت و گوشی تلفن همراه خود پیش ثبت نام انجام دهند.

به گزارش عصرخدمات، علی باقرزاده در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به مناسبت آغاز هفته سوادآموزی برگزار شد، ضمن قرائت فرمان تاریخی امام خمینی(ره) برای ایجاد نهضت سوادآموزی و بسیج عمومی برای مبارزه با بیسوادی اظهار کرد: در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی هستیم. وضعیت بیسوادی در ایران در ابتدای انقلاب با سایر کشورهای جهان را مقایسه می‌کنیم.

آمارهایی از  نرخ رشد باسوادی در ایران

وی افزود: نرخ باسوادی در سال ۱۹۷۶ ایران، سال پیروزی انقلاب اسلامی در گروه سنی ۱۵ سال و بالاتر، ۳۶ درصد بوده ولی میانگین جهانی ۶۹ درصد بوده است. بر اساس سرشماری سال ۹۵ نرخ باسوادی در این گروه به ۸۶ درصد رسیده و میانگین جهانی ۸۲.۲ درصد است. در واقع نرخ رشد باسوادی حدود ۵۰درصد و چهار برابر میانگین دنیاست.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه نرخ باسوادی گروه سنی زنان ایرانی ۱۵ سال به بالا ۲۴.۲ درصد در ابتدای انقلاب بوده است گفت: این نرخ در جهان ۶۱ درصد بوده است. این نرخ در سال ۲۰۱۶ به ۸۲ درصد بهبود یافته و میانگین جهانی نیز ۸۲ درصد است. نرخ رشد باسوادی زنان ۵۷.۷ درصد بوده است.

باقرزاده افزود: نرخ باسوادی کل جمعیت در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال در سال ۱۹۷۶، ۵۱ درصد و در جهان ۷۷.۶ درصد بوده است. نرخ باسوادی ما در سال ۹۵ به ۹۷.۴ درصد رسیده اما میانگین جهانی به ۹۱ درصد رسیده است. نرخ رشد باسوادی ما در این مدت ۴۱.۳ درصد رشد داشته است. دختران ۱۵ تا ۲۴ ساله ۴۲ درصد باسوادی داشتند ولی اکنون این نرخ به ۹۷.۳ رسیده و میانگین جهانی ۸۹.۹ درصد است.

وی با بیان اینکه به میزان ۲.۸۵ درصد رشد باسوادی در سال‌های ۹۱ تا ۹۵ داشته‌ایم گفت: نرخ باسوادی ایرانیان ۱۰ تا ۴۹ سال در سال ۹۵ و بر اساس آخرین سرشماری‌ها ۹۷.۷ درصد ارتقاء یافته است. در این گروه سنی، ۱۱ استان بالای ۹۷ درصد باسوادی دارند.

وی با بیان اینکه امسال ۳۸۰ هزار نفر در برنامه‌های رسمی سازمان ثبت نام کرده‌اند که معادل ۹۰ درصد اهداف کمی سال جاری است ادامه داد: البته ۲۰ روز دیگر برای تکمیل ثبت نام ها در استان ها فرصت داریم. از مجموع آمار ثبت نامی ها، ۸۲ درصد زن و مابقی مرد و همچنین ۵۶ درصد جمعیت شهری‌ هستند.

تمدید مهلت ثبت‌نام در مراکز نهضت سواد آموزی تا ۱۵ دی ماه

وی از تمدید مهلت ثبت نام تا ۱۵ دی ماه در استان ها خبر داد و گفت: همچنین امکان جدیدی فراهم شده و از این پس افراد می‌توانند از طریق مراجعه به وبسایت و گوشی تلفن همراه خود پیش ثبت نام انجام دهند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به توسعه مراکز یادگیری محلی اشاره کرد و گفت: امسال ۱۳۳ مرکز جدید با همکاری بخش غیردولتی ایجاد شده و در مجموع ۳۵۰ مرکز یادگیری محلی داریم. در این مرامز بهبود مهارت های زندگی دنبال می‌شود.

وی با اشاره به توسعه طرح خواندن با خانواده و حلقه‌های کتابخوانی و رفع نواقص موجود در این طرح ها گفت: ۱۳ هزار و ۵۰۰ حلقه کتابخوانی تشکیل شده و ۷۹ هزار و ۴۰۰ نفر در طرح کتابخوانی با خانواده ثبت نام کرده‌اند.

باقرزاده ادامه داد: سوادآموزی زندانیان و سربازان در پادگان‌ها با جدیت دنبال می‌شود. طرح تلفیق سوادآموزی با مهارت های آی.سی.دی.ال امسال یک جایزه جهانی برنده شد. تا هفته گذشته بیش از ۸۰۰۰ نفر در این طرح ثبت نام کرده‌اند.

وی به طرح “کلید بهشت” یا آموزش عملی نماز اشاره کرد و گفت: سال قبل ۵۰ هزار نفر تحت پوشش بودند که امسال به ۲۳۵ هزار نفر افزایش یافته و یکی از دلایل انتخاب وزارت آموزش و پرورش به عنوان رتبه برتر کشوری ترویج اقامه نماز در سال جاری بود.

شناسایی و جذب بیش از ۲۶ هزار و ۵۰۰ نفر از اتباع و مهاجرین خارجی

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به طرح آموزش تبلتی سلامت خانواده نیز اشاره کرد و گفت: در فاز اول برای ۱۰۰ نفر تبلت تهیه شده و برای سال آینده با موضوعاتی چون مصرف بهینه آب توسعه می یابد.

باقرزاده آمارهای سوادآموزی اتباع را نیز اعلام و عنوان کرد: از سال ۱۳۶۳ تا ۱۳۸۹ تعداد ۶۸۱ هزار و ۱۵۳ نفر از اتباع و مهاجرین خارجی آموزش دیده اند. سازمان نهضت سوادآموزی توانسته از سال ۹۰ تا کنون بیش از ۱۰۲ هزار و ۸۰۰ نفر از اتباع خارجی را باسواد کند. بر این اساس از سال ۶۳ تا کنون ۷۸۳ هزار و ۹۸۸ نفر از اتباع تحت پوشش برنامه های سوادآموزی قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: همچنین این سازمان علاوه بر فعالیت سالانه خود با همکاری نهادهای بین‌المللی همانند کمیساریای عالی پناهندگان، شورای مهاجرین نروژ و ریلیف با هماهنگی اداره کل اتباع وزارت کشور با انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک نسبت به شناسایی و جذب ۲۶ هزار و ۶۱۶ نفر از اتباع و مهاجرین خارجی اقدام کرده است. ‌

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در پاسخ به پرسشی پیرامون کم کاری استان ها در جذب و همکاری آموزش دهندگان نهضت و استخدام آنها اظهار کرد: پیش نویس آیین نامه اجرایی قانون مربوطه استخدام آموزش دهندگان هنوز تدوین و ابلاغ نشده و تکلیفی برای معاونت استان ها تعیین نشده که بخواهند در این زمینه پاسخگو باشند.

صدور گواهی نامه مربیگری برای ۵۶ هزار آموزش دهنده نهضت

وی از صدور گواهی نامه مربیگری برای ۵۶ هزار آموزش دهنده نهضت خبر داد و درباره الزامی شدن سوادآموزی گفت: ماهانه جلساتی در معاونت حقوقی ریاست جمهوری در حال تشکیل است و هنوز پیش نویس مربوطه نهایی نشده است. نسخه‌ای از پیش نویس نیز بنا به درخواست رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در اختیار این کمیسیون نیز قرار گرفته است.

باقرزاده با بیان اینکه ۳۵ تفاهم نامه همکاری با دستگاه‌ها برای استفاده از ظرفیت‌های مشترک با دستگاه‌ها به امضاء رسیده است گفت: طرح هایی چون کتابخانه سیار و قفسه ویژه نوسوادان در کتابخانه های کشور از همین جمله هستند. اجرای این طرح های مشترک منافاتی با ماموریت ها و وظایف ما ندارد. منابع اصلی ما صرف دوره‌های اصلی سوادآموزی می‌شود.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین نسخه روزنامه

آخرین نسخه روزنامه
خودروکارعصر تشکلصنعت کار